Wodna terapia

Wodna terapia
Domowe jacuzzi przestało być oznaką luksusu. Dziś na wannę „z bąbelkami” lub panel masujący stać prawie każdego. Możemy zatem poddawać się kojącemu masażowi w wannie, lub kabinie. Może masować nas woda, powietrze, a nawet… fale ultradźwiękowe. Możliwości jest wiele, a korzyści… jeszcze więcej.

Jaki jest wybór wanien z bąbelkami?

Narożna wanna z hydromasażem z zagłówkami i relingami ze stali nierdzewnej
Narożna wanna z hydromasażem z zagłówkami i relingami ze stali nierdzewnej (fot. Sanplast)

Wanny z masażem produkowane są z akrylu, dzięki temu mają rozmaite  wymiary i kształty, które można dopasować do prawie każdej łazienki. Prawie, bo ze względu na wentylację, powinna ona jednak mieć co najmniej 5 m2 powierzchni.

Do wyboru mamy kilka wariantów wanien z hydromasażem: prostokątne (od 120x70 do 190x90 cm), asymetryczne (od 145x100 do 160x100 cm), owalne (od 165x130 do 190x100 cm), narożne (od 125x125 do 153x153 cm). Te większe mogą być również dwuosobowe. W zależności od wielkości i głębokości wanny, mają pojemność od 150 do 450 l.

Woda, powietrze, a może ultradźwięki?

W wannach z najprostszymi systemami hydromasażu masuje tylko woda. Pompa spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem z minimu  4 dysz. Są one rozmieszczone na bokach wanny tak, by jednocześnie masowany był kark, plecy, nogi i stopy. Im wyższa klasa wanny, tym więcej ma dysz. Najlepiej wyposażone modele mogą ich mieć nawet 35. Większość urządzeń wyposażona jest w regulację natężenia strumieni wody. Możliwa jest też zmiana kąta ustawienia dysz.

Wanna z hydromasażem to już standard wielu domowych łazienek
Wanna z hydromasażem to już standard wielu domowych łazienek (fot. Poolspa)

Kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy masuje nas nie tylko woda, ale także powietrze. Automatycznie zwiększa się wtedy ciśnienie wody, masaż staje się intensywniejszy i efektywniejszy – lepiej dotleniona skóra wolniej się starzeje. Powietrze wtłaczane jest za pomocą ukrytej pod wanną dmuchawy i rozpylane w wodzie przez system dysz i minidysz umieszczonych w dnie i bokach wanny.

Najdelikatniejszą odmianą masażu jest masaż powietrzny, zwany też perełkowym. Pęcherzyki powietrza masują skórę, zaopatrując ją w tlen poprawiając w ten sposób krążenie krwi i limfy. Masaż powietrzny działa również odprężająco i relaksująco na układ nerwowy. Wanny z takim hydromasażem sprzedawane są w dwóch wersjach: z dyszami i otworami w dnie.

W pierwszym rozwiązaniu powietrze w postaci drobnych pęcherzyków, wtłaczane jest do wanny za pomocą ukrytej pod nią dmuchawy lub kompresora i rozpylane w wodzie przez układ rurek i dysz. Dysze zabezpieczone są przed wpływaniem wody do przewodów napowietrzających.

W drugim przypadku sprężone powietrze wdmuchiwane jest do wody z komory zwanej „podwójnym dnem“ przez dużą liczbę otworów w dnie wanny. To rozwiązanie jest tańsze, ale rzadziej stosowane. Wymaga bowiem szczególnie starannej  dezynfekcji.

Pełny artykuł w PDF: Wodna terapia
Pozostałe artykuły z tego numeru
Szaty zdobią dom
Rodzaj i kolor elewacji stanowi wizytówkę domu. Oprócz tego, że elewacja ma być trwała i estetyczna przez długie lata oraz pasująca do architektury budynku, powinna przede wszystkim chronić ściany przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Szaty zdobią dom
Szaty zdobią dom
Rodzaj i kolor elewacji stanowi wizytówkę domu. Oprócz tego, że elewacja ma być trwała i estetyczna przez długie lata oraz pasująca do architektury budynku, powinna przede wszystkim chronić ściany przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Szaty zdobią dom
Miejsce relaksu
Gdy dom już skończony, działka ogrodzona, ścieżki wyłożone, a trawa „cicho” rośnie, nie pozostaje nic innego jak zbudować zaciszną altankę, na tarasie ustawić wygodne ogrodowe meble, i popijając poranną kawę podziwiać zieleń powoli rozkwitającego ogrodu, a wieczorem po ciężkim dniu odpoczywać…
Miejsce relaksu
Bezpiecznie i zacisznie
Zbudowanie domu i jego wykończenie to jeszcze nie wszystko... Nie mniej uwagi wymaga zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Zwykle zaczynamy od ogrodzenia. W jaki sposób i z jakich materiałów je wykonać, by było nie tylko solidne i stanowiło barierę dla „nieproszonych gości“, ale i efektowne oraz pasowało do stylu budynku.
Bezpiecznie i zacisznie
W oparach sauny
O licznych zaletach sauny nie trzeba nikogo przekonywać. Pod warunkiem zachowania umiaru z gorącej i suchej kąpieli mogą korzystać niemal wszyscy. Pozostaje jedynie pytanie jaką wybrać i gdzie ją zamontować?
W oparach sauny
Relaks w wodzie
Któż z nas nie marzy o własnym basenie? Choć nadal nie jest to tania inwestycja to warto o niej pomyśleć.
Relaks w wodzie
Salon to brzmi dumnie
Jest miejscem wypoczynku, zabaw i przyjmowania gości. To najbardziej reprezentacyjna część domu. Najpełniej prezentuje nasz styl i upodobania. Tu, w odróżnieniu od kuchni czy łazienki, względy estetyczne mają równe prawa z praktycznymi, a czasem nawet nad nimi górują.
Salon to brzmi dumnie
Nie tylko do kąpieli
Łazienka to nie tylko miejsce mycia zębów, golenia się, codziennych kąpieli, robienia makijażu i prania. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając w wannie pełnej piany, ciekawą książkę.
Nie tylko do kąpieli
Centrum dowodzenia
Po mozolnym budowaniu i wykańczaniu domu przyszedł czas na najprzyjemniejszy etap – urządzanie wnętrz. Miejscem strategicznym jest kuchnia. W niej bowiem tętni domowe życie, tu gotujemy i jemy, a przy kuchennym stole przeprowadzamy ważne rodzinne rozmowy. Warto więc na zaplanowanie i wyposażenie tego miejsca poświęcić dużo czasu, bo tu najważniejsza jest wygoda…
Centrum dowodzenia
Stopień po stopniu
Schody betonowe są coraz rzadziej stosowane. Wprawdzie są trwałe, tanie i łatwe w wykonaniu, ale mało efektowne. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne są np. schody drewniane.
Stopień po stopniu
Stąpając nie tylko po drewnie
Ładna posadzka nie tylko nadaje wnętrzu charakter, ale przede wszystkim ociepla i wygłusza podłogę. Materiał oraz sposób ułożenia decyduje o stylu, klimacie i funkcjonalności pomieszczenia. Meble można zmienić, wymiana podłogi to sprawa znacznie bardziej skomplikowana...
Stąpając nie tylko po drewnie
Dzielenie i łączenie
Często jeszcze w trakcie prac wykończeniowych zmieniamy koncepcję dotyczącą dzielenia domowej przestrzeni. Idealne do tego celu są lekkie ścianki gipsowo-kartonowe, które przy odrobinie wiedzy i umiejętności można postawić samodzielnie. Na tym etapie również pora pomyśleć o zabudowie wnęk...
Dzielenie i łączenie
Ściany w dobrym stylu
Wykańczanie ścian to etap, na który większość budujących dom czeka z utęsknieniem, bo oznacza zbliżający się koniec... zmagań z budową. Jeszcze tylko tynkowanie lub montowanie płyt g-k, malowanie lub tapetowanie i wnętrza nabiorą koloru i blasku.
Ściany w dobrym stylu
Ogrodowe ścieżki i podjazdy
Kolejnym etapem w urządzaniu przydomowej przestrzeni jest wykonanie nawierzchni podjazdów i ścieżek prowadzących do domu, garażu i altanki. Z czego je ułożyć, by suchą stopą dotrzeć do domu, zimą nie ślizgać się na chodniku, a spacer po ogrodowych zakątkach był istną przyjemnością?
Ogrodowe ścieżki i podjazdy
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz