Któż z nas nie marzy o własnym basenie? Choć nadal nie jest to tania inwestycja to warto o niej pomyśleć.
Na jakim etapie budowania domu należy pomyśleć o basenie?
O basenie warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Może się okazać, że niewielka zmiana w jego usytuowaniu stworzy zaciszne i dyskretne miejsce, idealne pod przyszły basen. Wczesna decyzja o budowie basen jest szczególnie ważna wtedy, gdy chcemy mieć kryty basen. Unikniemy wówczas dodatkowych kosztów związanych z adaptacją instalacji do potrzeb basenu i wybudowaniem oddzielnego pomieszczenia basenowego oraz technicznego.
Może też się okazać, że warto zainwestować w instalację solarną, podgrzewającą wodę na potrzeby c.w.u. i instalacji basenowej lub w centralę rekuperacyjną z odzyskiem ciepła, która zapewni tańszą wentylację zarówno na potrzeby dom jak i basenu.
Kiedy konieczne pozwolenie na budowę?
Zgodnie z Prawem budowlanym, basen o powierzchni do 30 m2, nie wymaga pozwolenia na budowę. Trzeba go jedynie zgłosić do odpowiedniego urzędu, np. starostwa.
Z czego zbudowany jest basen?
Basen kryty najczęściej buduje się w pomieszczeniu przylegającym do domu lub w piwnicy (fot. Polder)
Podstawowym elementem basenu jest niecka, która może być zagłębiona w gruncie (całkowicie lub częściowo) albo wolno stojąca.
Gdzie ulokować basen?
Basen kąpielowy może być zbudowany na zewnątrz budynku (basen ogrodowy) lub pod dachem (basen kryty). Ze względu na podłączenie instalacji wodnej i elektrycznej, najlepiej umieścić basen ogrodowy jak najbliżej domu, w miejscu nasłonecznionym, osłoniętym przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów.
Wybór rodzaju i wielkości basenu oraz jego wyposażenia zależy od: dostępnego miejsca, funkcji basenu (do pływania, czy do zabaw dla dzieci), maksymalnej liczby osób, które będą jedno ześnie z niego korzystać, okresu korzystania z basenu (tylko lato czy także inne pory roku) oraz możliwości ewentualnego przeniesienia basenu w inne miejsce.