Segmentowa górna brama z automatyką jest uniwersalna

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Segmentowa górna brama z automatyką jest uniwersalna

Segmentowa górna brama z automatyką jest uniwersalna - łatwa w obsłudze i konserwacji, zajmuje mało miejsca - dlatego ją wybrałem. Miała być jedna i szeroka - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2016 r.

Garaż: w bryle budynku, dwa samochody, powierzchnia 40 m2; nieogrzewany (grzejnik w kotłowni).

Brama garażowa:

 • Segmentowa, górna; wymiary 4600 × 2250 mm, grubość paneli 42 mm; wykonana z blachy stalowej, wykończonej dwoma warstwami lakieru piecowego w kolorze szarym i białym; ocieplenie z pianki PU i przegroda termiczna; wewnętrzny rygiel.
 • Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, prędkość do 21 cm/s; system wykrywania przeszkody, ciche i łagodne domykanie, blokada przed podważeniem z zewnątrz.
 • Sterowanie - 2 piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.

Decyzja: segmentowa górna brama z automatyką jest uniwersalna - łatwa w obsłudze i konserwacji, zajmuje mało miejsca - dlatego ją wybrałem. Miała być jedna i szeroka. Postanowiłem o tym przed zaprojektowaniem budynku i architekt odpowiednio rozrysował otwór wjazdowy i przestrzeń w garażu. Wrota są dość szerokie, więc czytając różne opisy, wytypowałem model ze specjalnym rozwiązaniem termoizolacyjnym i uszczelniającym.

Przemówiło do mnie to, że ma wewnątrz paneli przegrodę termiczną, która zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, dokładniej - zabezpiecza przed przenoszeniem temperatury zewnętrznej na wewnętrzną część segmentów i eliminuje efekt przemarzania. Drugim elementem chroniącym garaż przed utratą ciepła jest profil termiczny, zamontowany pomiędzy prowadnicami skrzydła a murem. W tym miejscu, wyjątkowo narażonym na skraplanie się wody i kumulowanie wilgoci, dodatkowe uszczelnienie i izolacja są istotne, bo powstrzymują korozję prowadnic, ucieczkę ciepła z garażu i nawiewanie do niego brudu. Uznałem, że skoro współczynnik przenikania ciepła całej bramy wynosi 1,0 W/(m2·K), będzie odpowiednia.

Pod względem estetycznym zależało mi, żeby segmenty miały ten sam kolor co okna i drzwi. Wszędzie zastosowałem farbę proszkową w kolorze 9007 z palety RAL. Od razu zakładałem, że kupię bramę z napędem i montażem. Taka kompleksowa usługa jest godna polecenia z różnych powodów, a jeden z nich to niższa cena oraz gwarancja na bramę i robociznę. Rozmyślnie znalazłem niedaleko od domu firmę monterską, bo gdy odległość jest mała, w razie awarii bramy serwisant przyjeżdża szybko.

Napęd o sile uciągu 1000 N
Napęd o sile uciągu 1000 N lekko podnosi i opuszcza wrota.

Segmentowa górna brama z automatyką - rady i przestrogi:

 • Pomoc potrzebna była jeszcze przed przeprowadzką. Piorun uderzył w linię elektryczną na naszej ulicy i spalił różne sprzęty w okolicznych domach. U mnie zniszczył napęd w garażu. Miałem ubezpieczenie od uderzenia pioruna, lecz okazało się, że do takich przypadków niezbędne jest też ubezpieczenie od przepięcia w sieci. Teraz kupuję obie opcje. To rada dla innych użytkowników. Wezwałem serwis, wymiana elementów napędu kosztowała 400 zł. Monter szybko się zjawił.
 • Po trzech zimach i upalnych latach wydaje mi się, że konstrukcja bramy trzyma parametry z opisu producenta. Wewnątrz garażu jest w miarę stała temperatura - często w nim przebywam, bo na razie mam tu warsztat do majsterkowania i wykańczania domu. W zimie brama nie przepuszcza chłodu, w lecie się nie nagrzewa, czyli przegroda termiczna w panelach dobrze działa.

  Uszczelka progowa dobrze przylega do podłogi w garażu - tu niezwykle istotna jest równiutka wylewka i ułożenie płytek. Napęd odpowiednio ją dociska, więc woda nie wlewa się na posadzkę. Do nadprożowej i bocznych też nie mam uwag. Brama zdaje egzamin.
Uszczelka nadprożowa, zawiasy na segmentach, wewnętrzny uchwyt, linka awaryjnego otwierania
Uszczelka nadprożowa, zawiasy na segmentach, wewnętrzny uchwyt, linka awaryjnego otwierania.
 • Monterzy sprawnie założyli co trzeba, odjeżdżając po trzech godzinach - nakazali, żebym dbał o sprężyny naciągowe i wpuszczał w otwory w zaczepach między segmentami specjalny smar w spreju do bram. Przez trzy lata nie dotykałem się do newralgicznych części bramy, ale niedawno oczyściłem je z kurzu szczotką i nasmarowałem. Naoliwione elementy chyba najbardziej ułatwią ręczną obsługę przy wyłączonym prądzie, co zdarza się kilka razy w roku. Uszczelki dotychczas nie wymagały konserwacji silikonem. Napęd jest mocny, chodzi ładnie, nic się nie zacina.

  Kiedy elektryk układał domową instalację elektryczną, oczywiście, przygotował do niego gniazdo wtykowe pod sufitem w garażu, ale dodał przycisk na ścianie. Warto o tym wcześniej pomyśleć! Ulokował go w wygodnym miejscu, przy łączniku światła, przy wewnętrznym przejściu do strefy mieszkalnej. Przycisku używamy częściej niż pilotów, ciągle jeszcze nie wjeżdżamy samochodami do garażu. Pewnie się to zmieni, kiedy zaczniemy parkować je pod dachem.

  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo - napęd nie pozwala unieść skrzydła od zewnątrz, ale dodatkowo skierowałam na bramę czujnik ruchu, sprzężony z instalacją alarmową, więc chronimy to miejsce przed włamaniem na dwa sposoby. Celowo nie zamówiłem zewnętrznej klamki.

Segmentowa górna brama z automatyką - koszty:

 • brama z napędem i montażem 5900 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA