Gotowy garaż z blachy z uchylną bramą i bocznymi drzwiami

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gotowy garaż z blachy z uchylną bramą i bocznymi drzwiami

Zamówiliśmy gotowy garaż z blachy. Zamówiliśmy bramę uchylną i boczne drzwi w odcieniu strażacka czerwień, kontrastującym z białą barwą blachy na ścianach i dachu - mówią Agnieszka i Rafał, którzy uchylną bramę garażową użytkują od 2020 r.

Garaż: wolno stojący, powierzchnia 15 m2; nieogrzewany.

Bramy garażowe:

  • Uchylna, wykonana z blachy, pomalowanej proszkowo na kolor czerwień strażacka; wymiary 3000 × 2200 mm.
  • Wyposażenie - pochwyt z zamkiem, rygiel.
  • Napęd - możliwy do dodania.

Decyzja: Zamówiliśmy gotowy garaż z blachy, ponieważ uznaliśmy, że jego prosta bryła świetnie nawiąże do domu w kształcie kostki. Postaraliśmy się, żeby nie był to zwykły blaszak. Dzięki pewnym zabiegom "podkręciliśmy" jego wygląd i funkcjonalność.

Po pierwsze, poprosiliśmy producenta o ułożenie blachy w taki sposób, by wytłoczenia biegły poziomo - w typowych realizacjach ustawia się je pionowo. Po drugie - o staranne obróbki blacharskie, identyczne jak na dachach budynków. Po trzecie i najważniejsze - zamówiliśmy bramę uchylną i boczne drzwi w odcieniu strażacka czerwień, kontrastującym z białą barwą blachy na ścianach i dachu. Tym samym idealnie powtórzyliśmy kolorystykę domu - w bryle otynkowanej na biało wcześniej wstawiliśmy czerwone drzwi.

Brama w garażu porusza się na stalowym mechanizmie jezdnym, do którego w każdej chwili możemy dodać elektryczny napęd. Typ uchylny wydał się nam wygodniejszy, w porównaniu z rozwieranym, chociażby z powodu uniknięcia konieczności odśnieżania podjazdu.

Uchylna brama garażowa: Elementy jezdne przymocowano do konstrukcyjnych profili bocznych i sufitu
Elementy jezdne przymocowano do konstrukcyjnych profili bocznych i sufitu.

Brama uchylna w garażu z blachy - rady i przestrogi:

  • Na razie nikt z rodziny nie narzeka na ręczną obsługę. Uruchamianie niełamanego i dość ciężkiego skrzydła okazało się nietrudne. Wystarczy lekko pociągnąć za pochwyt, resztę załatwia mechanizm sprężynowy - płyta samoczynnie unosi się lub opuszcza. Nigdy nie potrąciła człowieka, zwierzaka, auta i innych przedmiotów. Wygodne jest to, że można ją zamknąć od wewnątrz ryglem i wyjść przez boczne drzwi. To świetnie funkcjonuje, gdy pracujemy w garażu (żeby polepszyć termoizolację, zamierzamy ocieplić ściany i dach pianą PUR albo wełną, a wykończyć płytami OSB). Chociaż skrzydło nie ma uszczelek, to nie widać prześwitów przy ościeżu, woda i wiatr nie dostają się do wnętrza. Podczas pierwszej zimy mechanizm jezdny zaczął stawiać opór, więc poprosiliśmy instalatorów o jego sprawdzenie - natychmiast przyjechali, wyregulowali i nasmarowali co trzeba. Zalecili dalszą konserwację, tj. porządne smarowanie smarem technicznym prowadnic i rolek.
Pochwyt z zamkiem
Pochwyt z zamkiem.
  • Stabilność konstrukcji i odporność na wichury osiągnęliśmy dzięki zakotwieniu garażu na betonowych stopach fundamentowych o wymiarach 40 × 40 cm i głębokości 60 cm (sami je przygotowaliśmy) - to był warunek uzyskania gwarancji. Dopiero kiedy beton solidnie związał, ekipa producenta wzniosła garaż i założyła system zamykania. Gdy wytwórca dowiedział się, że chcemy bramę i drzwi w "strażackim" odcieniu, poprosił o zaliczkę, choć zwykle tego nie robi. Obawiał się, że ich nie sprzeda, gdy zrezygnujemy z realizacji. Nie dopłaciliśmy za nietypowy kolor (z palety RAL).

Koszty zakupu garażu i bramy uchylnej:

  • cały garaż z montażem 3800 zł, w tym brama uchylna bez napędu 1200 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Do blaszanego garażu właściciele zamówili uchylną bramę i boczne drzwi w kolorze strażacka czerwień.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje