Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.
Osłony przeciwsłoneczne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. W opinii ekspertów skuteczniejsze są te drugie, które absorbują ciepło już przed szybami, dzięki czemu wnętrza się nie nagrzewają. Inny podział tych produktów związany jest z miejscem montażu - osłon do okien fasadowych nie można zakładać w oknach dachowych (i na odwrót). Przed podjęciem decyzji o wyborze warto więc usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.
Jakie są rodzaje osłon wewnętrznych?
ROLETY Zastosowanie tego typu osłon to najprostszy sposób na zabezpieczenie wnętrz przed upałem. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.
Najpopularniejsze rolety zwijane składają się z wałka mocowanego (na wkręty lub za pomocą specjalnych uchwytów, które nie wymagają przewiercania ramy okiennej) w górnej części okna i wysuwanego z nich materiału, który powinien być odporny na płowienie. Może on zwisać swobodnie bądź w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna.
Skuteczność tych osłon zależy od rodzaju zastosowanej tkaniny. Rolety standardowe chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie, dlatego lepiej wybrać modele dekoracyjne ze specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Jeszcze lepsze są produkty całkowicie zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła.
Obok rolet zwijanych w sprzedaży są tzw. modele "dzień i noc". Składają się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Z kolei w roletach rzymskich opuszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.