Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Remont domu w technologii szkieletu drewnianego za 270 tys. zł

Przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu - mówi Krysia, Czytelniczka Budujemy Dom, która termomodernizację przeprowadziła w 2007 r.

Dom: w technologii szkieletu drewnianego, parterowy z poddaszem; powierzchnia 120 m2.

 

Termomodernizacja podłóg, ścian, okien, dachu: połączona została z rozbudową budynku. Stare drewniane podłogi na legarach rozebrano i ocieplono w pionie stare ławy fundamentowe (po obu stronach styropianem o gr. 5 cm), ułożono nowe wylewki betonowe na gruncie z warstwą izolacji termicznej ze styropianu o gr. 10 cm. Stare ściany zmodernizowano metodą lekką suchą. Wstawiono nowe okna typu termofloat, z szybami o współczynniku przenikania ciepła U= 1,1. Dach ocieplono dwoma warstwami wełny mineralnej o gr. 25 cm.

Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne
Nowe i zmodernizowane ściany mają u dołu i u góry szczeliny wentylacyjne

Decyzja: przed 2007 r. na działce pod miastem mieliśmy z mężem parterowy domek letniskowy o pow. 32 m2. Kiedy postanowiliśmy przeprowadzić się do niego na stałe, najpierw poprosiliśmy architekta o zaprojektowanie jego rozbudowy i termomodernizacji. Musieliśmy tak zrobić, ponieważ istniejący drewniany domek szkieletowy był zbyt mały, żeby mieszkać w nim przez cały rok i… nie miał ocieplonych ścian, ani dachu.

 

Architekt, po zbadaniu istniejących ścian, zdecydował o poszerzeniu frontu poprzez dobudowanie z południowego boku pokoju. Z tyłu umieścił nową kuchnię i salon z tarasem, a na malutkim poddaszu – dwie sypialnie. Rozbudowę zaordynował według technologii szkieletu drewnianego. Podczas rozbiórki bocznej i tylnej ściany potwierdziło się, że między drewnianymi warstwami, ściany nie miały ocieplenia z wełny lub styropianu, tylko pustkę powietrzną. Dach nad nieużytkowym stryszkiem też nie był ocieplony.

Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna
Nad tarasem i na jego zachodnim boku zbudowano dach i ścianę z poliwęglanu komorowego. Zasłaniają tył domu od wiatrów Nowe ściany wzniesiono w technologii szkieletu drewnianego i wstawiono nowe okna

Rozbudowa i termomodernizacja domu - porady i przestrogi:

Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię
Pod blachodachówką ułożono na krzyż wełnę mineralną o łącznej gr. 25 cm, 2 rodzaje folii i boazerię

Nie rozebraliśmy dwóch istniejących ścian zewnętrznych, tylko cieśle skonstruowali przy nich, na wkręty, drewniany ruszt z listew rozstawionych na wymiar płyt wełny mineralnej. Sztywne płyty układali na wcisk i na mijankę, tworząc najpierw jedną, a po skonstruowaniu kolejnego rusztu – drugą poprzeczną warstwę ocieplenia.

 

Łącznie izolacja termiczna ma teraz gr. 25 cm. Po jej obu stronach robotnicy umocowali odpowiednie folie budowlane i zamknęli trzecią warstwą desek elewacyjnych, wykonując szczeliny wentylacyjne.

 

Nowe ściany skonstruowali w technologii szkieletu drewnianego, z ociepleniem o gr. 25 cm. Po wzniesieniu nowej więźby dachowej, pod skośnymi połaciami ułożyli bardzo podobne ocieplenie z dwóch rodzajów folii dachowych oraz dwóch skrzyżowanych ze sobą warstw wełny mineralnej. Stropodach od strony wnętrza wykończyli boazerią z drewna.

 

W starej i nowej części domu wstawili nowe okna z PVC. Mają standardowy współczynnik przenikania ciepła. Strop nad parterem zaopatrzyli w: dwie warstwy folii oraz styropian o gr. 15 cm, które mają za zadanie wygłuszyć obie kondygnacje.

 

Rozbudowany dom jest dobrze zaizolowany termicznie, bo w zimie jest w nim gorąco, a w lecie chłodno. Kilka miesięcy po przeprowadzce mąż zbudował nad tarasem i na jego zachodnim boku dach i ścianę z poliwęglanu komorowego, by zasłonić go od wiatrów. W środku też jest przez to trochę cieplej. Rozbudowę rozpoczęliśmy w maju, zakończyliśmy w październiku.

Rozbudowa i termomodernizacja domu - koszty:

  • cała rozbudowa 270 000 zł, w tym okna 13 000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Narożnik ze starym fragmentem domu ocieplono metodą lekką suchą

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny