Jak budować i betonować ściany w systemie IZODOM2000?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak budować i betonować ściany w systemie IZODOM2000?

Od wielu miesięcy obserwujemy rynek materiałów budowlanych, którego otoczenie dynamicznie się zmienia. Wciąż docierają do nas informacje o problemach jakie mają producenci i dostawcy surowców. Mimo chwilowej stabilizacji i uspokojenia rynku w drugim kwartale, branża nadal dotkliwie odczuwa skutki zeszłorocznego zamrożenia światowej gospodarki. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji inwestorzy coraz częściej i świadomie sięgają po alternatywne, do tradycyjnych, technologie.

aktualizacja: 2021-10-13 03:48:04

Rośnie więc zainteresowanie wykorzystaniem prostych, kompleksowych rozwiązań do budowy domu. Jednym z doskonałych rozwiązań są materiały wykonane w technologii IZODOM2000, przeznaczone dla budownictwa energooszczędnego / pasywnego - znane na całym świecie, zdobywają coraz większą popularność w kraju.

Technologia IZODOM2000 to system lekkich, styropianowych form, często nazywanych pustakami styropianowymi lub klockami. Elementy wykonane są z wysokiej gęstości spienionego polistyrenu (EPS). Występują w dwóch wersjach - klasycznego białego styropianu, nazywanego powszechnie po prostu EPS oraz Neoporu®, modyfikowanego styropianu z dodatkiem grafitu, dzięki któremu uzyskuje się lepszą izolacyjność.

Jedną z wielu zalet technologii IZODOM2000 jest szybkość budowy

Zasada budowy jest bardzo prosta, klocki składa się na placu budowy na wysokość kondygnacji, bez konieczności użycia zapraw, klejów czy klamer. W tak powstałym, z kształtek szalunku układa się potrzebne zbrojenie, podobnie jak w tradycyjnej technologii: np.: w nadprożach, w miejscu słupów, w wieńcu czy w ściance kolankowej.

Ostatnim etapem jest układanie betonu za pomocą pompogruszki. Beton wypełnia pustą przestrzeń w elementach styropianowych, zapewniając solidną, wytrzymałą konstrukcję. Szalunek styropianowy pozostaje i pełni rolę ciągłej izolacji, nawet w tak newralgicznych punktach jak nadproża, narożniki czy płaszczyzna wieńca, jednocześnie gwarantując brak mostków termicznych. W ten prosty sposób inwestor otrzymuje dobrze zaizolowany i szczelny budynek gotowy do wykończenia.

Styropianowe klocki IZODOM2000 składa się na placu budowy

Jedną z wielu zalet technologii jest szybkość budowy umożliwiająca ukończenie inwestycji w krótkim czasie oraz możliwość samodzielnego wykonania prac, bez konieczności zatrudnienia specjalistów, co ma istotne znaczenie przy rosnących kosztach oraz w obecnej sytuacji, problemach z ich dostępnością.

Zatem na czym dokładnie polega budowa ścian w technologii IZODOM2000?

Pracę należy rozpocząć od sprawdzenia poziomów wierzchu fundamentów liniowych lub poziomów płyty fundamentowej. Odchyły nie powinny być większe niż +/- 10 mm. Jeżeli przekraczają one normę wymagają robót wyrównawczych w odniesieniu do poziomu górnej powierzchni wykonanego uprzednio fundamentu, ponieważ odchyły dotyczące rzędnych wysokościowych nie mogą przekraczać 10 mm.

Etapem rozpoczynającym budowę ściany, jest ułożenie pierwszych trzech warstw pustaków. Rzędne wierzchu trzeciej warstwy pustaków należy ponownie sprawdzić. Ewentualnych korekt dokonujemy podnosząc spód pierwszej warstwy pustaków o tyle milimetrów o ile wynosiła różnica odczytów w najwyższym miejscu, na trzech ułożonych warstwach. Spód podnosimy na kamykach lub małych drewnianych klinach.

Po regulacji wysokości, we wszystkie narożniki i co 1,5/2 mb w dolnej części rdzenia należy wypełnić betonem. Działanie to usztywni i umiejscowi zgodnie z projektowanymi osiami, wszystkie ściany wykonywanego obiektu. Drobne szpary pod pierwszą warstwą pustaków nie muszą być wypełniane pianką. Kolejny etap prac to ułożenie pustaków na pełną wysokość kondygnacji. Należy tu pamiętać o prawidłowym wykonaniu narożników, połączeń teowych ścian wewnętrznych z zewnętrznymi oraz poprawnym zazbrojeniem otworów drzwiowych i okiennych. Przed betonowaniem ścian, na wysokość kondygnacji, ale nie więcej niż na 3 m wysokości, należy koniecznie utwierdzić do podłoża podpory, do których mocuje się ułożoną ścianę.

Projekt domu możliwy do wykonania w technologii IZODOM2000.

Podpory rozstawiane są co 2/2,5 m i spełniają podwójną funkcję:

 • po pierwsze - przeciwdziałają odkształceniu się betonowej ściany od geometrii jaka była zaprojektowana - na co jest podatna ze względu na niewielką masie wykonywanej ściany. Istnieje bardzo realne zagrożenie jej odkształcenia, np. poprzez silny wiatr, tym bardziej pod wpływem działania energii wypływającego z pompy betonu.
 • po drugie - dzięki wspornikowi znajdującemu się na wysokości 160 cm od podłoża, układamy pomost roboczy dla pracownika obsługującego końcówkę elastycznego przewodu służącego do podawania betonu, oraz na potrzeby zagęszczania masy betonowej przez tzw. "sztychowanie".

W systemie IZODOM2000 połączenia wewnętrznych ścianek z rdzeniem betonowym jest najlepsze spośród wszystkich systemów funkcjonujących w Europie. Beton wpływa za teowe prowadniczki, w które zaopatrzone są wewnętrzne ścianki pustaka i w ten sposób powstaje monolityczna, trwale połączona ze sobą trójwarstwowa przegroda: styropian - beton - styropian.

Kolejnym etapem budowy jest betonowanie. W zależności od lokalnych uwarunkowań, najczęściej spotykamy trzy metody betonowania:

 • betonowanie ręczne
 • betonowanie pompą - metoda bardzo szybka ale kosztowna. Wymaga dużej praktyki operatora pompy.
 • betonowanie przy pomocy silosa. Najdroższa z opisanych metod. Wymaga specjalistycznego usprzętowienia.

Aby poprawnie wykonać roboty betonowe należy:

 • używać elementów styropianowych nieuszkodzonych i wysezonowanych,
 • prawidłowo rozstawić i umocować podpory,
 • używać pompy do betonu o wydajności max 12 m3 betonu na godzin, optimum to+/- 8 m3 betonu/godz.,
 • beton należy podawać przy zredukowanej końcówce przewodu elastycznego pompy - do średnicy 80 mm,
 • do betonu należy stosować minimalną ilości wody, stosując plastyfikatory,
 • uziarnienie kruszywa nie powinno być większe od 8 mm,
 • betonowanie ścian na pełną wysokość (czyli do 3 m) odbywa się trzyetapowo. Każdy etap to max. wysokość 1m. Kolejną warstwę betonu zaczynamy układać w miejscu, w który rozpoczęliśmy betonowanie - nie wcześniej, niż po godzinie. Jest to czas, w którym ułożona wcześniej warstwa zaczyna już wiązać. Do zagęszczania nie wolno używać wibratorów do betonu powierzchniowych ani buławowych, wgłębnych. Dozwolone są dwie metody zagęszczania betonowej mieszanki, tj.: sztychowanie od góry oraz opukiwanie zewnętrznych ścianek, najlepiej ręką.

IZODOM2000 daje możliwość zastosowania dowolnej okładziny do wykończenia ścian.

IZODOM2000 to prosta, kompleksowa alternatywna technologia dla budowy domu. Daje nieograniczone możliwości projektowe, jest bezpieczna i trwała.

W technologii IZODOM2000 można budować budynki wielokondygnacyjne

Szybkość realizacji i redukcja kosztów inwestycji.

System dużych elementów wyposażonych w zamki do łączenia i montażu eliminuje potrzebę stosowania klejów, klamer i zapraw.

Przy wykorzystaniu prostych narzędzi, czas budowy do stanu surowego, dla prostej bryły domu to 4-6 tygodni.

Bezpieczeństwo i zdrowie.

Komfortowy, ciepły dom bez wilgoci i odporny na mikroby, o wysokich parametrach odporności ogniowej.

Ekologia i niskie zapotrzebowanie na energię.

IZODOM2000 jest bezpieczny dla środowiska. Posiada wysokie parametry izolacyjności co przekłada się na niższe o 70% zapotrzebowanie na energię do ogrzania domu.

Cieńsza ściana - większa powierzchnia użytkowa.

przy zachowaniu współczynnika U=W/m2K materiałów grubość ściany zewnętrznej jest mniejsza niż przy użyciu materiałów tradycyjnych.
Dla powierzchni ok 150m2 to o około 7-8% większa powierzchnia użytkowa nieruchomości.

Szeroka gama produktów i kompleksowa budowa.

Gotowe elementy płyty fundamentowej, ścian, stropów i elementy płyty dachowej dostarczane są na budowę.
Dodatkowo oferujemy elementy dzięki, którym możliwe jest zachowanie ciągłości izolacji i brak mostków termicznych (tj. narożniki, nadproża, elementy wieńca).

Technologia na lata - certyfikaty i gwarancje jakości.

Rozwiązania i jakość potwierdzona realizacjami na całym świecie. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie tradycyjne technologie zawodzą, min.: tereny aktywne sejsmicznie, tereny szkód górniczych, trudne warunki klimatyczne.


izodom2000.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje