Na co zwrócić szczególną uwagę ocieplając połacie dachu wełną mineralną?

Na co zwrócić szczególną uwagę ocieplając połacie dachu wełną mineralną?

Wełna mineralna szklana ma bardzo dobre parametry cieplne, które nie zmieniają się w czasie. Jest sprężysta, dzięki czemu szczelnie wypełnia izolowaną przestrzeń. Dlatego sprawdza się jako izolacja termiczna i akustyczna dachów skośnych, w domach nowych i poddawanych termomodernizacji.

Inwestorzy docieplający poddasze powinni pamiętać, że prawidłowa izolacja dachu ma niebagatelne znaczenie. Dobrze wykonana może prowadzić do aż 30-procentowej oszczędności energii przeznaczonej na ogrzewanie, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich rozwiązań. Do ocieplenia poddasza wybierzmy sprawdzony produkt z wełny mineralnej o dobrych parametrach cieplnych (niskiej lambdzie) i optymalnej grubości. Aby zminimalizować wpływ mostków termicznych, jakie powstają wzdłuż krokwi, warto pamiętać o dwuwarstwowym układzie izolacji, w którym pierwsza warstwa występuje pomiędzy krokwiami, a druga pod nimi. Tak, aby łączna grubość izolacji wynosiła około 30 cm.

Idealnie zamontowany system izolacji musi "otulać" dom jak kołdra - bez żadnych przerw. Dlatego sprawdźmy, czy możemy ocieplić każdy element dachu, aby później nie tracić ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Od strony pomieszczenia ogrzewanego pamiętajmy o paroizolacji, której zadaniem jest ograniczenie napływu wilgoci z pomieszczeń użytkowych do wnętrza przegrody. W dachu skośnym równie ważna jest odpowiednia wentylacja połaci dachowej, zapobiegająca pojawieniu się zawilgoceń i pleśni.

Ewa Bryś
Starszy Inżynier Doradztwa Technicznego
Isover
fot. otwierająca: Isover

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz