Koszty wykonania elewacji z cegieł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Koszty wykonania elewacji z cegieł

Cegły wykorzystuje się do wykonania zewnętrznej warstwy przegrody trójwarstwowej. Taka ściana osłania izolację termiczną, stanowiąc jednocześnie elewację budynku.

aktualizacja: 2020-09-18 10:32:43

Cegły elewacyjne - koszty materiałów i robocizny

Standardowa cegła klinkierowa kosztuje 1,60-3 zł za sztukę, ale znajdziemy też dwa razy droższe produkty z tego materiału. Cena jednego metra kwadratowego wyniesie zatem 75-145 zł (48 elementów o typowych wymiarach). Dochodzi jeszcze koszt zaprawy, kotew, ocieplenia (40-50 zł/m²), robocizny (fachowcy policzą za nią mniej więcej tyle, ile kosztują tańsze cegły). Reasumując, cena 1 m² elewacji z klinkieru to 200-280 zł

Murowanie cegieł elewacyjnych

Ściany trójwarstwowe najczęściej mają elewację murowaną z cegieł klinkierowych (ewentualnie z silikatowych lub z bloczków betonowych). Taką ściankę łączy się ze ścianą nośną przy użyciu kotew, a pomiędzy wspomnianymi warstwami umieszcza ocieplenie. Klinkier to ceniony materiał, który prezentuje się elegancko, jest dostępny w wielu kolorach, wykazuje wysoką trwałość, odporność na mróz oraz zabrudzenie.

Jeśli ścianka fasadowa będzie osłaniać ocieplenie w postaci styropianu, można ją murować równocześnie z konstrukcyjną. Natomiast w przypadku zastosowania wełny mineralnej, prace przeprowadza się na ogół w dwóch etapach - najpierw stawiając ściany konstrukcyjne, następnie układając ocieplenie i wykonując elewację (trzeba też pamiętać o utworzeniu pustki wentylacyjnej między warstwą termoizolacyjną i osłonową).

Murarz powinien mieszać elementy z różnych palet, aby zniwelować ewentualne różnice w ich odcieniu, oraz używać specjalnej zaprawy do murowania klinkieru (nie powoduje powstawania nieestetycznych wykwitów). Cegieł nie trzeba pokrywać tynkiem - wystarczy je starannie wyspoinować. Z przyczyn estetycznych, wielu inwestorów decyduje się na fugi lekko zagłębione, ale pod względem technicznym najlepiej wykonać je na równo z licem muru.

Pamiętajmy, że mas spoinujących nie można rozrzedzać, pomimo że są gęste. Po wyschnięciu, powstałyby w nich bowiem szczeliny umożliwiające penetrację wody. Ponadto wygląd takiej elewacji mogą zepsuć resztki zaprawy. Zabrudzenia należy więc systematycznie usuwać, zanim stwardnieją.

Cegła na elewacji
Cegły na elewacji (fot. Vandersanden)

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Elewacja wykończona płytkami imitującymi starą cegłę. (fot. Elkamino Dom)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

08 Cze 2017, 07:16

5 minut temu, Gość Murarz napisał: Co za bzdury. Typowy zapychacz pisany chyba przez studentkę "medycyny". Gdzie te bzdury widzisz? Bo ja jak na razie widzę tylko twój zapychacz strony, żadnych konkretów.

time image

Gość Murarz

08 Cze 2017, 07:09

Co za bzdury. Typowy zapychacz pisany chyba przez studentkę "medycyny".

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje