Współcześnie bardzo ważnym parametrem budynków jest ich energooszczędność. Wynika to w równej mierze z obowiązującego prawa, jak i rosnącej świadomości ekologicznej. W związku z tym coraz więcej specjalistów z zakresu budownictwa zwraca uwagę na fakt, że tradycyjny sposób posadowienia budynków nie gwarantuje ochrony przed ucieczką ciepła do gruntu i wskazuje na alternatywę - płytę fundamentową, która zapewnia pełną izolację od gruntu przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2015-04-01
Data aktualizacji: 2022-02-04
Płyta fundamentowa jest rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do tradycyjnych fundamentów. Ze względu na swoje walory, coraz częściej zastępuje fundamenty wylewane lub murowane z bloczków betonowych na ławach żelbetowych. Ich przestarzała technika powoduje bowiem wiele wynikających ze złej izolacji problemów w późniejszym użytkowaniu budynku, takich jak ucieczka ciepła do gruntu czy zawilgocenie ścian i stropów.
Pierwowzór stosownej obecnie płyty fundamentowej Legalett skonstruowany został w 1978 roku w Szwecji w ramach programu naukowego, w którym udział wzięła firma Legalett oraz Politechnika Chalmers Tekniska Högskola z siedzibą w Göteborgu. Stworzona wtedy konstrukcja bazowała na rozwiązaniach, które eliminowały mostki termiczne, będące przyczyną przedostawania się do budynku wilgoci z gruntu, a tym samym powstawania szkodliwych i jednocześnie nieestetycznych wykwitów pleśni na ścianach.
Technologia zakładała umieszczenie pod całą płytą fundamentową zagęszczonej warstwy drenażowej, dwóch izolujących warstw styropianu oraz izolacji pionowej w postaci styropianowych szalunków dopasowanych do projektu budynku. Należy przy tym zaznaczyć, że zastosowane materiały izolacyjne charakteryzują się wysokimi parametrami termicznymi, słabo chłoną wodę i mają dużą odporność na obciążenia.
Efektywne odprowadzenie wody spod płyty możliwe jest dzięki konstrukcji opartej na płycie żelbetowej w wannie styropianowej posadowionej na podbudowie z pospółki, wspomaganej otokiem drenarskim.
Zalewanie płyty fundamentowej Legalett betonem
Na każdy rodzaj podłoża
Dzięki temu, że płyta Legalett pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru budynku i powoduje mniejszy nacisk na grunt, jest rekomendowanym sposobem posadowienia domu również na gruntach o słabej nośności, w tym grząskich, wysadzinowych, nieprzepuszczalnych i narażonych na zawilgocenie, a także w miejscach, w których występują szkody górnicze. Stosuje się ją zatem wszędzie tam, gdzie budowanie na fundamentach tradycyjnych jest niezwykle ryzykowne, co pozwala na zagospodarowanie dotąd nieatrakcyjnych (a przez to korzystnych cenowo) działek. Technologia ta bywa również alternatywą dla palowania, jest bowiem od niego znacznie tańsza i mniej czasochłonna.
Ze względu na to, że płyta fundamentowa nie wymaga głębokiego posadowienia (wystarcza 50-60 cm), nie jest konieczne wykonywanie standardowego wykopu na 1,4 m. Nierzadko pozwala to na oddalenie fundamentu od wody gruntowej.
Przygotowanie gruntu pod fundament
Układanie izolacji, siatki zbrojeniowej i instalacji na fundamencie
Wodne ogrzewanie podłogowe umieszczone w płycie fundamentowej Legalett
Grunt to energooszczędność
Oddalenie od wody gruntowej i skuteczna izolacja eliminują wszystkie mostki termiczne, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła. Co istotne, w płycie można również umieścić system grzewczy. Wtedy płyta staje się jednocześnie posadzką, co niweluje koszty i czas związany z dodatkową pracą związaną z wylewką.
Grzewcza płyta fundamentowa jest w takiej sytuacji akumulatorem ciepła, które oddawane jest do wnętrza budynku. Działa wtedy większa bezwładność, która wydłuża zmianę temperatury w budynku.
Legalett wykonuje projekt takiej płyty wraz z obliczeniami indywidualnie dla każdego budynku. Również klasa betonu dobierana jest osobno dla każdej realizacji, przy czym w tej technologii zastosowanie znajduje oczywiście beton wodoszczelny.
Betonowanie fundamentu
Wygładzanie powierzchni fundamentu
Krótki czas montażu
Kolejne walory płyty fundamentowej to krótki czas jej montażu, a także fakt, że można go przeprowadzić niezależnie od pory roku.
Dla domu o powierzchni do 200 m² czas budowy płyty wynosi od 5 do 7 dni. Do tego doliczyć trzeba 4 tygodnie na wiązanie betonu. Dla porównania, w przypadku fundamentów tradycyjnych jest to odpowiednio 45 dni na budowę i również 28 dni na wiązanie. Jak łatwo zauważyć, płyta fundamentowa pozwala znacząco zmniejszyć czas realizacji, co przekłada się także na spore oszczędności.
Coraz większa popularność płyt fundamentowych w Polsce wynika z licznych walorów tej technologii, w tym jej wpływu na energooszczędność budynku. Rozwiązanie to pozwala również na znaczne skrócenie czasu budowy, a zatem również na oszczędności finansowe.