Sposób ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu. Rodzaj paliwa w największym stopniu wpłynie na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz wygodę obsługi całej instalacji. Równocześnie musimy się zastanowić czy chcemy mieć grzejniki, podłogówkę, czy może jeszcze inny system?
Dobry system grzewczy przede wszystkim powinien:
zapewnić wysoki poziom komfortu cieplnego;
pokryć straty ciepła przez przenikanie, wentylację i infiltrację powietrza;
pozwolić na maksymalne wykorzystanie zysków ciepła;
mieć możliwie wysoką sprawność wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania ciepła.
Ciepło przeznaczane na cele grzewcze stanowi ok. 65-85% zużywanej energii. Udział energii cieplnej przypadającej na ogrzewanie zależy głównie od jakości (izolacyjności) budynku, sprawności (efektywności) urządzeń wytwarzających ciepło i instalacji rozprowadzających w nim ciepło oraz od lokalnych warunków klimatycznych.
Systemy ogrzewania w domach jednorodzinnych, ze względu na rodzaj źródła ciepła, możemy dzielić na:
gazowe;
olejowe;
węglowe;
elektryczne (oporowe i do napędu pompy ciepła);
zdalaczynne (ciepło z miejskiej sieci cieplnej);
źródła odnawialne - biomasa, słońce, wiatr.
Ze względu na sposób i mechanizm rozprowadzenia ciepła w budynku, wyróżniamy następujące systemy wewnętrznych instalacji grzewczych:
wodne;
powietrzne;
elektryczne (oporowe).
W praktyce możemy spotkać różne kombinacje wyżej wymienionych rozwiązań.
Pojawiają się także nowe, np. małe układy kogeneracyjne, które służą do wytwarzania jednocześnie ciepła i energii elektrycznej, czy systemy hybrydowe, wykorzystujące OZE. O tym, które i w jakich przypadkach warto zastosować w budynkach energooszczędnych piszemy w tym artykule.