Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest jego ważną, a niekiedy i bardzo skomplikowaną częścią. Szczegółowe rozwiązania techniczne, np. odpowiednie zabezpieczenia, to rzecz dla fachowca, a nie dla przeciętnego inwestora. Jednak to właśnie inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. A do tego niezbędne jest pewne rozeznanie w temacie.

Instalacja elektryczna

Obecnie nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu. Ich wszechobecność uświadamiamy sobie najlepiej w czasie dłuższych awarii zasilania. Oczywiście, nie działa wówczas oświetlenie, lodówka i inne sprzęty. Ale poza tym w domu robi się zimno, bo chociaż kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa obiegowa i tak potrzebują prądu do działania. Zaczyna też brakować wody, bowiem hydrofor nie działa. Być może jest także ciemno, ponieważ nie ma jak podnieść opuszczonych na noc rolet zewnętrznych. I jeszcze możemy mieć problem z otwarciem wrót garażowych i bramy wjazdowej (monter przecież pokazywał, jak odblokować ten napęd...).

Ta wyliczanka nie ma na celu straszenia apokaliptyczną wizją świata bez prądu. Chodzi o pokazanie, jak dużo jest w naszym otoczeniu urządzeń, które nie działają bez prądu. A najpewniej z czasem będzie ich przybywać. Przecież 20 lat temu i otwierana pilotem brama była rzadko spotykanym luksusem.

Dlatego właśnie planując instalację elektryczną, powinniśmy myśleć nie tylko o naszych obecnych potrzebach, lecz również o przyszłości. Tak, żeby instalacja elektryczna mogła bez remontu i rozbudowy posłużyć naprawdę długo. 

fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny