Osłony okienne

Niedogodności wynikające z przegrzewania się latem pomieszczeń może ograniczyć zastosowanie różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Najskuteczniejsze z nich to montowane na zewnątrz rolety, żaluzje i markizy. Rozwijane w ciągu słonecznego, upalnego dnia ochronią wnętrza przed przegrzaniem i zapewnią komfort mieszkańcom, którzy w ten sposób zaoszczędzą też sporo zużywanej przez klimatyzatory energii elektrycznej.

Osłony przeciwsłoneczne dzielą się na wewnętrzne i zewnętrze. W opinii ekspertów skuteczniejsze są te drugie, które absorbują ciepło już przed szybami, dzięki czemu wnętrza się nie nagrzewają. Inny podział tych produktów związany jest z miejscem montażu - osłon do okien fasadowych nie można zakładać w oknach dachowych (i na odwrót). Przed podjęciem decyzji o wyborze warto więc usystematyzować swoją wiedzę na ten temat.

Jakie są rodzaje osłon wewnętrznych?

ROLETY
Zastosowanie tego typu osłon to najprostszy sposób na zabezpieczenie wnętrz przed upałem. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia.

Najpopularniejsze rolety zwijane składają się z wałka mocowanego (na wkręty lub za pomocą specjalnych uchwytów, które nie wymagają przewiercania ramy okiennej) w górnej części okna i wysuwanego z nich materiału, który powinien być odporny na płowienie. Może on zwisać swobodnie bądź w prowadnicach, które przytwierdza się do ram okna.

Skuteczność tych osłon zależy od rodzaju zastosowanej tkaniny. Rolety standardowe chronią przed ciepłem słonecznym tylko w ograniczonym zakresie, dlatego lepiej wybrać modele dekoracyjne ze specjalną powłoką, która odbija promienie słoneczne. Jeszcze lepsze są produkty całkowicie zaciemniające, z materiałów nieprzepuszczających światła.

Obok rolet zwijanych w sprzedaży są tzw. modele "dzień i noc". Składają się z dwóch rodzajów pasów: przezroczystych i zacieniających. Przesuwając je względem siebie można regulować stopień zaciemnienia pomieszczenia. Z kolei w roletach rzymskich opuszczona tkanina tworzy gładką powierzchnię, a po podniesieniu układa się w poziome równoległe fałdy.

Redakcja BD
FOT. VELUX

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny