Dociekliwy Inwestor: - Domyślam się, że na fundamencie stawiamy ściany podziemne.
Majster Guru: - Oczywiście, przy czym mogą to być tzw. ściany fundamentowe - w domach niepodpiwniczonych, wyprowadzone ponad powierzchnię terenu, lub ściany piwnic. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na symetryczne obciążenie ław fundamentowych przez ściany nośne - ich środek powinien pokrywać się z wzdłużną osią ław. Jeśli ściana stawiana jest jako warstwowa, to osiowe ustawienie dotyczy warstwy nośnej muru. Grubość konstrukcyjną uzależniamy od grubości ścian nadziemia.
Najwęższe są przeważnie ściany dwuwarstwowe z ociepleniem i tynkiem. W takim przypadku wystarczy, aby ściana fundamentowa miała 25 cm. Przy ścianach jednowarstwowych, które mają zazwyczaj grubość 40-50 cm, konieczne będzie poszerzenie ścian fundamentowych do ok. 38 cm.
Najbardziej kłopotliwe i kosztowne będzie zapewnienie oparcia dla ściany trójwarstwowej. Najprostszy sposób to odpowiednie dostosowane grubości ściany fundamentowej. Ze względu na koszty, będzie to opłacalne przy niewielkiej głębokości posadowienia ław. Przy większym zagłębieniu, warto rozważyć utworzenie na poziomie gruntu żelbetowej konsoli wsporczej, na której oprze się warstwa elewacyjna.
- Z czego najlepiej wznosić ściany podziemia?
- Wykonujemy je jako monolityczne wylewane w deskowaniu - najwygodniej z użyciem szalunków wielokrotnego użycia (systemowych), które można wypożyczyć - lub murowane. W domach podpiwniczonych, konieczne może być ich wzmocnienie żelbetowymi słupami lub zbrojeniem, układanym w spoinach poziomych. Zabezpieczają one przed odkształceniem ściany w wyniku bocznego naporu gruntu od zewnątrz.
Do murowania wykorzystuje się betonowe bloczki fundamentowe, ich standardowe wymiary to 38 x 24 x 12 cm. Są one popularnym i łatwo dostępnym w lokalnych wytwórniach materiałem. Do budowy ścian podziemia - głównie piwnicznych - można użyć również bloczków keramzytobetonowych lub betonowych pustaków zasypowych.
Te pierwsze zwiększą ciepłochronność, a gdy użyjemy pustaków zasypowych, możemy wygodnie wzmocnić ściany pionowym zbrojeniem. Choć producenci innych materiałów ściennych - pustaków ceramicznych, betonu komórkowego - dopuszczają ich zastosowanie w częściach podziemnych budynku, to jednak ich użycie wymaga zapewnienia szczelnej ochrony przed stycznością z gruntem i zawilgoceniem, co nie tylko podnosi koszty, ale również stwarza zagrożenie dla stabilności domu, w przypadku uszkodzenia izolacji i destrukcji ściany fundamentowej.
Na pytania odpowiadał: Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Użycie pustaków zasypowych to sposób na ścianę podziemia bez konieczności wykonania deskowania. (fot. Techbud)