Jak powiększyć powierzchnię mieszkalną na poddaszu?
Jak powiększyć powierzchnię mieszkalną na poddaszu?
Planuję powiększenie powierzchni mieszkalnej na poddaszu poprzez podniesienie ścianki kolankowej. Chciałabym, aby wnętrze było funkcjonalne i oświetlane naturalnym światłem. Marzę o tym, aby cieszyć się nie tylko oglądaniem gwiazd i nieba, ale również pięknym widokiem, jaki mam na otoczenie domu. Co zrobić, żeby zrealizować moje marzenie?
Odpowiedź eksperta: Rozbudowa domu, w tym przypadku poddasza, wiąże się ze zmianami nie tylko wewnętrznymi, ale również zewnętrznymi. Decydując się na podniesienie ścianki kolankowej, czyli pionowej zewnętrznej ściany wystającej ponad strop, służącej jako podparcie konstrukcji więźby dachowej, trzeba pamiętać, że zmieniają się jednocześnie proporcje całej bryły budynku.
Jednak jest to najlepszy moment na zaprojektowanie okien w taki sposób, aby doświetlić poddasze oraz aby móc cieszyć się zarówno z widoku gwiazd, jak i pięknego otoczenia. Dlatego najlepiej zastosować okna kolankowe. Są to okna, które składają się z okna dachowego montowanego w połaci dachu (z reguły montowane są one powyżej linii wzroku) oraz z okna pionowego osadzonego w otworze w ściance kolankowej. Konstruktor projektuje ściankę kolankową na wieńcu stropowym w taki sposób, aby przeniosła ona wszystkie obciążenia z dachu oraz ciężar własny konstrukcji dachowej na konstrukcję budynku. W tym celu najczęściej projektuje słupki żelbetowe, połączone z wieńcem stropowym i z wieńcem ścianki kolankowej. Dzięki temu powstaje sztywna konstrukcja.
Ścianka kolankowa
Dobierając szerokość okna, najlepsza będzie nieco mniejsza od odległości między krokwiami. W ten sposób uniknie się ingerencji w konstrukcję dachu, a pozwoli to również na prawidłowe ocieplenie przestrzeni wokół okna.
Jeśli zaplanuje się okna szersze niż rozstaw krokwi, to trzeba je tak rozmieścić, aby wyciąć tylko fragment jednej krokwi, wstawiając tzw. wymian. Przecięcie krokwi, jako elementu konstrukcyjnego, osłabia całą konstrukcję dachu. Takie prace wykonuje się dopiero po konsultacji z projektantem lub konstruktorem.
Okna kolankowe występują w różnych rozmiarach i typach konstrukcji, np. uchylne i otwierane, tylko uchylne lub nieotwierane (jako stałe przeszklenie).
Dla bezpieczeństwa użytkowników, takie okna wypełnione są szybami ze szkła hartowanego albo klejonego oraz wyposażone w okucia z blokadami, umożliwiającymi zamykanie ich na klucz.
Montaż okien kolankowych należy powierzyć ekipie polecanej przez producenta. Dzięki temu nie będzie problemów z uznaniem gwarancji, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w trakcie ich użytkowania.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.