Jak prawidłowo zamocować dachówki ceramiczne na dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak prawidłowo zamocować dachówki ceramiczne na dachu?

Odpowiedź eksperta: Przed układaniem dachówek należy wykonać szczelny podkład w postaci folii paroprzepuszczalnej lub - jeśli wymaga tego stopień nachylenia połaci czy warunki klimatyczne w miejscu budowy - pełnego deskowania pokrytego papą. Na tak przygotowanym dachu nabija się kontrłaty i łaty, których rozkład należy rozmierzyć dla konkretnej dachówki, zgodnie z zaleceniami producenta.

aktualizacja: 2018-06-19 08:49:40

Następnym krokiem jest przymocowanie obróbek blacharskich i rynien oraz zamontowanie grzebieni okapu po czym można rozpocząć układanie dachówek, od okapu w górę, klamrując co trzecią dachówkę po skosie oraz każdą dachówkę po obrysie połaci dachowej dla dodatkowej stabilności pokrycia i zabezpieczenia przed silnym wiatrem.

W miejscach takich jak komin i okna dachowe, gdzie może być konieczne przycinanie dachówek, należy uważać, by pył nie dostał się na dachówkę ani pod nią, ponieważ jest on trudny do usunięcia. W czasie układania dachówek należy odpowiednio rozmieścić akcesoria dachowe, w tym dachówki wentylacyjne, kluczowe dla cyrkulacji powietrza pod połacią. Ich liczba i rozmieszczenie zależą od kształtu i wymiarów dachu, jednak najczęściej układa się je w trzecim rzędzie pod kalenicą.

Dla odpowiedniej wentylacji należy też zapewnić wpust i wypust powietrza przy okapie i kalenicy. Istotne jest również ułożenie taśmy wentylująco-uszczelniającej pod gąsiorami w kalenicy i narożach. Same gąsiory mocuje się za pomocą specjalnej klamry oraz przykręca wkrętami do kalenicy.

Sebastian Bogunia
Kierownik Regionu Śląsk i Małopolska
RÖBEN POLSKA SP. Z O.O. I WSPÓLNICY SP. K.
fot. Röben

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny