Każdy etap budowy domu jest wyzwaniem w szczególności dla osoby, która będzie to robiła po raz pierwszy. Przez cały okres jej trwania trzeba będzie podejmować szereg decyzji związanych z zakupem działki, wyborem projektu, wykonawcy, kierownika budowy oraz doborem właściwych materiałów budowlanych. Jedną z takich decyzji jest wybór odpowiedniego materiału do wykonania ścian. To właśnie mury tworzą główną konstrukcję budynku, stanowią podporę dla dachu i chronią wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi.
Data publikacji: 2024-03-06
Data aktualizacji: 2024-09-02
Ściany wykonane z betonu komórkowego mają wiele zalet. Beton komórkowy jest jednym z najbardziej popularnych i najcieplejszych materiałów ściennych. Można go stosować do wykonywania ścian jedno- dwu jak i trójwarstwowych jak również stosować we wnętrzach budynku. Jest to materiał z tradycjami, gdyż jest produkowany i powszechnie stosowany od ponad 100 lat.
Historia jego wynalezienia sięga 1923 r., wtedy szwedzki architekt Axel Eriksson opracował technologię utwardzania bloczków parą wodną w autoklawach. Od tego czasu rozpoczęła się produkcja betonu komórkowego na skalę przemysłową. Produkcja betonu komórkowego w Polsce została uruchomiona w 1951 r. po zakupie szwedzkiej licencji i częściowego wyposażenia dla dwóch zakładów w Aleksandrowie Kujawskim i Redzie. Materiał zyskiwał na popularności, a kolejne lata zaowocowały uruchomieniem zakładu betonu komórkowego w Solcu Kujawskim w 1954 r.
Dlaczego ten materiał cieszy się takim zainteresowaniem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - z betonu komórkowego można szybko realizować ciepłe i trwałe, ekologiczne budynki. Niska gęstość objętościowa, bardzo dobra izolacyjność cieplna, trwałość, łatwość obróbki i wiele innych cech decyduje, że jest to materiał często wybierany zarówno przez inwestorów, wykonawców oraz architektów.
Jednorodna komórkowa struktura, gwarancją ciepłych i mocnych ścian
Autoklawizowany beton komórkowy - tak brzmi jego pełna nazwa - produkowany jest z naturalnych surowców jak: piasek, cement, wapno, gips i woda. Jako środek porotwórczy stosuje się proszek lub pastę aluminiową, które powodują spulchnianie i wyrastanie masy (podobnie jak drożdże spulchniają ciasto). To właśnie porowata struktura betonu komórkowego powoduje, że jest to zarówno materiał o dobrej izolacyjności termicznej, jak i mocnym szkielecie materiałowym. Jest zaliczany do materiałów konstrukcyjnych, do wykonywania murów nośnych. Bloczki z betonu komórkowego są elementami murowymi pełnymi, nie mają żadnych otworów ani drążeń.
Jest to materiał jednorodny, co oznacza, że wszystkie parametry fizyczne bloczka jak np. izolacyjność cieplna, akustyczna, wytrzymałość na ściskanie, reakcja na ogień itd. są takie same we wszystkich kierunkach. Elementy murowe drążone (np. pustaki) mają różne właściwości w różnych kierunkach, są niejednorodne. Jednorodne materiały są technicznie przewidywalne, można je dowolnie dociąć i wmurować, a właściwości muru będą takie same. Takim miejscem jest na przykład mur w którym jest otwór okiennym, w którym nie jest osadzony jeszcze parapet, w przypadku materiałów drążonych (niejednorodnych) czuć chłód z otworów z pustaków.
Jednorodna porowata struktura wpływa również na bardzo dobrą izolacyjność termiczną tych materiałów. Ponad 80% objętości betonu komórkowego to powietrze, które stanowi skuteczną barierę przed ucieczką ciepła. To one decyduje o tym, że beton komórkowy jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Z betonu komórkowego (w zależności od zastosowanej klasy gęstości) można wykonywać zarówno ściany jednowarstwowe z dodatkowym ociepleniem ze styropianu lub wełny mineralnej jak również jednowarstwowe, bez jakiegokolwiek ocieplenia. Stosuje się go do wykonywania ścian nośnych zarówno w budynkach jednorodzinnych, użyteczności publicznej, przemysłowych i magazynowych.
Porowata, jednorodna struktura betonu komórkowego
Beton komórkowy - materiał przyjazny środowisku
Beton komórkowy jest materiałem, który w 100% wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju. Jest przyjazny środowisku na każdym etapie: od pozyskania surowców poprzez produkcję, transport, wbudowanie materiału, eksploatację budynku aż do jego rozbiórki. Z 1 m³ surowców można uzyskać aż 5 m³ betonu komórkowego. Niewielki udział surowców i bezodpadowa produkcja oszczędzają zasoby i wpływają na ochronę środowiska naturalnego. Niska masa bloczków z betonu komórkowego wpływa na optymalizację transportu, ponieważ jednym samochodem można przewieźć więcej materiałów ściennych. Beton komórkowy jest materiałem, który łatwo można poddać recyklingowi. Po rozbiórce materiał można ponownie wprowadzić do produkcji lub zastosować w budownictwie drogowym (umieszczony w gruncie nie powoduje jego skażenia). Ważne jest, aby materiał był oddzielony od innych powstałych przy rozbiórce.
Łatwa budowa, tylko systemowa
Budowa ścian z bloczków z betonu komórkowego jest łatwa. Na jej prostotę składają się bloczki o dużej dokładności wymiarowej profilowane na pióra i wpusty oraz elementy uzupełniające takie jak gotowe belki nadprożowe, kształtki U, płytki. Dzięki zastosowaniu zaprawy do cienkich spoin mury są jednorodne termicznie. Zastosowanie zaprawy jednego producenta daje nam gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasowało. Mamy pewność, że użyta zaprawa jest odpowiednia, czyli jest zaprawą systemową. Rozpoczynając murowanie warto też zaopatrzyć się w proste narzędzia dostępne praktycznie w każdym składzie budowlanym.
Korzystne parametry techniczne, stały rozwój produktów, łatwość zastosowania powoduje, że beton komórkowy od wielu lat zwiększa swój udział w rynku materiałów ściennych.
Budowa z systemie Solbet
Więcej o właściwościach betonu komórkowego znajdziesz w mini serialu "Solidni Budują Dom":