Zbiorniki akumulacyjne i buforowe akumulacyjn

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe akumulacyjn

Zbiorniki wody grzewczej mogą pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obieg. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu – poprawia się spalanie w kotle oraz dystrybucja ciepła. Spada też emisja zanieczyszczeń. Zaś niektóre instalacje, szczególnie z kilkoma źródłami ciepła (np. kocioł i kominek z płaszczem wodnym), w praktyce nie są w stanie dobrze pracować bez zasobnika wody grzewczej.

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe akumulacyjn

Akumulator

Ilość ciepła wytwarzanego w danej chwili w instalacji nie odpowiada dokładnie zapotrzebowaniu. Najlepiej wiedzą o tym użytkownicy kotłów zasypowych, kominków z płaszczem wodnym oraz instalacji solarnych. Kotły na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellety) osiągają bardzo wysoką, deklarowaną przez wytwórców sprawność, tylko gdy pracują z mocą nominalną. Kłopot w tym, że jest ona potrzebna wyłącznie w największe mrozy, gdy temperatura spada do około -20°C. A takich dni mamy w sezonie zaledwie kilka. W efekcie kocioł w teorii ma sprawność 80%, a rzeczywista średnia sezonowa wynosi 50–60%. Oznacza to, że nawet połowa opału została spalona bez żadnego pożytku. Innymi słowy, zmarnowaliśmy połowę wydanych pieniędzy.

Spalanie z mocą znacznie niższą od nominalnej jest nie tylko nieefektywne. Poza tym powstaje przy nim bardzo dużo zanieczyszczeń. Trujemy w ten sposób swoje najbliższe otoczenie, a w kotle i kominie gromadzi się bardzo dużo sadzy (to niespalone cząsteczki węgla). Sprawność i czystość spalania można znacznie poprawić, instalując pomiędzy kotłem a grzejnikami duży zasobnik wody grzewczej. Wówczas kocioł nagrzewa wodę w zbiorniku niezależnie od tego, czy grzejniki odbierają ciepło czy nie. Chwilowe zmiany na ciepło w pomieszczeniach nie mają więc znaczenia dla pracy kotła. Może on zawsze działać z mocą nominalną, przy której osiąga największą sprawność.

Oczywiście nadmiar ciepła zgromadzony w zbiorniku można wykorzystać później, gdy kocioł (lub kominek z płaszczem wodnym) już nie pracuje.

Zaletą układu z dużym zbiornikiem akumulacyjnym jest też stabilizacja temperatury wody w instalacji. Chwilowe zwiększenie intensywności palenia, typowe np. dla kominków z płaszczem wodnym, albo przerwanie odbioru ciepła przez grzejniki nie spowoduje wrzenia wody. Dla podgrzania dużej ilości wody potrzeba znacznie więcej ciepła.

Jeśli ruch ciepłej wody pomiędzy kotłem lub kominkiem a zasobnikiem odbywa się grawitacyjnie – bez pompy – to taki układ jest mało podatny na przegrzanie w wyniku braku prądu.

Zbiorniki akumulacyjne należy szczególnie polecić użytkownikom kotłów zasypowych (bez podajnika) oraz kominków z płaszczem wodnym. Ich mocą wyjątkowo trudno jest sterować, a jej zmniejszenie powoduje opisany wcześniej spadek sprawności oraz pogorszenie czystości spalania.

Zbiornik akumulacyjny trzeba traktować jako niezbędne uzupełnienie kotła zgazowującego drewno. Proces wydzielania i spalania gazu drzewnego wymaga utrzymania wysokiej temperatury w kotle. W związku z tym, musi on pracować z pełną mocą, a nie zdławiony. 

fot. Termica

Pozostałe artykuły z tego numeru
Odkurzacz centralny
Dawniej odkurzacz centralny kojarzył się głównie z dużymi obiektami – hotelami, biurami itp. Jednak stopniowo to rozwiązanie spotyka się coraz częściej w polskich domach. Dlaczego warto zamienić tradycyjny odkurzacz na centralny i o czym należy pamiętać, żeby instalacja była naprawdę dobrze dopasowana do naszych potrzeb?
Odkurzacz centralny
Domofony, alarmy, instalacje inteligentne
Dawniej przy furtce był co najwyżej dzwonek, zaś instalacje alarmowe oraz kamery kojarzono tylko z luksusowymi rezydencjami. Dzisiaj domofony stały się już standardem, a brak alarmu i monitoringu budzi zdziwienie. A może warto pójść jeszcze krok dalej i pomyśleć o tzw. inteligentnym budynku?
Domofony, alarmy, instalacje inteligentne
Instalacja elektryczna
Instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest jego ważną, a niekiedy i bardzo skomplikowaną częścią. Szczegółowe rozwiązania techniczne, np. odpowiednie zabezpieczenia, to rzecz dla fachowca, a nie dla przeciętnego inwestora. Jednak to właśnie inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. A do tego niezbędne jest pewne rozeznanie w temacie.
Instalacja elektryczna
Nasada kominowa
Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II Nasada kominowa i III strefie obciążenia wiatrem.
Nasada kominowa
Wentylacja i klimatyzacja
Nie bez przyczyny tak często używamy zwrotu „panowała przyjemna atmosfera”. Świeże, pozbawione nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń powietrze to coś, bez czego nie możemy na dłuższą metę funkcjonować. Z tego właśnie powodu sprawnie dzialający system wentylacyjny jest nieodzownym elementem każdego budynku.
Wentylacja i klimatyzacja
Odprowadzenie ścieków
Czy tego chcemy czy nie, nieustannie produkujemy ścieki, zatem każdy dom musi mieć instalację odprowadzającą je z sanitariatów oraz pralki i zmywarki. Poprawne wykonanie takiej instalacji, choć wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, nie stwarza zwykle wielu problemów. Większy kłopot sprawia często odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się wytworzonych ścieków.
Odprowadzenie ścieków
Woda w domu
Nie bez powodu siedliska ludzkie lokowano od zawsze w miejscach zapewniających dostęp do wody – bez niej człowiek nie jest w stanie funkcjonować. O zapewnieniu zaopatrzenia w wodę trzeba myśleć już na etapie wyboru działki i przygotowań do budowy, bo jest ono niezbędne do rozpoczęcia robót.
Woda w domu
Instalacje solarne
Zaprzęgnięcie słońca do podgrzewania wody użytkowej to bez wątpienia najpopularniejszy sposób wykorzystania odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. Montaż instalacji solarnej jest inwestycją obarczoną niewielkim ryzykiem, jednak pod warunkiem przemyślanego doboru elementów systemu, przez co należy rozumieć przede wszystkim dopasowanie go do potrzeb mieszkańców.
Instalacje solarne
Grzejniki
Mimo rosnącej popularności ogrzewania płaszczyznowego, grzejniki wciąż pozostają niemal nieodzownym elementem wyposażenia domów, zarówno nowych, jak i remontowanych. W ostatnich latach zasadniczo zmieniła się jednak dostępna oferta produktowa. Bez trudu kupimy modele, które po instalacji są praktycznie niezauważalne, jak też i takie, które wręcz należy umieszczać w miejscu jak najlepiej widocznym, bo oprócz grzania, mają także zdobić mieszkanie.
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe
Jeszcze przed kilkunastu laty na ogrzewanie podłogowe decydowali się głównie inwestorzy otwarci na nowinki i raczej majętni. Dziś znajdziemy je – przynajmniej w części pomieszczeń – właściwie we wszystkich nowo budowanych domach, w wielu stanowi zaś samodzielny i jedyny system grzewczy, współpracujący z gazowym kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Warto mieć jednak świadomość, że podłogowa instalacja grzewcza jest wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu, które często skutkują nie tylko obniżeniem komfortu cieplnego, lecz także wyższymi kosztami ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej
Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym
Mieszkańcy domów ogrzewanych kotłami spalającymi węgiel albo drewno całą zimę czekają na moment, kiedy zrobi się na tyle ciepło, by zakończyć sezon grzewczy. Koniec z kursowaniem do kotłowni, z noszeniem paliwa i popiołu! Pojawia się jednak problem: jak przygotowywać ciepłą wodę użytkową, która zimą grzała się poniekąd przy okazji?
Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym
Sterowanie ogrzewaniem
Dobry kocioł, kominek czy pompa ciepła to jeszcze nie wszystko. Żeby ciepło trafiało do pomieszczeń w odpowiedniej ilości i dokładnie wtedy, kiedy tego chcemy – potrzebny jest regulator temperatury. Jego uzupełnieniem są zaś głowice termostatyczne.
Sterowanie ogrzewaniem
Powietrzna pompa ciepła
Pompy ciepła nie są w Polsce bardzo popularne, a tym bardziej dotyczy to pomp typu powietrze-woda. Powodem jest głównie przekonanie, że nie sprawdzają się one w naszym klimacie. Pora skończyć z uprzedzeniami, bo nowoczesne konstrukcje naprawdę radzą sobie bardzo dobrze i – pod warunkiem właściwego doboru urządzenia i jego ustawień – mogą wydatnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu, w szczególności w sytuacji braku dostępu do sieci przesyłowej gazu ziemnego.
Powietrzna pompa ciepła
Najważniejsze informacje o pompach ciepła
Z pomp ciepła korzystają w Polsce tysiące użytkowników, którzy przekonali się już, że są one niezawodne, trwałe, praktycznie nie wymagają obsługi i – co najważniejsze – bardzo obniżają koszty ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody. Mimo tego, zdecydowana większość budujących domy nawet nie próbuje rozważać takiej inwestycji. Powód jest banalny: wiedza na temat tych urządzeń jest wciąż bardzo ograniczona, przy czym – co gorsza – dotyczy to także znacznej części osób zajmujących się zawodowo instalatorstwem i techniką grzewczą. Oto kilka podstawowych informacji dotyczących działania i zastosowania pomp ciepła.
Najważniejsze informacje o pompach ciepła
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Kominek stał się już w nowo budowanych domach wyposażeniem niemal standardowym. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest przy tym kominek z płaszczem wodnym, pozwalający nie tylko na ogrzanie salonu, ale – za pośrednictwem instalacji c.o. – całego domu. Jednocześnie głównym źródłem ciepła w budynku pozostaje zwykle kocioł gazowy lub olejowy. Jak należy zainstalować oba urządzenia, by było to zgodne z przepisami, a także nie powodowało problemów podczas eksploatacji?
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Kominy i wkłady kominowe
Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa projekt architektoniczny domu. Czasem zdarza się jednak, że decydujemy się na zmianę, na przykład, systemu ogrzewania domu i jego wentylacji lub układu wnętrz. W takich sytuacjach, na etapie stanu surowego musimy dostosować rodzaj i umiejscowienie komina do przewidzianych modyfikacji i urządzenia grzewczego – rodzaju kotła albo kominka.
Kominy i wkłady kominowe
Kominki
Jest popyt, jest więc i podaż. Ponieważ kominki stały się niemal standardowym elementem wyposażenia oddawanych obecnie do użytku domów jednorodzinnych, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych wkładów służących do ich wykonania. Jednak – uwaga! – niemal identycznie wyglądające wkłady mogą mieć zupełnie odmienne przeznaczenie. Dlatego zakup należy bezwzględnie skonsultować z instalatorem kominka, a jeszcze wcześniej – starannie przemyśleć, do czego kominek ma służyć.
Kominki
Kotły gazowe
Wybór kotła gazowego to tylko z pozoru prosta sprawa. Aby zakup był udany, nie wystarczy podać sprzedawcy pożądaną moc urządzenia czy powierzchnię domu do ogrzania. Trzeba uwzględnić wiele innych czynników i przekalkulować wydatki związane z montażem konkretnego produktu.
Kotły gazowe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być bardzo dobrym źródłem ciepła, tak głównym, jak i pomocniczym (awaryjnym). Jego wybór – jak każdego ważnego dla domu urządzenia, które kupuje się z perspektywą kilkunastoletniej eksploatacji – musi być jednak przemyślany. Należy uwzględnić przede wszystkim dostępność i cenę preferowanego paliwa oraz możliwości użytkownika, jeśli chodzi o obsługę urządzenia.
Kotły na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe może być bardzo dobrym źródłem ciepła, tak głównym, jak i pomocniczym (awaryjnym). Jego wybór – jak każdego ważnego dla domu urządzenia, które kupuje się z perspektywą kilkunastoletniej eksploatacji – musi być jednak przemyślany. Należy uwzględnić przede wszystkim dostępność i cenę preferowanego paliwa oraz możliwości użytkownika, jeśli chodzi o obsługę urządzenia.
Kotły na paliwo stałe
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz