Współczynnik przenikania ciepła przez szyby (Ug) zależy od konstrukcji całego wkładu szybowego, a dokładniej od tego ile szyb obejmuje (obecnie na rynku polskim standardem są 3), czy pokryte są one specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi i czym wypełniona jest przestrzeń między nimi (powietrzem czy np. argonem). Dla przykładu wkłady trzyszybowe SUPERtermo o budowie 4T-18-4-18-4T, charakteryzują się Ug = 0,5 W/(m2·K).
W przypadku profili największe znaczenie ma nie liczba komór - jak się powszechnie uważa - ale szerokość. Pięciokomorowy system o szerokości 82 mm będzie miał lepsze parametry cieplne niż system sześciokomorowy o szerokości 73 mm. Nie bez znaczenia jest też geometria profili, umiejscowienie i kształt wzmocnienia. Nowoczesne systemy są zoptymalizowane pod względem termicznym i przy szerokości około 80 mm osiągają współczynnik przenikania ciepła dla ram (nieprzeźroczystej części okna) - Uf na poziomie poniżej 1,0 W/(m2·K).
Kolejnym aspektem decydującym o termice stolarki są uszczelki - dla przykładu okna z linii MSLine+ w wersji AD (z dwiema uszczelkami) charakteryzują się Uw = 0,82 W/(m2·K) dla okna referencyjnego z szybą SUPERtermo, podczas gdy MSLine+ MD (z dodatkową trzecią uszczelką środkową) Uw = 0,78 W/(m2·K).
Nie bez znaczenia jest też rodzaj zastosowanej ramki pomiędzy szybami. Jeśli zastosujemy nowoczesną ramkę Thermobar to dla wspomnianego okna MSline+ MD uzyskamy nawet Uw = 0,71 W/(m2·K).
Artur Głuszcz
dyrektor produkcji
MS więcej niż OKNA
Na zdjęciu: Sama liczba komór profilu nie jest wcale jego najistotniejszą cechą. Ważniejsza jest głębokość zabudowy i ewentualne wypełnienie materiałem izolacyjnym. (fot. MS więcej niż OKNA)