Jakie są najważniejsze zasady montażu membran dachowych?

Jakie są najważniejsze zasady montażu membran dachowych?

Montaż membrany zawsze rozpoczynamy, rozwijając materiał z lekkim naprężeniem, od dołu dachu, równolegle do okapu. Dolny brzeg powinien zachodzić na obróbkę blacharską okapu. Kolejne pasma nakładamy, w zależności od kąta nachylenia dachu, z 10-15 cm zakładką i za pomocą zszywek dekarskich przytwierdzamy do krokwi dachu, oraz montujemy kontrłaty.

W miejscach elementów wystających, takich jak: kominy, wywietrzniki czy okna, stosuje się nacięcia jak najdokładniej dopasowane i możliwie małe, aby uniemożliwić przenikanie deszczu i śniegu do warstw izolacji. Podczas montażu membran należy zapobiegać ich uszkodzeniom mechanicznym oraz chronić przed żarzącymi opiłkami powstającymi podczas cięcia stolarki i żarem papierosów. Uszkodzenia takie - niewidoczne podczas montażu - mogą mieć duży wpływ na utratę właściwości wodochronnych wyrobu.

Membran nie można stosować na świeżo zaimpregnowane elementy konstrukcyjne dachu. Membrany pełnią rolę wstępnego pokrycia połaci dachu. Aby zapobiec utracie ich właściwości wodoszczelnych spowodowanej promieniowaniem ultrafioletowym, właściwe pokrycie należy wykonać do miesiąca lub - w przypadku membrany UV Protect - do sześciu miesięcy po jej ułożeniu.

Jan Borowiak, prokurent w firmie Foliarex

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz