Projekt domu energooszczędnego

Energooszczędność w budownictwie to nie chwilowa moda. To konieczność wynikająca z dbałości o środowisko naturalne i rosnących kosztów eksploatacyjnych budynków. W niniejszym artykule podpowiemy, jak przygotować się do budowy domu energooszczędnego i jakie technologie wybrać, aby później mieszkać komfortowo i tanio.

Argumentów za budową domu energooszczędnego jest wiele. Poza oczywistym - kwestią poszanowania środowiska - do wyobraźni powinny przemówić te bardziej praktyczne:

  • cena tradycyjnych paliw (węgiel, gaz, ropa naftowa) prawdopodobnie będzie rosła ze względu na ich postępujące wyczerpywanie się (pomijając oczywiście okresowe polityczne zawirowania), natomiast będą spadać koszty zakupu urządzeń energetyki odnawialnej;

  • ze względu na zanieczyszczenie powietrza, w wielu obszarach wprowadza się zakaz używania tradycyjnych kotłów na paliwa stałe;

  • wymagania prawne dotyczące standardów energetycznych nowych budynków zbliżają się do standardów budynków pasywnych;

  • zapowiadany jest szybki rozwój e-mobilności w Polsce, co jest związane z domami plus energetycznymi, które mogą zasilać w tanią energię samochody elektryczne. Dlatego naprawdę warto inwestować w energooszczędny dom.

Co na to prawo?

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących planowania domu energooszczędnego, przyjrzyjmy się, co na ten temat mówi prawo.

W Polsce standard energetyczny budynków został zdefiniowany w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim, do praktyki projektowej wdrożono wymagania dotyczące izolacyjności przegród budowlanych oraz maksymalnego zużycia energii pierwotnej (EP) przez budynki na 1 m2 powierzchni użytkowej. Zmiany w wymaganiach Warunków Technicznych rozpoczęły się w styczniu 2014 r. (WT 2014), dziś aktualne są te wprowadzone w styczniu 2017 r. (WT 2017), a kolejne zaczną obowiązywać od stycznia 2021 r. (WT 2021).

Redakcja BD
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny