Z badań na 100-metrowym poddaszu przeprowadzonych przez Instytut Fraunhofera w Holzkirchen wynika, że odpowiednia membrana dachowa zmniejsza wymianę powietrza o 30%. Producenci opracowują różne rodzaje materiałów dostosowane do danych potrzeb. Warto więc wybrać materiał pod kątem danej konstrukcji. Na rynku są nawet materiały, które mogą wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe i funkcjonować w temperaturze 150°C, ale można także postawić na membrany spełniające uniwersalne potrzeby.
O funkcjonalności membran dachowych mogą świadczyć także certyfikaty i spełnione normy. Bardzo wysoką jakość produktu podkreśla oznaczenie ETA (European Technical Assessment), które jest metodą potwierdzania zgodności innowacyjnego, wchodzącego na rynek produktu ze standardami Unii Europejskiej i deklaracjami producenta. Dzięki potwierdzeniu spełnienia norm unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, jak nagłe rozerwania materiału czy przecieki, które mogą pojawiać się w trakcie użytkowania membran niskiej jakości.
Warto też zwrócić uwagę na gwarancję od producenta, która może świadczyć o wytrzymałości materiału. Obecnie najodporniejsze membrany na rynku mają 30-letnią gwarancję funkcjonalności.
Piotr Pytel
Doradca techniczny Dörken Delta
fot. otwierająca: Dörken