Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rolety zewnętrzne - problem z akcesoriami

W roletach zewnętrznych egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy – mówią Ania i Leszek, czytelnicy Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 254 m2, parterowy z poddaszem i garażem.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety naokienne, wykonane z niemieckich elementów, złożone w Polsce przez firmę z Olsztyna. 
 • Skrzynka z PVC, h=20 cm. 
 • Prowadnice z PVC o szer. 7 cm. 
 • Pancerz aluminiowy, z zimnogiętych profili o szer. 40 mm, ocieplony pianką PU, dolna listwa o szer. 6 cm, kotwiona bolcami w dolnej części specjalnie wyprofilowanych prowadnic. 
 • Klapa rewizyjna: od strony wnętrz.

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: rolety tylko na parterze. 8 rolet 145 x 160 cm, 5 rolet 100 x 160 cm, 1 roleta 140 x 220 cm.

 

Sterowanie: tylko ręczne, 13 rolet obsługiwanych zwijaczami uchylnymi z taśmą, 1 tarasowa o powierzchni 3,08 m2, obsługiwana nawijarką z korbą.

 

Gwarancja: 3 lata.

 

Montaż: rolety założyliśmy wraz z montażem okien. Zrobiła to jedna firma.

 

Okres użytkowania: od 1996 r.

Biała skrzynka z PVC jest widoczna od strony wnętrz. „Zlewa się” z oknami z białych profili PVC Kaseta zwijacza oraz mechanizm uchylny wyłamują się nawet przy delikatnej obsłudze

Decyzja: roletami staraliśmy się zniechęcić złodziei do ewentualnych włamań. Osadziliśmy je w murze i zabezpieczyliśmy m.in. bolcami utrudniającymi podniesienie ich z zewnątrz. Bardzo zależało nam na dodatkowej izolacji okien, bo mamy ich sporo. Budowaliśmy dom w 12 roku małżeństwa i już mieliśmy za sobą lata utrzymywania domu jednorodzinnego. Szukaliśmy dodatkowych możliwości, nawet pośrednio ograniczających koszty gazowego ogrzewania. Niejako przy okazji zależało nam na zaciemnianiu wnętrz w okresie upałów i intensywnego światła, utrudniającego np. oglądanie telewizji.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Kiedy zamawialiśmy rolety, czuliśmy się silni i młodzi, ale musieliśmy kontrolować wydatki, więc nie zdecydowaliśmy się na elektryczne, tylko na ręczne sterowanie. Uznaliśmy, że nie zaszkodzi nam więcej ruchu i w zasadzie tak jest do tej pory, bo samo podnoszenie nas nie męczy.

   

  Egzaminu nie zdają tylko akcesoria. Przez pierwsze 5 lat użytkowania nie mieliśmy kłopotu ze zwijaczami. Może jedynie tworzywo z PVC pożółkło i rozciągnęły się taśmy. Owszem, obchodziliśmy się z nimi w miarę delikatnie, bo podkreślali to monterzy, widząc 10-letnią wtedy córkę z gronem koleżanek. Podobno dzieci źle obsługują rolety! Obecnie jesteśmy po wymianie niemal wszystkich zwijaczy, ponieważ tworzywo i elementy uchylne ciągle się wyłamują.

   

 • Nawijarka z korbą nie sprawdza się przy rolecie tarasowej
  Leszek: W żadnym wypadku nie polecam nawijarki z korbą do obsługi rolet tarasowych! Warto ją mieć jedynie do otwierania awaryjnego.

   

  Choć powierzchnia i ciężar naszej rolety potencjalnie mieści się w parametrach jakie uwzględnia się przy doborze takich akcesoriów, nie jest to dobre rozwiązanie. Już raz urwała się taśma pod ciężarem rolety. Plastikowa kaseta z nawijarką pęka i wkrótce trzeba będzie kupić nową.

   

  Starsi członkowie rodziny mają kłopoty z obsługą korby bo wyrobiło się już łożysko – my najpierw ręcznie ciągniemy za taśmę, a dopiero po całkowitym schowaniu się rolety zwijamy korbą taśmę, która już nie dźwiga rolety. Rozważam zmianę „sypiącego się” na potęgę sterowania ręcznego na bezprzewodowe w czasie najbliższego remontu domu.

   

  Szkoda, że w czasie budowy nie położyłem kabli! Wszelkie naprawy i konserwację rolet wykonuję we własnym zakresie, bo nie jest to trudne. Akcesoria kupuję u producenta rolet. Dostęp do skrzynek jest wygodny, bo o to zadbałem podczas wykańczania wnętrz. Nie znalazłem „patentu” tylko na wypadające z prowadnic uszczelki. Już w kilku oknach ich brakuje.

   

 • Ania: Wszelkie inne zadania rolety wypełniają znakomicie. W zimie zaciągam je regularnie, bo mamy dużo okien. Rzeczywiście działają jako przegroda termoizolacyjna. Pozostają zamknięte ponad 12 godzin na dobę! Od lat mamy o 100–200 zł mniejszy każdy rachunek za gaz, z porównywalnym domem znajomych bez rolet zewnętrznych. W sezonie grzewczym łącznie nazbiera się oszczędności do 400 zł.

   

  Opuszczam rolety w trakcie wichur i burz, bo chronią szyby przed zacinającym deszczem i unikam częstszego mycia. Nie widać też błyskawic, których boją się dzieci i zwierzęta. Nie do przecenienia jest cisza, uzyskiwana po zaciągnięciu rolet, jedynie na gwałtowne pioruny i sylwestrowe fajerwerki nie ma rady.

   

  Dopiero po zepsuciu się jednej z rolet przy moim łóżku odczułam, jak ważne są podczas snu. Zaczęłam się budzić „skoro świt”. Rolety zewnętrzne zastępują zasłony, a białe pancerze widoczne za szybami są przyjaźniejsze dla oczu, niż nocna czeluść.

Koszty rolet i montażu: 10 000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje