Czym się kierować, wybierając siłownik do bramy garażowej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czym się kierować, wybierając siłownik do bramy garażowej?

Odpowiedź eksperta: Dobór odpowiedniego napędu do bramy garażowej to gwarancja bezpieczeństwa, komfortu pracy oraz żywotności. Przed zakupem napędu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które w dużym stopniu pomogą w doborze odpowiedniego napędu. Renomowani producenci automatyki do bram w swojej ofercie posiadają z reguły dwa typy napędów sklasyfikowane względem siły ciągu. Firma Beninca, ze względu na siłę ciągu ma dwa typy siłownika: siła ciągu 600 N – do 11 m2 powierzchni bramy oraz 1200 N (najsilniejszy napęd na rynku) – do 22 m2 powierzchni bramy.

aktualizacja: 2020-03-11 14:57:03

Dobór napędu względem siły ciągu ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Poza takimi zabezpieczeniami jak fotokomórki, krawędzie bezpieczeństwa, przeciążenia amperometryczne, enkodery, itp... ważny jest odpowiedni dobór względem siły ciągu, tak aby napęd po instalacji i regulacji wszystkich parametrów i funkcji był bezpieczny dla użytkowników.

Przed zakupem należy ustalić ilu użytkowników oraz jak często w cyklu dziennym brama będzie obsługiwana. Cicha praca napędu to ważny element w doborze. Większość napędów dostępnych na rynku wyposażona jest w silnik 24 V, który charakteryzuje się dużą intensywnością oraz bardzo cichą pracą. Elementem odpowiedzialnym za jakość pracy jest również prowadnica. Najlepsze efekty jeśli chodzi o cichą pracą osiąga prowadnica z paskiem kewlarowym. Prędkość otwarcia w standardowych rozwiązaniach wynosi 8,9 m/min. Standardową bramę o wysokości 2,2 m napęd otwiera w 15 sekund.

Kolejnym elementem mającym wpływ na czas jest zasięg pilota. Wybierając oryginalne piloty, takie jakie zaleca producent, możemy sterować bramą z odległości nawet do 150 m. W przypadku zaniku napięcia użytkownik ma możliwość przełączenia napędu w manewr ręczny za pomocą odblokowania znajdującego się przy wózku prowadnicy lub klamki przy bramie. Jeśli zaniki w dostawie energii pojawiają się często zaleca się zastosowanie zasilania awaryjnego w postaci akumulatorów, które pozwalają na wykonanie kilku cykli. Takie rozwiązanie sprawia, że brama staje się praktycznie bezobsługowa. 

Pamiętajmy – brama automatyczna jest maszyną i nieodpowiednio użytkowana może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Decydując się na bramę z napędem upewnijmy się, że firma montująca oraz jej instalatorzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i szkolenia. Montażysta powinien posiadać certyfikat wydany przez producenta. Kupujmy produkty wraz z montażem tylko u sprawdzonych firm dystrybucyjnych.

Andrzej Pawluk
Dyrektor Naczelny
Beninca Polonia
fot. Beninca

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje