Budujesz dom? Zobacz, jak wykończyć ściany w zależności od technologii budowy!

Budujesz dom? Zobacz, jak wykończyć ściany w zależności od technologii budowy!

Wybór technologii wykończenia ścian to decyzja, która wykracza daleko poza estetykę. Od tradycyjnych tynków po nowoczesne systemy ociepleń – każdy rodzaj ściany wymaga indywidualnego podejścia, dopasowanego do jej budowy i potrzeb. Od jednowarstwowych murów z betonu komórkowego po wielowarstwowe konstrukcje z ociepleniem i eleganckimi elewacjami.

Przedstawiamy przegląd technik wykończeniowych, które nie tylko zapewniają ochronę i trwałość, ale również definiują charakter naszego domu. Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w przypadku różnych typów ścian? Zapraszamy do lektury, która pomoże Ci dokonać wyboru, gwarantując, że Twój dom będzie nie tylko piękny, ale i funkcjonalny na lata.

Ściany jednowarstwowe - do wykończenia tych wzniesionych z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych, bądź pustaków z poryzowanej ceramiki na ogół wybiera się tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Jeżeli ściana jest gładka, to można zastosować tynk cienkowarstwowy - układa się go bezpośrednio na przegrodzie.

Ściany dwuwarstwowe - do wykonania warstwy nośnej używa się dowolnego materiału, następnie ociepla ją od zewnętrznej strony, styropianem lub wełną mineralną. Część izolacyjną chroni elewacja, którą można ułożyć w dwojaki sposób:

  • na mokro - w postaci tynku cienkowarstwowego albo płytek elewacyjnych. Tradycyjnie określa się tę metodę mianem systemu BSO (bezspoinowego systemu ociepleń), który obecnie bywa nazywany systemem ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System). Natomiast płytki elewacyjne przyczepia się zaprawą klejową;
  • na sucho - w postaci okładziny elewacyjnej, np. z paneli drewnianych, blaszanych, PVC (sidingu). Elementy mocuje się do przytwierdzonego do przegrody stelaża (wcześniej trzeba wypełnić jego puste przestrzenie ociepleniem).

Ściany trójwarstwowe - część konstrukcyjną i ocieplenie wykonuje się identycznie, jak w ścianach dwuwarstwowych, a zewnętrzną elewacyjną muruje z cegieł klinkierowych, licowych lub wapienno-piaskowych (silikatowych). Tylko jeśli używa się zwykłych cegieł albo cienkich pustaków, fasadę należy wykończyć tynkiem tradycyjnym, bądź cienkowarstwowym. Warstwę elewacyjną scala się z nośną kotwami systemowymi z płaskowników lub prętów.

Ściany szkieletowe - przykrywa się oblicówką z drewna albo z sidingu. Powszechnie stosuje się również tynk, ale dopiero po zamocowaniu dodatkowego ocieplenia. Niektórzy właściciele domów decydują się na obmurowanie przegród szkieletowych cegłą klinkierową lub bloczkami betonowymi.

Ściany z bali drewnianych - na ogół pozostawia się je bez wykończenia, ponieważ są dekoracyjne same w sobie.

Dowiedz się więcej na temat tynków fasadowych ➡️ Jakie są rodzaje tynków?

Redakcja BD
fot. otwierająca: LAKMA

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz