Fundamenty w domu energooszczędnym

Fundamenty w domu energooszczędnym

Każdy budynek powinien mieć odpowiednio solidne fundamenty. Jednak w domu energooszczędnym trzeba też zadbać o ograniczenie ucieczki ciepła do gruntu. Oznacza to konieczność zastosowania mniej popularnych rozwiązań, bo powszechnie spotykany sposób fundamentowania nie sprzyja energooszczędności.


Fundamenty domu muszą być przede wszystkim odpowiednio solidne. Odpowiednio, czyli z uwzględnieniem obciążeń powodowanych przez budynek (ściany, stropy, dach) oraz nośności gruntu. A grunty bywają różne – od bardzo stabilnych i jednorodnych, po słabe i z przemieszanym układem warstw. Do tego jeszcze należy uwzględnić głębokość przemarzania, odmienną w różnych częściach kraju. Dlatego fundamenty zawsze powinno się zaprojektować indywidualnie, najlepiej wykonując wcześniej badanie gruntu na naszej działce.

 

Warto wiedzieć, że nawet jeśli kupujemy projekt gotowy z katalogu, to dostosowanie go do warunków gruntowych działki zawsze jest obowiązkiem projektanta dokonującego adaptacji do warunków miejscowych. Ponadto projektant ma obecnie obowiązek stworzenia dla każdej inwestycji tzw. opinii geotechnicznej, opisującej warunki i możliwości posadowienia (np. rodzaj gruntu, poziom wód itp). Jeżeli zrobi to nierzetelnie, biorąc dane z "sufitu", to ryzykuje sam, ale i nas potencjalnie naraża na poważne kłopoty, jeśli okaże się, że warunki na działce odbiegają od typowych. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, na czym polegają najpowszechniejsze sposoby fundamentowania.

Ława i ściana

Typowy fundament składa się z żelbetowej ławy szerokość od 50 do 100 cm i wysokość 30–50 cm oraz postawionej na nim ściany grubości ok. 25 cm, betonowanej w deskowaniu lub murowanej. Na ścianach fundamentowych – po ułożeniu poziomej izolacji przeciwwilgociowej – opiera się ściany nadziemnej części budynku.

 

Wymiary ław to jeden z elementów, które projektant powinien koniecznie zweryfikować w czasie adaptacji projektu gotowego. Na słabych gruntach może być niezbędne ich poszerzenie, za to bardzo często znacznie (nawet dwukrotnie) zawyżona jest wysokość ław.

 

Zwykle ławy zbroi się tylko podłużnie, 4 prętami średnicy 10–12 mm. To zbrojenie zapobiega pękaniu ław w przypadku nierównego osiadania gruntu.

 

Grunt, na którym oprze się ława, musi być spoisty. Nie wolno dopuścić do tego, by rozmiękczył go deszcz albo uzupełniać luźnym piaskiem miejsc, gdzie przypadkowo uformowano wykop zbyt głęboko. W takim miejscu ława może popękać. Jeśli już trzeba zmniejszyć głębokość wykopu, to nasypany grunt należy bardzo starannie zagęścić (ubić).

 

Zazwyczaj ławy wykonuje się na podkładzie ze słabego (chudego) betonu. Jest to korzystne, bo stabilizuje podłoże pod ławą, lepiej jednak nie opierać zbrojenia ław bezpośrednio na tym podkładzie. Układając zbrojenie min. 5 cm wyżej, na specjalnych podkładkach albo po prostu kamieniach, uzyskamy dobre otulenie prętów betonem i ława będzie miała lepszą wytrzymałość.

fot. Thermodom

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wybieramy pompę ciepła
Decydując się na pompę ciepła – kupujemy urządzenie, będące tylko elementem pewnego systemu. A sama pompa nie wytwarza ciepła. To fundamentalna różnica w porównaniu z kotłem. Dlatego o pompie ciepła nigdy nie wolno myśleć w oderwaniu od jej dolnego i górnego źródła ciepła. Dobór konkretnego urządzenia musi być automatycznie decyzją o wyborze określonego rodzaju źródła dolnego, a tu ograniczeniem są warunki działki – jej wielkość, rodzaj gruntu, obecność lub brak wód powierzchniowych i gruntowych.
Wybieramy pompę ciepła
c.w.u. w systemie z pompą ciepła
Ciepła woda użytkowa (c.w.u.) może być podgrzewana w domu na dwa sposoby – przepływowo, czyli tylko w momencie, gdy z niej korzystamy, lub też można ją gromadzić zawczasu w zbiorniku o odpowiednio dużej pojemności. W przypadku instalacji z pompą ciepła stosowany jest tylko drugi z tych sposobów.
c.w.u. w systemie z pompą ciepła
Wybór źródła dolnego i górnego pompy ciepła
Pompa ciepła to jedynie „przekaźnik”, umożliwiający transport ciepła z otoczenia domu do jego wnętrza. Jeśli nie będzie miała skąd go czerpać w odpowiedniej ilości, to nie będzie działać dobrze, a w budynku będzie zimno. Dlatego wybór rodzaju i odpowiednie zwymiarowanie tzw. źródła dolnego oraz prawidłowe wykonanie instalacji c.o. (górnego źródła) są nawet ważniejsze niż wybór modelu pompy.
Wybór źródła dolnego i górnego pompy ciepła
Pompa ciepła w domu energooszczędnym
Z pomp ciepła korzystają w Polsce tysiące użytkowników, którzy przekonali się już, że są one niezawodne, trwałe, praktycznie nie wymagają obsługi i – co najważniejsze – bardzo obniżają koszty ogrzewania i/ lub przygotowania ciepłej wody.
Pompa ciepła w domu energooszczędnym
Energooszczędne źródła światła
Oświetlenie to chyba najpowszechniejszy sposób wykorzystania energii elektrycznej. Nie bez przyczyny mówimy, że „nie ma światła”, gdy w wyniku awarii dom zostanie pozbawiony zasilania z sieci. Rzecz oczywista, że w energooszczędnym domu również oświetlenie powinno być energooszczędne.
Energooszczędne źródła światła
Instalacja elektryczna
Podstawa długoletniej, bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznej to jej dobre zaplanowanie. Inaczej, wkrótce po przeprowadzce do nowego domu okaże się, że brakuje gniazd, a oświetlenie nie odpowiada naszym potrzebom. Żeby tego uniknąć, trzeba poznać pewne zasady planowania domowej instalacji.
Instalacja elektryczna
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Kominek to w nowo budowanych domach wyposażenie niemal standardowe. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest przy tym kominek z płaszczem wodnym, który za pośrednictwem instalacji c.o. umożliwia ogrzanie całego domu. Jednocześnie głównym źródłem ciepła w budynku pozostaje zwykle kocioł gazowy lub olejowy. Jak należy zainstalować oba urządzenia, by było to zgodne z obowiązującymi przepisami, a także nie powodowało problemów podczas eksploatacji?
Kocioł i kominek w jednej instalacji
Kotły
Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji każdego inwestora. W domu energooszczędnym sama cena opału nie musi być czynnikiem decydującym – jeśli mało zużywamy, to i mało płacimy. Najważniejsze, żeby zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje ma wybór różnych urządzeń.
Kotły
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe – przynajmniej w części pomieszczeń – spotykamy właściwie we wszystkich nowo budowanych domach, a w wielu stanowi ono samodzielny i jedyny system grzewczy, współpracujący z gazowym kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła. Warto mieć jednak świadomość, że podłogowa instalacja grzewcza jest wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu, które często skutkują nie tylko obniżeniem komfortu cieplnego, lecz także wyższymi kosztami ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe
Grzejniki
Najczęściej energooszczędne domy kojarzymy z ogrzewaniem podłogowym. Jednak można w nich z powodzeniem zastosować także grzejniki ścienne, które sprawdzą się bardzo dobrze, jeśli będą właściwie dobrane.
Grzejniki
Rekuperatory i gruntowe wymienniki ciepła
Dobry projekt i prawidłowo wykonana wentylacja to podstawa każdego energooszczędnego domu. Efektywność wentylacji mechanicznej nie jest zależna od warunków atmosferycznych i można ją precyzyjnie kontrolować, uwzględniając także chwilowe zapotrzebowanie na świeże powietrze.
Rekuperatory i gruntowe wymienniki ciepła
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Instalacje solarne są bardzo popularne w domach energooszczędnych. W takich budynkach ich udział w ostatecznym bilansie energetycznym jest o wiele bardziej odczuwalny niż w domach standardowych. Najpopularniejszy sposób wykorzystania energii słonecznej to przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednak ciekawą alternatywą stają się także ogniwa fotowoltaiczne.
Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne
Osłony okienne
Antidotum na niedogodności wynikające z przegrzewania się pomieszczeń latem są rolety, żaluzje, okiennice i markizy. Najlepiej pomyśleć o nich już przy zamawianiu okien, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał w zamieszkanym już domu stanie się uciążliwą codziennością.
Osłony okienne
Okna fasadowe
W dzisiejszych czasach, okna mają nie tylko doświetlać wnętrze domu – muszą izolować akustycznie, chronić przed ucieczką ciepła i stanowić barierę dla włamywaczy. Jednak im lepsze parametry okien, tym wyższa ich cena. Czym zatem kierować się przy wyborze?
Okna fasadowe
Konstrukcja dachu optymalnego dla domu energooszczędnego
Dach to wyjątkowo ważna część budynku. Nie tylko dlatego, że chroni go przed deszczem i śniegiem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ucieczka ciepła ku górze, a więc przez dach, zachodzi intensywniej niż przez ściany.
Konstrukcja dachu optymalnego dla domu energooszczędnego
Ściany i stropy w domu energooszczędnym
W powszechnym przekonaniu energooszczędny dom musi mieć bardzo „ciepłe” ściany, okna, drzwi. I rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, aby izolacyjność przegród zewnętrznych była tu słaba. Jednak trzeba bardzo się pilnować, aby nie przesadzić i nie zacząć „poprawiania”, które nie przekłada się na realne oszczędności ciepła.
Ściany i stropy w domu energooszczędnym
Projekt domu energooszczędnego
Projektowanie domu energooszczędnego to przede wszystkim szukanie, gdzie można zmniejszyć zużycie energii. Podpowiadamy, jakim obszarom trzeba się w związku z tym przyjrzeć. Ale równocześnie przestrzegamy, kiedy dążenie do poprawy bilansu energetycznego przestaje mieć sens. Nigdy nie zapominajmy też, że jeśli wielkość domu i jego układ nie będzie dopasowany do liczby mieszkańców oraz ich sposobu życia, to nigdy nie będziemy z niego zadowoleni. Nawet, jeśli za ogrzewanie zapłacimy niewiele.
Projekt domu energooszczędnego
Podstawy energooszczędności
Energooszczędne budownictwo to z jednej strony potrzeba, bo paliwa wciąż drożeją, a z drugiej także moda. Jednak, jak to z modą bywa, łatwo popaść w przesadę. Nie w każdym domu uzasadniony jest montaż najcieplejszych okien, centrali wentylacyjnej o wyśrubowanej sprawności odzysku ciepła, do tego połączonej z wymiennikiem gruntowym, oraz 30 cm izolacji na ścianach. Ciepło oszczędzać warto, ale to, jakie rozwiązania zastosujemy i na ile obniżymy zużycie energii powinno mieć techniczne i ekonomiczne uzasadnienie.
Podstawy energooszczędności
Podstawy energooszczędności
Energooszczędne budownictwo to z jednej strony potrzeba, bo paliwa wciąż drożeją, a z drugiej także moda. Jednak, jak to z modą bywa, łatwo popaść w przesadę. Nie w każdym domu uzasadniony jest montaż najcieplejszych okien, centrali wentylacyjnej o wyśrubowanej sprawności odzysku ciepła, do tego połączonej z wymiennikiem gruntowym, oraz 30 cm izolacji na ścianach. Ciepło oszczędzać warto, ale to, jakie rozwiązania zastosujemy i na ile obniżymy zużycie energii powinno mieć techniczne i ekonomiczne uzasadnienie.
Podstawy energooszczędności
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz