Wentylacja

Wentylacja

Każdy dom powinien być wyposażony w instalację wentylacyjną, której zadaniem jest usunięcie zużytego powietrza i zastąpienie go świeżym z zewnątrz. W domu energooszczędnym niezbędnym elementem systemu jest odzysk ciepła.

Nikogo nie należy przekonywać, że wentylacja w budynkach jest niezbędna. Niewłaściwa powoduje brak dopływu tlenu potrzebnego do oddychania przebywającym we wnętrzu ludziom, utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów, zaduch, brak komfortu, a nawet problemy zdrowotne mieszkańców wywołane emisją substancji szkodliwych znajdujących się na przykład w wykładzinach czy meblach. Grozi też zagrzybieniem, do którego dochodzi w wyniku zawilgocenia, przy niedostatecznym usuwaniu pary wodnej, powstałej w czasie takich czynności jak pranie, gotowanie, mycie.

Sposób wentylacji pomieszczeń w domu jednorodzinnym, szczególnie energooszczędnym, jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ w bardzo dużym stopniu wpływa na straty energii.

Rodzaje wentylacji

Najprostszym rodzajem, tzw. wentylacją naturalną, jest przewietrzanie polegające na okresowym otwieraniu okien oraz przez występujące nieszczelności. Jednak zgodnie z polskim prawem nie może to być jedyny sposób wentylacji w domach jednorodzinnych, dopuszczalny jest za to w garażach. W budynkach o dużej pojemności cieplnej, krótkotrwałe przewietrzanie nie wymaga specjalnego dogrzewania pomieszczeń.

Bardziej zaawansowanym systemem jest wentylacja grawitacyjna (dominująca w Polsce). Polega ona na usuwaniu zużytego, zanieczyszczonego powietrza przez specjalnie wybudowane pionowe kanały wentylacyjne. Wymiana powietrza wywoływana jest przez różnicę temperatury powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz budynku. W miejsce wywiewanego przez kanały wentylacyjne, świeże dostaje się przez nieszczelności i specjalne proste urządzenia zwane nawiewnikami, zamontowane najczęściej w ramie okiennej. Do zalet wentylacji grawitacyjnej można zaliczyć: niskie koszty inwestycyjne, praktycznie niezauważalny poziom generowanego hałasu, oraz niskie koszty obsługi (wizyty kominiarza).

Ten system wentylacji ma jednak zasadniczą wadę. W okresie zimowym następuje niekontrolowana wymiana powietrza powodująca duże straty ciepła, natomiast w lecie zazwyczaj ta wentylacja nie działa. Kiedy temperatura w pomieszczeniu i na zewnątrz się wyrównuje, zanika ciąg wynikający z różnicy gęstości powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. W skrajnych przypadkach może dojść do odwrócenia procesu. Otaczające budynek nagrzane powietrze zacznie dopływać kanałami i kratkami wywiewnymi do wnętrz, a chłodne powietrze będzie wypływać przez nieszczelności w konstrukcji budynku.

Redakcja BD
FOT. EKOKLIMAX-PROJEKT

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pompy ciepła
Zgromadzoną wokół nas energię można zamienić na ciepło. Służą do tego pompy ciepła – urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Ich ceny w ostatnich latach spadły, dzięki czemu coraz więcej inwestorów decyduje się na ich zakup.
Pompy ciepła
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
Pozyskiwanie energii ze słońca stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic dziwnego, energia ta jest przecież czysta, przyjazna dla środowiska i darmowa. Jedyny koszt, jaki trzeba ponieść, wiąże się z zakupem kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych.
Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne
Przygotowanie c.w.u.
W sezonie grzewczym z przygotowaniem ciepłej wody zazwyczaj nie ma problemu - najczęściej robi to kocioł ogrzewający budynek. Ale po sezonie korzystanie z tego urządzenia może być drogie i niewygodne. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Przygotowanie c.w.u.
Ogrzewanie
Sposób ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, które musimy podjąć przy budowie domu. Rodzaj paliwa w największym stopniu wpłynie na przyszłe koszty eksploatacyjne oraz wygodę obsługi całej instalacji. Równocześnie musimy się zastanowić czy chcemy mieć grzejniki, podłogówkę, czy może jeszcze inny system?
Ogrzewanie
Bramy garażowe
Jaka powinna być brama garażowa? Przede wszystkim skutecznie chroniąca miejsce postojowe przed intruzami, wygodna w użytkowaniu i estetyczna. Ale dla właścicieli garażu ocieplanego największe znaczenie ma inny parametr - termoizolacyjność wrót. Garaż odbiera bowiem z domu nieco ciepła, dlatego z myślą o obniżeniu rachunków za ogrzewanie warto kupić ciepłą bramę.
Bramy garażowe
Osłony okienne
Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.
Osłony okienne
Warstwowy montaż okien
W ostatnich latach coraz więcej inwestorów decyduje się na warstwowy montaż okien. Jego najważniejszym elementem są taśmy – paroszczelna i paroprzepuszczalna - którymi osłania się piankę montażową. Metoda ta jest bardziej wymagająca od tradycyjnej, ale pozwala lepiej chronić okolice okien przed ucieczkami ciepła.
Warstwowy montaż okien
Okna
Z PVC czy drewniane? Pięcio- czy siedmiokomorowe? O jakim współczynniku U? Wybierając okna do domu jednorodzinnego trzeba dokładnie przeanalizować ofertę rynkową. W sprzedaży są bowiem produkty bardzo różniące się nie tylko ceną, estetyką, ale także parametrami użytkowymi.
Okna
Mostki termiczne
Mostki termiczne powstają zazwyczaj na skutek błędów projektowych i wykonawczych. Całkowicie ich uniknąć się nie da, ale większości z nich można zaradzić, kontrolując fazę powstawania projektu i, co nawet ważniejsze, skrupulatnie doglądając wykonawców.
Mostki termiczne
Przegrody zewnętrzne
Dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne to kluczowe elementy budynku energooszczędnego. Tymczasem wciąż blisko 40% istniejących domów w naszym kraju ma nieocieplone ściany zewnętrzne.
Przegrody zewnętrzne
Alternatywne technologie budowlane
Inne niż murowane technologie budowy domów nie są w naszym kraju zbyt popularne, choć mają sporo zalet. W przypadku niektórych metod można uzyskać bardzo dobre wskaźniki termoizolacyjności. Dla inwestorów budujących dom energooszczędny ma to niebagatelne znaczenie.
Alternatywne technologie budowlane
Projekt domu energooszczędnego
Energooszczędność w budownictwie to nie chwilowa moda. To konieczność wynikająca z dbałości o środowisko naturalne i rosnących kosztów eksploatacyjnych budynków. W niniejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego i jakie technologie wybrać, aby później mieszkać komfortowo i tanio.
Projekt domu energooszczędnego
Smog w Polsce
Od kilku lat w Polsce coraz głośniej mówi się o smogu. Nic dziwnego, bo zjawisko to ma wpływ na zdrowie i życie tysięcy osób. Jest mocno związane z kwestią energooszczędności, ponieważ głównym źródłem smogu są stare i niesprawne systemy ogrzewania domów.
Smog w Polsce
Smog w Polsce
Od kilku lat w Polsce coraz głośniej mówi się o smogu. Nic dziwnego, bo zjawisko to ma wpływ na zdrowie i życie tysięcy osób. Jest mocno związane z kwestią energooszczędności, ponieważ głównym źródłem smogu są stare i niesprawne systemy ogrzewania domów.
Smog w Polsce
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz