Odpowiedź eksperta: Standardowe okna dachowe otwierane obrotowo oferowane są w kilkunastu rozmiarach. Największe rozmiary z tego typoszeregu to 114 x 140 cm lub 78 x 160 cm. Są to duże okna dachowe, które wystarczą do doświetlenie niewielkiego pomieszczenia na poddaszu. W przypadku dużych wnętrz należy zastosować większa liczbę okien. Według przepisów, stosunek powierzchni okien w świetle ościeżnicy do podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych powinien wynosić 1:8.
Aby uzyskać większe przeszklenia, okna dachowe można zamontować w zespoleniu, czyli połączyć je dobierając odpowiednie rozmiary do wielkości pomieszczenia. Specjalny modułowy zestaw kołnierzy umożliwia połączenia praktycznie każdych standardowych okien w zespoleniu pionowym, poziomym lub blokowym.
Jakie są wymiary okien dachowych o dużych gabarytach?
Ważnym elementem jest dobór szerokości okna do rozstawu krokwi. Korzystniej zastosować okna o dużej wysokości niż szerokości, dla których należy wykonać skomplikowany wymian. Trzeba również zaznaczyć, że im wyżej okno jest zamontowane, tym lepiej doświetla pomieszczenie.
Od kilku lat w standardowej ofercie dostępne są również okna o podwyższonej osi obrotu. Jednoskrzydłowe okna oprócz typowych rozmiarów oferowane są także w dużych formatach: 78 x 180 cm, 94 x 180 cm, 78 x 206 cm i 94 x 206 cm. Są to największe jednoskrzydłowe okna dachowe dostępne na rynku.
Kolejnymi modelami o dużych gabarytach są okna dwuskrzydłowe, które mogą występować w kilku wersjach:
- okno z górnym skrzydłem otwieranym (z podniesioną osią obrotu) i dolnym nieotwieranym. Dostępne są w rozmiarach 78 x 235 cm, 78 x 255 cm, 94 x 235 cm i 94 x 255 cm;
- okno balkonowe - dwa skrzydła w jednej ościeżnicy, które po otwarciu tworzą balkon. Dostępne są w rozmiarach 78 x 255 cm i 94 x 225 cm. Można je łączyć ze sobą lub z oknami, które mają otwierane tylko górne skrzydło. Należy pamiętać o doborze odpowiedniej wysokości okna. Takie połączenie daje efektowne przeszklenie w dachu i mnóstwo naturalnego światła na poddaszu.
Przy tak szerokiej ofercie i możliwościach jakie daje zespolenie nie ma potrzeby wykonywania okien na zamówienie, chociaż taka możliwość istnieje. Takie rozwiązanie jest kalkulowane indywidualnie i zwykle jest kilkadziesiąt procent droższe od okien o standardowych wymiarach.
Janusz Komurkiewicz
dyrektor marketingu Fakro
fot. Fakro