Energooszczędność w budownictwie to nie chwilowa moda. To konieczność wynikająca z dbałości o środowisko naturalne i rosnących kosztów eksploatacyjnych budynków. W niniejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego i jakie technologie wybrać, aby później mieszkać komfortowo i tanio.
Argumentów za budową domu energooszczędnego jest wiele. Poza oczywistym - kwestią poszanowania środowiska - do wyobraźni powinny przemówić te bardziej praktyczne:
cena tradycyjnych paliw (węgiel, gaz, ropa naftowa) prawdopodobnie będzie rosła ze względu na ich postępujące wyczerpywanie się (pomijając oczywiście okresowe polityczne zawirowania), natomiast będą spadać koszty zakupu urządzeń energetyki odnawialnej;
ze względu na zanieczyszczenie powietrza, w wielu obszarach wprowadza się zakaz używania tradycyjnych kotłów na paliwa stałe;
wymagania prawne dotyczące standardów energetycznych nowych budynków zbliżają się do standardów budynków pasywnych;
zapowiadany jest szybki rozwój e-mobilności w Polsce, co jest związane z domami plus energetycznymi, które mogą zasilać w tanią energię samochody elektryczne. Dlatego naprawdę warto inwestować w energooszczędny dom.
Co na to prawo?
Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących planowania domu energooszczędnego, przyjrzyjmy się, co na ten temat mówi prawo.
W Polsce standard energetyczny budynków został zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim, do praktyki projektowej wdrożono wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej. Zmiany w wymaganiach Warunków Technicznych rozpoczęły się w styczniu 2014 r. (WT 2014), dziś aktualne są te wprowadzone w styczniu 2017 r. (WT 2017), a kolejne zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. (WT 2021).