Domofony, alarmy, instalacje inteligentne

Dawniej przy furtce był co najwyżej dzwonek, zaś instalacje alarmowe oraz kamery kojarzono tylko z luksusowymi rezydencjami. Dzisiaj domofony stały się już standardem, a brak alarmu i monitoringu budzi zdziwienie. A może warto pójść jeszcze krok dalej i pomyśleć o tzw. inteligentnym budynku?

Domofony, alarmy, instalacje inteligentne

Bezpieczeństwo i wygoda to podstawowe cechy, jakich oczekujemy od domu. W końcu znane powiedzenie mówi, że mój dom jest moją twierdzą, ale chyba wszyscy chcemy, żeby była to twierdza wygodna. Domofon oraz alarm to podstawowe elementy zapewniające poczucie bezpieczeństwa. Za komfort odpowiadają zaś rozmaite instalacje i urządzenia – nowoczesny kocioł, centrala wentylacyjna, klimatyzacja, elektrycznie sterowane rolety i brama oraz wiele innych. Nie wystarczy, żeby były, ich obsługa powinna być niekłopotliwa. W zasadzie najlepiej, żebyśmy w ogóle nie musieli ich obsługiwać. Rozwiązania techniczne, dzięki którym niemal wszystko „robi się samo” – już są na rynku.

Domofon

Zacznijmy jednak od początku, czyli od wejścia na posesję. Domofony przy furtce już dawno wyparły tradycyjne dzwonki, bo po prostu są znacznie wygodniejsze. Dzięki nim nie tylko wiemy, że ktoś stoi pod bramą, dodatkowo możemy z nim porozmawiać i wpuścić na posesję bez wychodzenia z domu. Funkcjonalnym rozwinięciem domofonu jest wideodomofon – urządzenie przekazujące nie tylko dźwięk, ale i obraz. To bardzo przydatne, gdy nie mamy dobrego widoku z domu na bramę i furtkę – może zasłaniać je roślinność, mur ogrodzenia albo po prostu budynek jest położony w głębi dużej działki.

Niektóre wideodomofony mogą również zapisywać w pamięci zdjęcia dzwoniących osób, dzięki czemu możemy sprawdzić, kto chciał nas zastać w domu. Są też modele pracujące nawet w ciemności albo oświetlające twarz osoby przy furtce.

Alternatywnym rozwiązaniem jest założenie zwykłego domofonu i kamery zewnętrznej. Ma to o tyle sens, że odrębne urządzenie może zapewniać dużo lepszą jakość obrazu, większy zasięg (np. widzimy całą strefę przed bramą) i łatwiej dla niej wybrać korzystniejsze miejsce (lepszy punkt widzenia). Kamera zewnętrzna może też współpracować z rejestratorem obrazu, a jeżeli ma funkcję pracy w sieci komputerowej (wszystkie kamery IP), podgląd obrazu z niej możemy mieć także w telefonie lub na tablecie.

Pewne rozszerzenie standardowych funkcji domofonu/wideodomofonu oferują ponadto urządzenia cyfrowe. Powszechnie stosowane są od lat w budynkach jednorodzinnych, bo są w stanie obsługiwać wiele lokali. W domach jednorodzinnych akurat to nie jest nam potrzebne, za to zostaje wiele innych użytecznych funkcji, np. otwieranie furtki przez wprowadzenie kodu na klawiaturze albo czasowe udostępnienie kodu otwierającego. Możemy wprowadzić go jako nowy tylko na czas remontu, specjalnie dla ekipy budowlanej. Poza tym cyfrowy domofon może obsługiwać karty zbliżeniowe. W dużych, szczególnie wielopiętrowych, domach docenimy zaś możliwość łatwego dodania wielu jednostek wewnętrznych (unifonów).

fot. Elfon

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny