Co wpływa na izolacyjność stolarki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Co wpływa na izolacyjność stolarki?

Na poziom termoizolacyjności okien wpływ ma kilka czynników - przede wszystkim rodzaj zastosowanego pakietu szybowego i profili z jakich wykonane są ramy i skrzydła, a także elementy dodatkowe jak np. uszczelki i ramki międzyszybowe. Znaczenie w tej kwestii ma również rozmiar stolarki. Wbrew powszechnej opinii, większe okna są "cieplejsze" niż mniejsze, podobnie im mniej skrzydeł, tym mniej ciepła ucieka. Wynika to z tego, że szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie korzystniejszym współczynnikiem przenikalności niż profile.

Współczynnik przenikania ciepła przez szyby (Ug) zależy od konstrukcji całego wkładu szybowego, a dokładniej od tego ile szyb obejmuje (obecnie na rynku polskim standardem są 3), czy pokryte są one specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi i czym wypełniona jest przestrzeń między nimi (powietrzem czy np. argonem). Dla przykładu wkłady trzyszybowe SUPERtermo o budowie 4T-18-4-18-4T, charakteryzują się Ug = 0,5 W/(m2·K).

W przypadku profili największe znaczenie ma nie liczba komór - jak się powszechnie uważa - ale szerokość. Pięciokomorowy system o szerokości 82 mm będzie miał lepsze parametry cieplne niż system sześciokomorowy o szerokości 73 mm. Nie bez znaczenia jest też geometria profili, umiejscowienie i kształt wzmocnienia. Nowoczesne systemy są zoptymalizowane pod względem termicznym i przy szerokości około 80 mm osiągają współczynnik przenikania ciepła dla ram (nieprzeźroczystej części okna) - Uf na poziomie poniżej 1,0 W/(m2·K).

Kolejnym aspektem decydującym o termice stolarki są uszczelki - dla przykładu okna z linii MSLine+ w wersji AD (z dwiema uszczelkami) charakteryzują się Uw = 0,82 W/(m2·K) dla okna referencyjnego z szybą SUPERtermo, podczas gdy MSLine+ MD (z dodatkową trzecią uszczelką środkową) Uw = 0,78 W/(m2·K).

Nie bez znaczenia jest też rodzaj zastosowanej ramki pomiędzy szybami. Jeśli zastosujemy nowoczesną ramkę Thermobar to dla wspomnianego okna MSline+ MD uzyskamy nawet Uw = 0,71 W/(m2·K).

Artur Głuszcz
dyrektor produkcji
MS więcej niż OKNA
Na zdjęciu: Sama liczba komór profilu nie jest wcale jego najistotniejszą cechą. Ważniejsza jest głębokość zabudowy i ewentualne wypełnienie materiałem izolacyjnym. (fot. MS więcej niż OKNA)

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje