Osłony okienne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

Osłony przeciwsłoneczne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. W opinii ekspertów skuteczniejsze są te drugie, które absorbują ciepło już przed szybami, dzięki czemu wnętrza się nie nagrzewają. Inny podział tych produktów związany jest z miejscem montażu - osłon do okien fasadowych nie można zakładać w oknach dachowych (i na odwrót). Przed podjęciem decyzji o wyborze warto więc usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.

Jakie są rodzaje osłon wewnętrznych?

ROLETY
Zastosowanie tego typu osłon to najprostszy sposób na zabezpieczenie wnętrz przed upałem. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.

Najpopularniejsze rolety zwijane składają się z wałka mocowanego (na wkręty lub za pomocą specjalnych uchwytów, które nie wymagają przewiercania ramy okiennej) w górnej części okna i wysuwanego z nich materiału, który powinien być odporny na płowienie. Może on zwisać swobodnie bądź w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna.

Skuteczność tych osłon zależy od rodzaju zastosowanej tkaniny. Rolety standardowe chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie, dlatego lepiej wybrać modele dekoracyjne ze specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Jeszcze lepsze są produkty całkowicie zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła.

Obok rolet zwijanych w sprzedaży są tzw. modele "dzień i noc". Składają się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Z kolei w roletach rzymskich opuszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.

Redakcja BD
FOT. VELUX

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny