Jak czyścić elewację?
Każdą elewację trzeba co kilka lat odświeżyć. Najszybciej ulegają zabrudzeniu fasady domów usytuowanych w lesie, przy ruchliwych drogach lub w pobliżu zakładów przemysłowych i pól. Brud najłatwiej osadza się na nierównościach i wystających detalach. Wybór metody zależy od zastosowanego materiału elewacyjnego oraz od stopnia zabrudzenia.
Przy czyszczeniu ścian zewnętrznych budynków jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się jedną z trzech metod:
- mycie - usuwanie zabrudzeń i osadów za pomocą strumienia wody (czasem z dodatkiem łagodnego detergentu - szarego mydła albo płynu do naczyń), kierowanego na czyszczoną powierzchnię za pomocą myjki ciśnieniowej. W ten sposób odświeża się tynki i wszystkie rodzaje okładzin elewacyjnych. Jest to tani i prosty sposób do samodzielnego wykonania;
- piaskowanie - polega na mechanicznym ścieraniu brudu (za pomocą drobinek piasku, wydmuchiwanych pod ciśnieniem). Metodę tę stosuje się do czyszczenia elewacji z drewna i cegły (również klinkierowej);
- czyszczenie chemiczne - usuwanie przebarwień, tłustych osadów i plam, mchu, porostów, pleśni i innych grzybów z użyciem specjalistycznych preparatów chemicznych i biobójczych. Metodę tę wybiera się głównie do czyszczenia mocno zabrudzonych elewacji z cegieł.
Dowiedz się więcej o elewacjach ➡️ Jak uratować elewację przed brudem i glonami? Skuteczne metody czyszczenia i pielęgnacji!
Redakcja BD
Fot. otwierająca: Weber