Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

W roletach zewnętrznych egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy – mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.

aktualizacja: 2013-03-01 10:34:14

Parametry domu: powierzchnia 254 m2, parterowy z poddaszem i garażem.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety naokienne, wykonane z niemieckich elementów, złożone w Polsce przez firmę z Olsztyna. 
 • Skrzynka z PVC, h=20 cm. 
 • Prowadnice z PVC o szer. 7 cm. 
 • Pancerz aluminiowy, z zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplony pianką PU, dolna listwa o szer. 6 cm, kotwiona bolcami w dolnej części specjalnie wyprofilowanych prowadnic. 
 • Klapa rewizyjna: od strony wnętrz.

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: rolety tylko na parterze. 8 rolet 145 x 160 cm, 5 rolet 100 x 160 cm, 1 roleta 140 x 220 cm.

 

Sterowanie: tylko ręczne, 13 rolet obsługiwanych zwijaczami uchylnymi z taśmą, 1 tarasowa o powierzchni 3,08 m2, obsługiwana nawijarką z korbą.

 

Gwarancja: 3 lata.

 

Montaż: rolety założyliśmy wraz z montażem okien. Zrobiła to jedna firma.

 

Okres użytkowania: od 1996 r.

Biała skrzynka z PVC jest widoczna od strony wnętrz. „Zlewa się” z oknami z białych profili PVC Kaseta zwijacza oraz mechanizm uchylny wyłamują się nawet przy delikatnej obsłudze

Decyzja: roletami staraliśmy się zniechęcić złodziei do ewentualnych włamań. Osadziliśmy je w murze i zabezpieczyliśmy m.in. bolcami utrudniającymi podniesienie ich z zewnątrz. Bardzo zależało nam na dodatkowej izolacji okien, bo mamy ich sporo. Budowaliśmy dom w 12 roku małżeństwa i już mieliśmy za sobą lata utrzymywania domu jednorodzinnego. Szukaliśmy dodatkowych możliwości, nawet pośrednio ograniczających koszty gazowego ogrzewania. Niejako przy okazji zależało nam na zaciemnianiu wnętrz w okresie upałów i intensywnego światła, utrudniającego np. oglądanie telewizji.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Kiedy zamawialiśmy rolety, czuliśmy się silni i młodzi, ale musieliśmy kontrolować wydatki, więc nie zdecydowaliśmy się na elektryczne, tylko na ręczne sterowanie. Uznaliśmy, że nie zaszkodzi nam więcej ruchu i w zasadzie tak jest do tej pory, bo samo podnoszenie nas nie męczy.

   

  Egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy. Owszem, obchodziliśmy się z nimi w miarę delikatnie, bo podkreślali to monterzy, widząc 10-letnią wtedy córkę z gronem koleżanek. Podobno dzieci źle obsługują rolety! Obecnie jesteśmy po wymianie niemal wszystkich zwijaczy, ponieważ tworzywo i elementy uchylne ciągle się wyłamują.

   

 • Nawijarka z korbą nie sprawdza się przy rolecie tarasowej
  Leszek: W żadnym wypadku nie polecam nawijarki z korbą do obsługi rolet tarasowych! Warto ją mieć jedynie do otwierania awaryjnego.

   

  Choć powierzchnia i ciężar naszej rolety potencjalnie mieści się w parametrach jakie uwzględnia się przy doborze takich akcesoriów, nie jest to dobre rozwiązanie. Już raz urwała się taśma pod ciężarem rolety. Plastikowa kaseta z nawijarką pęka i wkrótce trzeba będzie kupić nową.

   

  Starsi członkowie rodziny mają kłopoty z obsługą korby bo wyrobiło się już łożysko – my najpierw ręcznie ciągniemy za taśmę, a dopiero po całkowitym schowaniu się rolety zwijamy korbą taśmę, która już nie dźwiga rolety. Rozważam zmianę „sypiącego się” na potęgę sterowania ręcznego na bezprzewodowe w czasie najbliższego remontu domu.

   

  Szkoda, że w czasie budowy nie położyłem kabli! Wszelkie naprawy i konserwację rolet wykonuję we własnym zakresie, bo nie jest to trudne. Akcesoria kupuję u producenta rolet. Dostęp do skrzynek jest wygodny, bo o to zadbałem podczas wykańczania wnętrz. Nie znalazłem „patentu” tylko na wypadające z prowadnic uszczelki. Już w kilku oknach ich brakuje.

   

 • Ania: Wszelkie inne zadania rolety wypełniają znakomicie. W zimie zaciągam je regularnie, bo mamy dużo okien. Rzeczywiście działają jako przegroda termoizolacyjna. Pozostają zamknięte ponad 12 godzin na dobę! Od lat mamy o 100–200 zł mniejszy każdy rachunek za gaz, z porównywalnym domem znajomych bez rolet zewnętrznych. W sezonie grzewczym łącznie nazbiera się oszczędności do 400 zł.

   

  Opuszczam rolety w trakcie wichur i burz, bo chronią szyby przed zacinającym deszczem i unikam częstszego mycia. Nie widać też błyskawic, których boją się dzieci i zwierzęta. Nie do przecenienia jest cisza, uzyskiwana po zaciągnięciu rolet, jedynie na gwałtowne pioruny i sylwestrowe fajerwerki nie ma rady.

   

  Dopiero po zepsuciu się jednej z rolet przy moim łóżku odczułam, jak ważne są podczas snu. Zaczęłam się budzić „skoro świt”. Rolety zewnętrzne zastępują zasłony, a białe pancerze widoczne za szybami są przyjaźniejsze dla oczu, niż nocna czeluść.

Koszty rolet i montażu: 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny