Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która termomodernizację przeprowadziła w 2007 r.

Dom: w technologii szkieletu drewnianego, parterowy z poddaszem; powierzchnia 120 m2.

 

Termomodernizacja podłóg, ścian, okien, dachu: połączona została z rozbudową budynku. Stare drewniane podłogi na legarach rozebrano i ocieplono w pionie stare ławy fundamentowe (po obu stronach styropianem o gr. 5 cm), ułożono nowe wylewki betonowe na gruncie z warstwą izolacji termicznej ze styropianu o gr. 10 cm. Stare ściany zmodernizowano metodą lekką suchą. Wstawiono nowe okna typu termofloat, z szybami o współczynniku przenikania ciepła U= 1,1. Dach ocieplono dwoma warstwami wełny mineralnej o gr. 25 cm.

Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne
Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne

Decyzja: przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu.

 

Architekt, po zbadaniu istniejących ścian, zdecydował o poszerzeniu frontu poprzez dobudowanie z południowego boku pokoju. Z tyłu umieścił nową kuchnię i salon z tarasem, a na malutkim poddaszu – dwie sypialnie. Rozbudowę zaordynował według technologii szkieletu drewnianego. Podczas rozbiórki bocznej i tylnej ściany potwierdziło się, że między drewnianymi warstwami, ściany nie miały ocieplenia z wełny lub styropianu, tylko pustkę powietrzną. Dach nad nieużytkowym stryszkiem też nie był ocieplony.

Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna
Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna

Rozbudowa i termomodernizacja domu - porady i przestrogi:

Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię
Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię

Nie rozebraliśmy dwóch istniejących ścian zewnętrznych, tylko cieśle skonstruowali przy nich, na wkręty, drewniany ruszt z listew rozstawionych na wymiar płyt wełny mineralnej. Sztywne płyty układali na wcisk i na mijankę, tworząc najpierw jedną, a po skonstruowaniu kolejnego rusztu – drugą poprzeczną warstwę ocieplenia.

 

Łącznie izolacja termiczna ma teraz gr. 25 cm. Po jej obu stronach robotnicy umocowali odpowiednie folie budowlane i zamknęli trzecią warstwą desek elewacyjnych, wykonując szczeliny wentylacyjne.

 

Nowe ściany skonstruowali w technologii szkieletu drewnianego, z ociepleniem o gr. 25 cm. Po wzniesieniu nowej więźby dachowej, pod skośnymi połaciami ułożyli bardzo podobne ocieplenie z dwóch rodzajów folii dachowych oraz dwóch skrzyżowanych ze sobą warstw wełny mineralnej. Stropodach od strony wnętrza wykończyli boazerią z drewna.

 

W starej i nowej części domu wstawili nowe okna z PVC. Mają standardowy współczynnik przenikania ciepła. Strop nad parterem zaopatrzyli w: dwie warstwy folii oraz styropian o gr. 15 cm, które mają za zadanie wygłuszyć obie kondygnacje.

 

Rozbudowany dom jest dobrze zaizolowany termicznie, bo w zimie jest w nim gorąco, a w lecie chłodno. Kilka miesięcy po przeprowadzce mąż zbudował nad tarasem i na jego zachodnim boku dach i ścianę z poliwęglanu komorowego, by zasłonić go od wiatrów. W środku też jest przez to trochę cieplej. Rozbudowę rozpoczęliśmy w maju, zakończyliśmy w październiku.

Rozbudowa i termomodernizacja domu - koszty:

  • cała rozbudowa 270 000 zł, w tym okna 13 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Narożnik ze starym fragmentem domu ocieplono metodą lekką suchą

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje