Jak działa system skrzynek rozsączających?

Jak działa system skrzynek rozsączających?

System skrzynek przeznaczony jest do zagospodarowania wody deszczowej i działa na zasadzie jej retencjonowania oraz bezciśnieniowego rozprowadzania i rozsączania w przepuszczalnym gruncie. Wody deszczowe zebrane z dachów i placów są odprowadzane poprzez rynny, rury spustowe, wpusty podwórzowe, a następnie rury kanalizacyjne wprost do studzienki z osadnikiem. Stamtąd zebrana woda trafia do skrzynek rozsączających owiniętych geowłókniną. Zastosowanie osadnika jest konieczne, gdyż pozwala zabezpieczyć skrzynki przed zanieczyszczeniami (np. piaskiem, liśćmi). Prawidłowo dobrana liczba skrzynek pozwoli zmagazynować wodę deszczową w trakcie intensywnych opadów, a następnie stopniowo rozprowadzić ją w gruncie.

Skrzynki rozsączające łączone są w zespoły w pionie i poziomie, w zależności od wielkości odwadnianej powierzchni oraz stopnia przepuszczalności gruntu. Dla dachu o powierzchni np. 100 m2 potrzeba od 3 (piasek gruboziarnisty) do 8 (piasek drobnoziarnisty) skrzynek o wymiarze 1,2 × 0,6 × 0,3 m.

Nad skrzynkami można sadzić rośliny o płytkim systemie korzeniowym, w terenie zielonym należy zachować przykrycie gruntem min. 0,4 m.

Skrzynki mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i mogą być stosowane w miejscu przejazdu samochodów osobowych i ciężarowych. Minimalne przykrycie nad skrzynkami wynosi dla obciążenia ruchem 0,8 m.

Karol Marzejon
Kierownik Zespołu Zarządzania Produktem PIPELIFE
Na zdjęciu otwierającym: System rozprowadzania deszczówki z wykorzystaniem tworzywowych skrzynek rozsączających. (fot. Pipelife)

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz