Wybór pompy ciepła
Fizycznie pompy ciepła różnych producentów nie różnią się bardzo. Ich podstawowe parametry określa serce urządzenia – agregat sprężarkowy. Reszta to trochę rurek, zaworów i sterownik elektroniczny. A jednak warto jasno sprecyzować nasze potrzeby i starannie porównać produkty oferowane przez poszczególne firmy.

 

ksiazka_str68_m 
 Tabela 1

Jeśli wybraliśmy już rodzaj źródła dolnego i górnego, to przyszła kolej na wybór pompy ciepła i konfiguracji urządzeń tworzących tzw. węzeł cieplny, czyli swego rodzaju kotłownię. Za pompę ciepła do domu ok. 200 m2 zapłacimy od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych. Taniej się nie da, chyba że będzie to produkt garażowy, czy całkowicie amatorski.

 

Tak jest, pompa ciepła to urządzenie na tyle proste, że można je wykonać nawet w warunkach amatorskich, osiągając całkiem przyzwoite parametry, jeśli użyje się dobrej klasy komponentów – głównie sprężarkę. Nie namawiamy jednak do działań hobbystycznych, bo w ogrzewaniu domu niezwykle ważna jest niezawodność działania całego systemu, gwarancja napraw itp.

 

Na rynku liczy się ponad dwadzieścia firm dostarczających pompy ciepła (są to produkty własne lub importowane). Zestawienie tych firm i oferowanych systemów zawiera tabela 1. Firmy uporządkowano w kolejności miejsc, jakie zajęły w rankingu „popularności”. Do członków Klubu Budujących Dom skierowaliśmy ankietę, na którą odpowiedziało 1945 osób. Jedno z pytań tej ankiety dotyczyło rozpoznawalności marki/producenta pomp ciepła.

 

Poprosiliśmy naszych czytelników o zaznaczenie na wykazie tych firm, których nazwy są im znane choćby ze słyszenia. Liczby pozytywnych odpowiedzi (w procentach) posłużyły do ułożenia kolejności firm w tabeli 1. Mimo znacznej liczby respondentów tej ankiety, nie należy z niej wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

 

Jeśli uwzględnimy, że tylko (i aż) co trzeci uczestnik ankiety interesuje się poważnie pompami ciepła, to pozostali respondenci (pozostałe 2/3) mogli wskazywać na firmy znane im z innego sektora działalności. Taką „premię” mógł otrzymać Viessmann, doskonale znany jako producent kotłów, a zdecydowanie mniej jako producent pomp ciepła. Niemniej, wyniki tego rankingu dają wstępne pojęcie o pozycji rynkowej poszczególnych firm.

Kryteria wyboru

Zwykle inwestor kieruje zapytanie ofertowe do kilku firm i specjaliści w poszczególnych firmach wybierają dla niego najbardziej odpowiedni model pompy ciepła. Spróbujemy jednak uporządkować proces wyboru według pewnego schematu 1, który może posłużyć jako swego rodzaju algorytm podejmowania decyzji. Zawiera on siedem zasadniczych punktów.

 

Ciąg dalszy w książce „Dom energooszczędny z pompą ciepła”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny