Następnym krokiem jest przymocowanie obróbek blacharskich i rynien oraz zamontowanie grzebieni okapu po czym można rozpocząć układanie dachówek, od okapu w górę, klamrując co trzecią dachówkę po skosie oraz każdą dachówkę po obrysie połaci dachowej dla dodatkowej stabilności pokrycia i zabezpieczenia przed silnym wiatrem.
W miejscach takich jak komin i okna dachowe, gdzie może być konieczne przycinanie dachówek, należy uważać, by pył nie dostał się na dachówkę ani pod nią, ponieważ jest on trudny do usunięcia. W czasie układania dachówek należy odpowiednio rozmieścić akcesoria dachowe, w tym dachówki wentylacyjne, kluczowe dla cyrkulacji powietrza pod połacią. Ich liczba i rozmieszczenie zależą od kształtu i wymiarów dachu, jednak najczęściej układa się je w trzecim rzędzie pod kalenicą.
Dla odpowiedniej wentylacji należy też zapewnić wpust i wypust powietrza przy okapie i kalenicy. Istotne jest również ułożenie taśmy wentylująco-uszczelniającej pod gąsiorami w kalenicy i narożach. Same gąsiory mocuje się za pomocą specjalnej klamry oraz przykręca wkrętami do kalenicy.
Sebastian Bogunia
Kierownik Regionu Śląsk i Małopolska
RÖBEN POLSKA SP. Z O.O. I WSPÓLNICY SP. K.
fot. Röben