Koszty wykonania elewacji z cegieł

Koszty wykonania elewacji z cegieł

Cegły wykorzystuje się do wykonania zewnętrznej warstwy przegrody trójwarstwowej. Taka ściana osłania izolację termiczną, stanowiąc jednocześnie elewację budynku.

Cegły elewacyjne - koszty materiałów i robocizny

Standardowa cegła klinkierowa kosztuje 1,60-3 zł za sztukę, ale znajdziemy też dwa razy droższe produkty z tego materiału. Cena jednego metra kwadratowego wyniesie zatem 75-145 zł (48 elementów o typowych wymiarach). Dochodzi jeszcze koszt zaprawy, kotew, ocieplenia (40-50 zł/m²), robocizny (fachowcy policzą za nią mniej więcej tyle, ile kosztują tańsze cegły). Reasumując, cena 1 m² elewacji z klinkieru to 200-280 zł

Murowanie cegieł elewacyjnych

Ściany trójwarstwowe najczęściej mają elewację murowaną z cegieł klinkierowych (ewentualnie z silikatowych lub z bloczków betonowych). Taką ściankę łączy się ze ścianą nośną przy użyciu kotew, a pomiędzy wspomnianymi warstwami umieszcza ocieplenie. Klinkier to ceniony materiał, który prezentuje się elegancko, jest dostępny w wielu kolorach, wykazuje wysoką trwałość, odporność na mróz oraz zabrudzenie.

Jeśli ścianka fasadowa będzie osłaniać ocieplenie w postaci styropianu, można ją murować równocześnie z konstrukcyjną. Natomiast w przypadku zastosowania wełny mineralnej, prace przeprowadza się na ogół w dwóch etapach - najpierw stawiając ściany konstrukcyjne, następnie układając ocieplenie i wykonując elewację (trzeba też pamiętać o utworzeniu pustki wentylacyjnej między warstwą termoizolacyjną i osłonową).

Murarz powinien mieszać elementy z różnych palet, aby zniwelować ewentualne różnice w ich odcieniu, oraz używać specjalnej zaprawy do murowania klinkieru (nie powoduje powstawania nieestetycznych wykwitów). Cegieł nie trzeba pokrywać tynkiem - wystarczy je starannie wyspoinować. Z przyczyn estetycznych, wielu inwestorów decyduje się na fugi lekko zagłębione, ale pod względem technicznym najlepiej wykonać je na równo z licem muru.

Pamiętajmy, że mas spoinujących nie można rozrzedzać, pomimo że są gęste. Po wyschnięciu, powstałyby w nich bowiem szczeliny umożliwiające penetrację wody. Ponadto wygląd takiej elewacji mogą zepsuć resztki zaprawy. Zabrudzenia należy więc systematycznie usuwać, zanim stwardnieją.

Cegła na elewacji
Cegły na elewacji (fot. Vandersanden)

Małgorzata Kolmus
Na zdjęciu otwierającym: Elewacja wykończona płytkami imitującymi starą cegłę. (fot. Elkamino Dom)

Małgorzata Kolmus
Małgorzata Kolmus

Autorka artykułów związanych m.in. z wykańczaniem i urządzaniem ogrodów oraz wnętrz. Zwolenniczka koncepcji slow design w urządzaniu wnętrz, mającej na uwadze świadomy dobór produktów i indywidualne dopasowywanie rozwiązań. Prywatnie zajmuje się malarstwem, które jest jej największą pasją.

Komentarze

Gość mhtyl
08-06-2017 09:16
5 minut temu, Gość Murarz napisał: Co za bzdury. Typowy zapychacz pisany chyba przez studentkę "medycyny". Gdzie te bzdury widzisz? Bo ja jak na razie widzę tylko twój zapychacz strony, żadnych konkretów.
Gość Murarz
08-06-2017 09:09
Co za bzdury. Typowy zapychacz pisany chyba przez studentkę "medycyny".
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz