Jakie są najważniejsze zasady montażu membran dachowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: minutę
Jakie są najważniejsze zasady montażu membran dachowych?

Montaż membrany zawsze rozpoczynamy, rozwijając materiał z lekkim naprężeniem, od dołu dachu, równolegle do okapu. Dolny brzeg powinien zachodzić na obróbkę blacharską okapu. Kolejne pasma nakładamy, w zależności od kąta nachylenia dachu, z 10-15 cm zakładką i za pomocą zszywek dekarskich przytwierdzamy do krokwi dachu, oraz montujemy kontrłaty.

aktualizacja: 2023-05-18 08:11:00

W miejscach elementów wystających, takich jak: kominy, wywietrzniki czy okna, stosuje się nacięcia jak najdokładniej dopasowane i możliwie małe, aby uniemożliwić przenikanie deszczu i śniegu do warstw izolacji. Podczas montażu membran należy zapobiegać ich uszkodzeniom mechanicznym oraz chronić przed żarzącymi opiłkami powstającymi podczas cięcia stolarki i żarem papierosów. Uszkodzenia takie - niewidoczne podczas montażu - mogą mieć duży wpływ na utratę właściwości wodochronnych wyrobu.

Membran nie można stosować na świeżo zaimpregnowane elementy konstrukcyjne dachu. Membrany pełnią rolę wstępnego pokrycia połaci dachu. Aby zapobiec utracie ich właściwości wodoszczelnych spowodowanej promieniowaniem ultrafioletowym, właściwe pokrycie należy wykonać do miesiąca lub - w przypadku membrany UV Protect - do sześciu miesięcy po jej ułożeniu.

Jan Borowiak, prokurent w firmie Foliarex

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!