Kominki

Jest popyt, jest więc i podaż. Ponieważ kominki stały się niemal standardowym elementem wyposażenia oddawanych obecnie do użytku domów jednorodzinnych, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych wkładów służących do ich wykonania. Jednak – uwaga! – niemal identycznie wyglądające wkłady mogą mieć zupełnie odmienne przeznaczenie. Dlatego zakup należy bezwzględnie skonsultować z instalatorem kominka, a jeszcze wcześniej – starannie przemyśleć, do czego kominek ma służyć.

Kominek to wspaniała ozdoba domu, ale nie wolno zapominać, że przede wszystkim jest to urządzenie grzewcze! Jeśli ma być czymś więcej niż tylko zimną atrapą, musi zostać właściwie dobrany do potrzeb cieplnych budynku oraz sposobu, w jaki gospodarze zamierzają go użytkować. W przeciwnym wypadku problemów będzie więcej niż korzyści i mieszkańcom szybko odechce się rozpalać ogień. Najczęstszym błędem inwestorów jest traktowanie kominka jako wyposażenia domu, które wybiera się i montuje dopiero podczas prac wykończeniowych. Na tym etapie budowy często jest za późno, by rozsądnie wkomponować go w układ funkcjonalny budynku i wykonaną już instalację grzewczą. Kominek to nie szafa, którą stawia się przy dowolnej ścianie – najlepiej, gdy zostanie uwzględniony w projekcie budowlanym, a jeśli tak się nie stało, to o jego instalacji trzeba pomyśleć przed rozpoczęciem robót. Poza tym już wtedy powinniśmy wiedzieć, o jaki kominek nam chodzi.

Jeśli bowiem ma ogrzewać cały dom – czy to przy użyciu gorącego powietrza, czy też za pośrednictwem wodnej instalacji centralnego ogrzewania – to odpowiednie prace przygotowawcze niezbędne są na długo przed montażem samego wkładu. Co więcej, uwzględnienie kominka w planach budowy może pozwolić na usytuowanie go np. nad kotłownią bądź na ścianie do niej przylegającej, co bardzo ułatwi sprzęgnięcie z domowym systemem grzewczym.

fot. Kratki.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny