Wybierz idealny materiał na drzwi do swojego domu!

Wybierz idealny materiał na drzwi do swojego domu!

Wybór materiału, z którego wykonane są drzwi wewnętrzne, może mieć znaczący wpływ na funkcjonalność, estetykę oraz trwałość tych kluczowych elementów każdego wnętrza. Czy preferować solidność i naturalny urok drewna, czy może skłonić się ku nowoczesności i minimalizmowi płyt drewnopochodnych, metalu czy szkła?

W naszym artykule eksplorujemy różnorodność materiałów używanych do produkcji drzwi – od tradycyjnych, litego drewna, przez wytrzymałe i estetyczne rozwiązania płytowe, aż po eleganckie i funkcjonalne konstrukcje z metalu i szkła.

Analizujemy ich właściwości, zalety, a także potencjalne zastosowania, aby pomóc Ci dokonać wyboru idealnie odpowiadającego Twoim potrzebom i gustowi. Zapraszamy do lektury, która rzuci nowe światło na to, jak ważny jest materiał w kontekście wyboru drzwi do Twojego domu.

Z drewna
Skrzydła drzwi wewnętrznych mogą być wykonane z litego albo klejonego drewna. Klejone ma lepsze parametry techniczne, trudniej dochodzi do jego wypaczenia i jest tańsze. Drzwi produkuje się przeważnie z sosny, dębu, buku, mahoniu. Często oferowane są jako fornirowane - wówczas skrzydło np. z niedrogiej sosny pokryte jest cienką warstwą bardziej szlachetnego drewna. Lite i klejone drewno zwykle pokrywa się lakierem, podkreślającym rysunek słojów. Można też kupić surowe skrzydła i wykończyć je samodzielnie bądź zlecić to stolarzowi.

Z płyt
Najpopularniejsze, bo najtańsze, są skrzydła wykonane z gładkich albo tłoczonych, wiórowych albo pilśniowych płyt drewnopochodnych. Najczęściej wykorzystuje się twarde płyty MDF i bardzo twarde HDF. Im są one twardsze, tym mają większą gęstość i mniejszą skłonność do paczenia. Są odporniejsze na pękanie niż lite drewno.

Skrzydła mogą być wykonane jako płytowe, które tworzy jednolita płyta z materiału drewnopochodnego bądź rama drewniana oklejona cienką płytą. W tym drugim przypadku, środek wypełnia płyta wiórowa, kartonowa o budowie plastra miodu, albo układane w jodełkę paski płyty pilśniowej. Przeszklenie w takich drzwiach umieszczone jest w dodatkowej ramce, która usztywnia konstrukcję.

W wersji płycinowej, skrzydło zawiera dzieloną ramę i wypełniające ją płyciny. Rama jest z drewna (litego lub klejonego warstwowo), płyciny z drewna, sklejki, tworzywa lub szkła.

Drzwi zrobione z płyt drewnopochodnych okleja się folią PVC, imitującą strukturę drewna bądź pokrywa pełniącymi podobną funkcję, lecz trwalszymi laminatami. Najdroższym, ale też najbardziej efektownym wykończeniem modeli z MDF-u i HDF-u jest fornirowanie, czyli oklejanie cienką warstwą szlachetnego drewna o naturalnym kolorze i strukturze.

Z metalu i szkła
Wykonywane są z aluminiowych lub stalowych konstrukcji, ze szprosami lub bez, pomalowanych na dowolny kolor oraz wypełnionych taflami szkła. Zwykle malowane są proszkowo, ale można też oklejać je folią. Najmodniejsze są skrzydła w kolorze czarnym lub białym. Takie drzwi, zwłaszcza w wersji dwuskrzydłowej, doskonale sprawdzą się jako ozdobne przepierzenie w salonie albo w otwartym wnętrzu. Oddziela się nimi też wiatrołap od salonu lub spokojny kącik do pracy w sypialni, nie ograniczając dopływu światła.

Ze szkła
W takich skrzydłach stosuje się szkło bezpieczne - hartowane albo klejone. Umieszcza się je w aluminiowej, stalowej, bądź drewnianej ramie lub mocuje bezramowo. Najmodniejsze są wersje z przeszkleniami przezroczystymi, lecz aby zapewnić większą prywatność, można drzwi wypełnić szkłem szronionym bądź barwionym.

Zastosowanie skrzydła w całości wykonanego z tafli szkła w największym stopniu pozwala na przenikanie światła dziennego do wnętrz słabo doświetlonych.

Z metalu (ze stali)
Najczęściej pełnią funkcję drzwi technicznych. Są odporne na działanie wysokiej temperatury, a dzięki uszczelnionej ościeżnicy nie przepuszczają dymu. Mają wypełnienie z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Można zamówić je z odpornym na rozwiercenie zamkiem i antywyważeniowymi trzpieniami. Drzwi takie na ogół montuje się w przejściu z garażu do części mieszkalnej domu lub w kotłowni.

Dowiedz się więcej o drzwiach wewnętrznych ➡️ Drzwi wewnętrzne w modnym czarnym kolorze

Redakcja BD
Fot. otwierająca: KOMANDOR

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz