Antidotum na niedogodności wynikające z przegrzewania się pomieszczeń latem są rolety, żaluzje, okiennice i markizy. Najlepiej pomyśleć o nich już przy zamawianiu okien, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał w zamieszkanym już domu stanie się uciążliwą codziennością.
Osłony przeciwsłoneczne
Osłony przeciwsłoneczne – opuszczone w ciągu słonecznego, upalnego dnia – chronią pomieszczenia przed przegrzaniem, oszczędzając tym samym energię elektryczną, którą zużywałyby klimatyzatory (jeśli w ten sposób chcielibyśmy ochładzać wnętrza), a zimą opuszczone na noc – zabezpieczają dom przed wychłodzeniem. Wybierając je razem z oknami zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy. Wielu producentów okien oferuje bowiem również rolety i je montuje. Dla własnego komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu kupić modele z napędem elektrycznym.
Rolety Najlepiej jeśli decyzję o montażu rolet podjęliśmy na etapie projektowania domu. Niektóre modele wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania otworów okiennych i wykonania odpowiedniego kształtu nadproża, w którym osadzana będzie skrzynka rolety. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy. Ich zaletą jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne. Po montażu skrzynki są zabudowane pod tynkiem i całkowicie niewidoczne.
Jeżeli w budynku nie zaplanowano rolet na etapie jego projektowania, we wnęce razem z oknem montuje się rolety naokienne (można je także zastosować podczas remontu i wymiany okien). Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Podczas zamawiania okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki rolety.
W remontowanym domu, w którym nie wymieniamy okien lub jeśli decydujemy się na rolety w budynku już wykończonym, montuje się rolety elewacyjne. Są one przytwierdzane do muru, nad wnęką okienną. Można je dopasować do wszystkich typów okien. Skrzynka może zostać polakierowana na dowolny kolor.
Roletami steruje się ręcznie, za pomocą zwijacza uchylnego z taśmą lub linką albo nawijarki z korbą. Znacznie wygodniejsze jest wyposażenie rolet w silnik elektryczny, który montuje się w wale ukrytym w kasecie rolety. Można oddzielnie sterować każdą roletą lub centralnie wszystkimi jednocześnie.
Mniej kłopotliwe w montażu jest sterowanie radiowe. W wale każdej rolety jest silnik odbierający fale radiowe, do którego doprowadza się zasilanie elektryczne (z najbliższego gniazda lub puszki), a do sterowania używa się pilota. Osłony te można podłączyć do inteligentnego systemu sterowania budynkiem i zaprogramować scenariusze ich pracy, dopasowane do trybu życia domowników. Automatyczne sterowanie roletami to nie tylko wygoda, lecz również ograniczenie strat ciepła.