Panel ekspertów
Na zestaw podstawowych pytań, sformułowanych w imieniu naszych Czytelników, odpowiadają eksperci z kilku firm

 

ksiazka_str95_aw_m   ksiazka_str95_bg_m   ksiazka_str95_aa_m  
 A.W. Pan Adam Witkowiak
Clima Komfort

 B.G. Pan Bogdan Grala
Euronom-Partners

 A.A. Pan Aleksander Archanowicz
Daikin


Pytanie 1: Buduję dom 160 m2. Dlaczego miałbym wybrać ogrzewanie pompą ciepła? Słyszałem, że taka inwestycja zwróci się po ok. 20 latach. Wprawdzie koszty eksploatacji są niskie, ale koszt inwestycji sięga kwoty 70-80 tys. zł. (Od redakcji. My nie twierdzimy, że takie są rzeczywiście koszty inwestycji, ale jest to stereotypowy pogląd w wielu publikacjach.)

 

A.W. Niestety na rynku pomp ciepła krążą jeszcze echa „gdzieś tam” zasłyszanych opinii. Na szczęście, tych bardzo często mijających się z prawdą, informacji „z drugiej ręki” jest coraz mniej. Zasługa w tym, przede wszystkim, coraz szerszego grona nowych użytkowników pomp ciepła, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami z sąsiadami, znajomymi, rodziną. Właśnie ta forma przekazu informacji o pompach ciepła, tzw. „szeptana reklama” powoduje, że świadomość potencjalnych klientów na rynku pomp ciepła znacznie wzrosła w ostatnich latach. Zainteresowani coraz więcej wiedzą, zadają coraz więcej dociekliwych pytań, nie dają się odwieźć od dalszych poszukiwań po usłyszeniu ogólnej informacji od jednej osoby, że taka instalacja jest droga.

 

Odnosząc się do wspomnianego domu o powierzchni 160 m2 mogę powiedzieć, że w przypadku oferty, którą proponuje reprezentowana przeze mnie firma Clima Komfort, instalacja pompy ciepła na pewno nie będzie kosztowała 70-80 tys. zł. To jest jedna kwestia. Druga to zwrot kosztów po 20 latach. Proszę Państwa, najistotniejsza rzecz, którą chciałbym zaznaczyć to niemożność przyłożenia jednej miary do każdej inwestycji. Powtarzam to każdemu kto zwraca się z pytaniem „jaki jest czas zwrotu zainwestowanych środków?”. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli rachunek ekonomiczny dla Pana Kowalskiego wskazuje, że różnica w wydatkach między ogrzewaniem olejowym a pompą ciepła zwróci się po 4 latach, to nie oznacza, że u Pana Nowaka będzie identycznie.

 

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale uważam, iż okres 20 lat należy do „mitów”. Istotą rzeczy jest porównanie całkowitych kosztów budowy kotłowni dla różnych systemów, a nie z jednej strony ceny samego kotła, np. gazowego, a z drugiej strony kompletnej instalacji z pompą ciepła. Wówczas pojawiają się istotne różnice, a pozostaje jeszcze budowa komina, wyposażenie kotłowni (np. wanna z zbiornikami na olej opałowy), wymogi przepisów przeciwpożarowych i serwisowe zabudowy kotłów, posadowienie zbiornika na gaz płynny, opłata za dzierżawę zbiornika, koszt serwisu i przeglądów okresowych.

 

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła? Po pierwsze, to ekologiczne źródło ciepła. Jest to aspekt, którego często nie doceniamy, ale jak długo możemy go jeszcze ignorować? Po drugie, pompa ciepła to czysty i bezobsługowy system grzewczy, który pozwala zaoszczędzić czas, a przede wszystkim pieniądze. Dochodzimy więc do fundamentalnej zalety pompy ciepła – bardzo niskich kosztów eksploatacji. Nie musimy płacić dużo, nie musimy martwić się srogą zimą oraz wzrostem cen gazu i oleju opałowego. Pompa ciepła to doskonała i sprawdzona już alternatywa.

 

B.G. Za wyborem pompy ciepła jako kompletnego systemu grzewczego domu przemawia wiele argumentów. Oto tylko niektóre z nich:

  • dostarczają prawie darmową energię, pobierając ją z niewyczerpywalnego źródła – środowiska (gruntu, wody lub powietrza). Stosunek włożonej energii elektrycznej do uzyskanej energii cieplnej dochodzi do 1: 5;
  • są w pełni zautomatyzowane, dlatego nie potrzebują konserwacji, ani okresowych przeglądów; nie ma w nich żadnych dysz i palników wymagających częstego czyszczenia czy regulacji!;
  • koszt eksploatacji ograniczony jest do kosztu zakupu energii elektrycznej niezbędnej do pracy sprężarki;
  • sprawność pomp ciepła w miarę upływu czasu nie spada – w przeciwieństwie do kotłów gazowych czy olejowych, które tracą dość szybko swą początkową sprawność; n mają wysoką trwałość – nawet 30 lat i więcej. Ponieważ podstawowym elementem każdej pompy jest sprężarka, to od niej głównie zależy trwałość systemu. Sprężarki spiralne (typu scroll) – stosowane w pompach EURONOM mogą pracować nawet 100 tys. godzin, co przy średniej pracy urządzenia ok. 2 tys. godzin w roku daje teoretyczny okres pracy pompy 50 lat!;
  • pozwalają uniezależnić się od wzrostu cen paliw (np. gazu czy oleju opałowego) spowodowanych wyczerpywaniem się zasobów naturalnych czy międzynarodowymi konfliktami gospodarczymi i politycznymi;
  • w przeciwieństwie do innych źródeł energii są całkowicie bezpieczne (nie grożą wybuchem czy pożarem).
Czas zwrotu inwestycji w pompę ciepła zależy od paru czynników, m.in. od rodzaju alternatywnego źródła ciepła, od wielkości domu, a raczej od wielkości jego zapotrzebowania na ciepło, prawidłowego skalkulowania kosztów eksploatacyjnych uwzględniających także okresowe przeglądy, konserwację, wymianę części lub całych urządzeń czy od wzrostu cen nośników energii. Generalnie: im większy (energochłonny) dom i droższe alternatywne źródło ciepła (np. gaz płynny, olej opałowy czy energia elektryczna), tym okres zwrotu inwestycji będzie krótszy.Z wyliczeń, które przeprowadzamy każdego dnia w rozmowach z klientami wynika, że okres ten wynosi od 3 do 9 lat, a więc jest dość zróżnicowany.

 

Podawane często przez różne źródła koszty inwestycji w pompę ciepła na poziomie 70-80 tys. zł są sporo przesadzone, chociaż muszę przyznać, że jeszcze parę lat temu te koszty były całkowicie prawdziwe. Dla domu 160 m2 powinny być o połowę niższe! Coraz większa popularność pomp ciepła przekłada się na większą sprzedaż, a więc zwiększoną produkcję, a co za tym idzie na obniżenie kosztów produkcji i cen. Jestem przekonany, że w chwili obecnej na pompę ciepła może sobie pozwolić każdy budujący czy remontujący budynek.

 

W swojej ofercie finansowej posiadamy bardzo atrakcyjne długoterminowe (do 30 lat) i niskooprocentowane (od 2,15%) kredyty na zakup naszych urządzeń (do 100% wartości). Dla przykładu: przy kredycie w wysokości 40 000 zł rozłożonym na 20 lat (a przynajmniej tyle ma pracować pompa) rata miesięczna wynosi 225 zł. Czyż nie stać na to niemal każdego? Mamy też ofertę dla firm w postaci bardzo przyjaznego leasingu.

 

A.A. Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania budynków. Wykorzystujemy tu bowiem naturalne ciepło niskotemperaturowe, zawarte w przyrodzie (w gruncie, w wodzie, lub w powietrzu). Oczywiście, aby wydobyć to ciepło musimy „dodać” energię elektryczną. Tym niemniej, stosunek uzyskanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej, czyli tzw. współczynnik efektywności energetycznej COP, waha się, w zależności od warunków, od 2,5 do 7,0. (Dla porównania: przy ogrzewaniu elektrycznym COP wynosi 1,0).

 

W tradycyjnych kotłach paliwowych, wykorzystujących wysokotemperaturowy proces spalania węgla, gazu lub oleju opałowego, sprawność energetyczna (stosunek ciepła oddanego przez kocioł do teoretycznej ilości ciepła uzyskanego ze spalania paliwa) wynosi zawsze poniżej 100%. Najbardziej efektywne kotły kondensacyjne, odzyskujące ciepło utajone zawarte w parze wodnej, bedącej jednym z produktów spalania, podnoszą sprawność do maksimum 111%.

 

Trzeba tu dodać jeszcze znacznie szybciej rosnące ceny gazu lub oleju opałowego w stosunku do ceny energii elektrycznej. To powoduje, że koszty eksploatacyjne tradycyjnych instalacji kotłowych są znacznie wyższe niż instalacji z pompą ciepła.

 

Dla Inwestora zasadnicze znaczenie będzie więc miała odpowiednia równowaga między kosztami inwestycyjnymi (koszt urządzeń i instalacja) a kosztami eksploatacyjnymi. Należy zwrócić uwagę, że koszt inwestycyjny jest wydatkiem jednorazowym, ponoszonym na początku inwestycji, a koszt eksploatacyjny jest kosztem stałym, ponoszonym przez wiele lat. Istotną sprawą jest więc czas zwrotu zwiększonych nakładów inwestycyjnych, poniesionych na instalację pompy ciepła oraz przyszłe „zyski”, wynikające z niższych kosztów eksploatacji. Okres 20 lat zwrotu kosztów, zawarty w Pańskim pytaniu, to legenda mająca swe źródło zarówno w wysokiej cenie pierwszych pomp ciepła (najczęściej gruntowych) jak i w stosunkowo niskiej ówcześnie cenie tradycyjnych paliw. Gwałtownie rosnące ceny paliw, przy malejących cenach pomp ciepła spowodowały, że okres zwrotu inwestycji w pompę ciepła wynosi obecnie 5-7 lat, w zależności od rodzaju pompy.

 

Również podany przez Pana całkowity koszt inwestycyjny pompy ciepła jest zdecydowanie zawyżony. Najdroższe (ale i najbardziej efektywne) są pompy ciepła gruntowe, gdzie koszty generowane są głównie przez wysokie koszty instalacji (głębokie odwierty lub wykopy pod wymienniki poziome) i mogą sięgać 40-50 tys. zł. Najtańsze są tu pompy ciepła powietrze-woda, gdzie całkowity koszt inwestycyjny nie przekracza 30 tys. zł.

 

Świadomie skoncentrowałem się na aspekcie ekonomicznym, gdyż ma on największy wpływ na podjęcie decyzji o wyborze systemu ogrzewania. Nie należy jednak zapominać o tym, że technologia pomp ciepła wykorzystuje w znacznej większości odnawialne źródła energii, przyczyniając się do zachowania bogactw naturalnych dla przyszłych pokoleń, a także jest technologią „czystą”, nie zanieczyszczającą środowiska.

 

Ciąg dalszy w książce „Dom energooszczędny z pompą ciepła”

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje