Zbudowanie domu i jego wykończenie to jeszcze nie wszystko... Nie mniej uwagi wymaga zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Zwykle zaczynamy od ogrodzenia. W jaki sposób i z jakich materiałów je wykonać, by było nie tylko solidne i stanowiło barierę dla „nieproszonych gości“, ale i efektowne oraz pasowało do stylu budynku.
Bezpieczny płot, czyli jaki?
Integralną częścią ogrodzenia jest brama, najwygodniej, gdy jest otwierana automatycznie (fot. Grupa Wiśniowski)
Aby ogrodzenie posesji zapewniało bezpieczeństwo musi spełnić kilka warunków:
nie musi być bardzo wysokie (min. 120 cm), ale powinno mieć odpowiednią konstrukcję, im dalej od skupisk ludzkich, tym powinno być wyższe,
elementy płotu nie mogą pełnić funkcji drabiny i ułatwiać przejścia wierzchem,
poszczególne elementy ogrodzenia powinny być nitowane lub spawane, a nie skręcane na śruby.
oprócz solidnego płotu warto zainstalować alarm i podpisać umowę z firmą monitorującą.
Ogrodzenie zgodnie z prawem
Nie wolno zabezpieczać ogrodzenia (o wysokości do 180 cm) żadnym ostrym zwieńczeniem, np. drutem kolczastym czy wystającymi prętami. Narzucone są także minimalne wymiary furtki i bramy – odpowiednio 90 cm i 240 cm. Obie muszą otwierać się w kierunku posesji.
Budowę frontowej części ogrodzenia trzeba pisemnie zgłosić do gminnego wydziału architektury. Ten wymóg dotyczy również płotów o wysokości powyżej 220 cm – zarówno tych od ulicy, jak i między sąsiadującymi posesjami. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, budowę można zacząć po 30 dniach od zgłoszenia.
Pełne czy ażurowe?
Przepisy wprawdzie już nie nakazują, żeby płot przylegający do ulicy był ażurowy od wysokości 60 cm, jednak warto zadbać o to, by w ogrodzeniu były prześwity. Ogrodzenie pełne od strony ulicy jest wątpliwym zabezpieczeniem przed włamaniem. Ochroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, ale ewentualny złodziej, który dostanie się do ogrodu będzie czuł się w nim bezpiecznie.