Czym się kierować, wybierając siłownik do bramy garażowej?

Czym się kierować, wybierając siłownik do bramy garażowej?

Odpowiedź eksperta: Dobór odpowiedniego napędu do bramy garażowej to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu pracy oraz żywotności. Przed zakupem napędu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które w dużym stopniu pomogą w doborze odpowiedniego napędu. Renomowani producenci automatyki do bram w swojej ofercie posiadają z reguły dwa typy napędów sklasyfikowane względem siły ciągu. Firma Beninca, ze względu na siłę ciągu ma dwa typy siłownika: siła ciągu 600 N – do 11 m2 powierzchni bramy oraz 1200 N (najsilniejszy napęd na rynku) – do 22 m2 powierzchni bramy.

Dobór napędu względem siły ciągu ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Poza takimi zabezpieczeniami jak fotokomórki, krawędzie bezpieczeństwa, przeciążenia amperometryczne, enkodery, itp... ważny jest odpowiedni dobór względem siły ciągu, tak aby napęd po instalacji i regulacji wszystkich parametrów i funkcji był bezpieczny dla użytkowników.

Przed zakupem należy ustalić ilu użytkowników oraz jak często w cyklu dziennym brama będzie obsługiwana. Cicha praca napędu to ważny element w doborze. Większość napędów dostępnych na rynku wyposażona jest w silnik 24 V, który charakteryzuje się dużą intensywnością oraz bardzo cichą pracą. Elementem odpowiedzialnym za jakość pracy jest również prowadnica. Najlepsze efekty jeśli chodzi o cichą pracą osiąga prowadnica z paskiem kewlarowym. Prędkość otwarcia w standardowych rozwiązaniach wynosi 8,9 m/min. Standardową bramę o wysokości 2,2 m napęd otwiera w 15 sekund.

Kolejnym elementem mającym wpływ na czas jest zasięg pilota. Wybierając oryginalne piloty, takie jakie zaleca producent, możemy sterować bramą z odległości nawet do 150 m. W przypadku zaniku napięcia użytkownik ma możliwość przełączenia napędu w manewr ręczny za pomocą odblokowania znajdującego się przy wózku prowadnicy lub klamki przy bramie. Jeśli zaniki w dostawie energii pojawiają się często zaleca się zastosowanie zasilania awaryjnego w postaci akumulatorów, które pozwalają na wykonanie kilku cykli. Takie rozwiązanie sprawia, że brama staje się praktycznie bezobsługowa. 

Pamiętajmy – brama automatyczna jest maszyną i nieodpowiednio użytkowana może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Decydując się na bramę z napędem upewnijmy się, że firma montująca oraz jej instalatorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i szkolenia. Montażysta powinien posiadać certyfikat wydany przez producenta. Kupujmy produkty wraz z montażem tylko u sprawdzonych firm dystrybucyjnych.

Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny
Beninca Polonia
fot. Beninca

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz