Osłony okienne

Antidotum na niedogodności wynikające z przegrzewania się pomieszczeń latem są rolety, żaluzje, okiennice i markizy. Najlepiej pomyśleć o nich już przy zamawianiu okien, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał w zamieszkanym już domu stanie się uciążliwą codziennością.

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne – opuszczone w ciągu słonecznego, upalnego dnia – chronią pomieszczenia przed przegrzaniem, oszczędzając tym samym energię elektryczną, którą zużywałyby klimatyzatory (jeśli w ten sposób chcielibyśmy ochładzać wnętrza), a zimą opuszczone na noc – zabezpieczają dom przed wychłodzeniem. Wybierając je razem z oknami zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Wielu producentów okien oferuje bowiem również rolety i je montuje. Dla własnego komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu kupić modele z napędem elektrycznym.

 

Rolety
Najlepiej jeśli decyzję o montażu rolet podjęliśmy na etapie projektowania domu. Niektóre modele wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania otworów okiennych i wykonania odpowiedniego kształtu nadproża, w którym osadzana będzie skrzynka rolety. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy. Ich zaletą jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne. Po montażu skrzynki są zabudowane pod tynkiem i całkowicie niewidoczne.

 

Jeżeli w budynku nie zaplanowano rolet na etapie jego projektowania, we wnęce razem z oknem montuje się rolety naokienne (można je także zastosować podczas remontu i wymiany okien). Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Podczas zamawiania okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki rolety.

 

W remontowanym domu, w którym nie wymieniamy okien lub jeśli decydujemy się na rolety w budynku już wykończonym, montuje się rolety elewacyjne. Są one przytwierdzane do muru, nad wnęką okienną. Można je dopasować do wszystkich typów okien. Skrzynka może zostać polakierowana na dowolny kolor.

 

Roletami steruje się ręcznie, za pomocą zwijacza uchylnego z taśmą lub linką albo nawijarki z korbą. Znacznie wygodniejsze jest wyposażenie rolet w silnik elektryczny, który montuje się w wale ukrytym w kasecie rolety. Można oddzielnie sterować każdą roletą lub centralnie wszystkimi jednocześnie.

 

Mniej kłopotliwe w montażu jest sterowanie radiowe. W wale każdej rolety jest silnik odbierający fale radiowe, do którego doprowadza się zasilanie elektryczne (z najbliższego gniazda lub puszki), a do sterowania używa się pilota. Osłony te można podłączyć do inteligentnego systemu sterowania budynkiem i zaprogramować scenariusze ich pracy, dopasowane do trybu życia domowników. Automatyczne sterowanie roletami to nie tylko wygoda, lecz również ograniczenie strat ciepła.

fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny