Na co zwrócić szczególną uwagę ocieplając połacie dachu wełną mineralną?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Na co zwrócić szczególną uwagę ocieplając połacie dachu wełną mineralną?

Wełna mineralna szklana ma bardzo dobre parametry cieplne, które nie zmieniają się w czasie. Jest sprężysta, dzięki czemu szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń. Dlatego sprawdza się jako izolacja termiczna i akustyczna dachów skośnych, w domach nowych i poddawanych termomodernizacji.

Inwestorzy docieplający poddasze powinni pamiętać, że prawidłowa izolacja dachu ma niebagatelne znaczenie. Dobrze wykonana może prowadzić do aż 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań. Do ocieplenia poddasza wybierzmy sprawdzony produkt z wełny mineralnej o dobrych parametrach cieplnych (niskiej lambdzie) i optymalnej grubości. Aby zminimalizować wpływ mostków termicznych, jakie powstają wzdłuż krokwi, warto pamiętać o dwuwarstwowym układzie izolacji, w którym pierwsza warstwa występuje pomiędzy krokwiami, a druga pod nimi. Tak, aby łączna grubość izolacji wynosiła około 30 cm.

Idealnie zamontowany system izolacji musi "otulać" dom jak kołdra - bez żadnych przerw. Dlatego sprawdźmy, czy możemy ocieplić każdy element dachu, aby później nie tracić ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Od strony pomieszczenia ogrzewanego pamiętajmy o paroizolacji, której zadaniem jest ograniczenie napływu wilgoci z pomieszczeń użytkowych do wnętrza przegrody. W dachu skośnym równie ważna jest odpowiednia wentylacja połaci dachowej, zapobiegająca pojawieniu się zawilgoceń i pleśni.

Ewa Bryś
Starszy Inżynier Doradztwa Technicznego
Isover
fot. otwierająca: Isover

Dodaj komentarz

time image
time image
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje