Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji każdego inwestora. W domu energooszczędnym sama cena opału nie musi być czynnikiem decydującym – jeśli mało zużywamy, to i mało płacimy. Najważniejsze, żeby zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje ma wybór różnych urządzeń.


Dom może być energooszczędny niezależnie od tego, jakie paliwo i jaki kocioł wybierzemy. Paliwo jest jedynie nośnikiem energii, jeśli budynek potrzebuje jej niewiele, to i zużycie opału będzie małe. Nie znaczy to jednak, że rodzaj opału i kotła się nie liczą i da się je dowolnie zmieniać. Kocioł jest przecież częścią instalacji grzewczej – inne wymagania będzie miał kocioł gazowy, który możemy powiesić w kuchni, a inne węglowy potrzebujący wydzielonej kotłowni. Ich obsługę też trudno porównać. Dlatego wybór paliwa i kotła jest jedną z najważniejszych decyzji inwestora – decyzji, którą powinien podjąć bardzo wcześnie, najlepiej już na etapie tworzenia koncepcji domu.

Media i plan zagospodarowania

Wybór powinniśmy zacząć od sprawdzenia warunków, których sami nie jesteśmy w stanie zmienić. To przede wszystkim obecność lub brak sieci gazowej oraz zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Należy to zrobić jeszcze zanim kupimy działkę. Najpowszechniej spotykanym ograniczeniem jest zapis w MPZP zakazujący używania paliw stałych.

Dlaczego energooszczędność?

Decydując się na energooszczędność, możemy mieć bardzo różne cele:

  • niskie koszty utrzymania domu;
  • małe zanieczyszczenie środowiska;
  • niewielkie zużycie energii.

Polacy pytani o powody zainteresowania energooszczędnym budownictwem najczęściej podają pierwszy z tych powodów. Krótko mówiąc, są skłonni inwestować w energooszczędność, o ile przynosi to wymierne oszczędności w kosztach utrzymania domu. Aspekt ekologiczny przez ostatnie lata odgrywa coraz większą rolę, coraz bardziej dbamy o środowisko. Niewielkie zużycie energii, samo w sobie, mało kogo interesuje. W końcu nie budujemy domów pokazowych lub tworzonych w celach badawczych.

fot. Herz

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny