Z PVC czy drewniane? Pięcio- czy siedmiokomorowe? O jakim współczynniku U? Wybierając okna do domu jednorodzinnego trzeba dokładnie przeanalizować ofertę rynkową. W sprzedaży są bowiem produkty bardzo różniące się nie tylko ceną, estetyką, ale także parametrami użytkowymi.
Idealne okno wygląda estetycznie, skutecznie chroni przed ucieczką ciepła i hałasem, a do tego stanowi barierę dla włamywaczy. Dobrze przy tym, gdy ma przystępną cenę. Niestety, jak to często bywa - ideały występują rzadko. Zakup stolarki oznacza więc zazwyczaj kompromis pomiędzy jakością i ceną. Zawsze można jednak wybrać lepiej lub gorzej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby tego typu inwestycja była udana.
Wybór profili
Przy wyborze okien większość inwestorów koncentruje się przede wszystkim na materiale, z jakiego wykonane są profile. W naszym kraju najpopularniejsze są okna z drewna i PVC. Co je różni? Wbrew pozorom - nie tak wiele. Często zdarza się, że parametry techniczne wyrobów drewnianych i z PVC są bardzo zbliżone. Różnice dotyczą przede wszystkim ich wyglądu i konserwacji.
Największą zaletą okien drewnianych jest naturalny i elegancki wygląd. Tego typu profile są sztywne, dlatego sprawdzają się w przypadku większych przeszkleń. Nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych, dlatego bez obaw można je montować w miejscach narażonych na silne nasłonecznienie. Ich wadą jest to, że co kilka lat trzeba je konserwować i malować.
Okna z PVC są tańsze od drewnianych i w przeciwieństwie do nich - nie wymagają malowania. Konieczne jest tylko regularne smarowanie okuć, ale dotyczy to obu rodzajów profili. Najpopularniejsze są ramy w kolorze białym, ale bez problemu (za dopłatą) kupimy też inne kolory, co pozwoli dopasować okna do wnętrza domu lub elewacji. W sprzedaży są też profile dwukolorowe, np. od wewnątrz białe, a od zewnątrz barwione. Okna z PVC charakteryzują się mniejszą sztywnością od drewnianych, dlatego nie stosuje się ich przy bardzo dużych powierzchniach szklenia.
W przeciwieństwie do profili drewnianych, które mają zwartą strukturę, ramy plastikowe charakteryzują się budową komorową. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć ich izolacyjność termiczną. Nie jest jednak tak, że większa liczba komór oznacza automatycznie, że okno ma lepsze parametry cieplne – jak przekonują niektórzy sprzedawcy stolarki. Szczególnie gdy profil o standardowej głębokości sztucznie podzielono - właśnie po to, by uzyskać efekt marketingowy. Najczęściej ramy mają głębokość 70–90 mm i 5 komór.
Głębokość i liczba komór to nie jedyne parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze profili z PVC. Ze względu na grubość ich ścianek, tego typu modele występują w trzech klasach. Te klasy A są najgrubsze, B nieco cieńsze, natomiast profile klasy C mogą mieć znacznie mniejszą grubość ścianek, bo w tym przypadku nie unormowano minimalnego wymiaru.