CREATON Polska - zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to nasze priorytety

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
CREATON Polska - zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to nasze priorytety

Prowadzenie zrównoważonego biznesu, a także ograniczanie negatywnego wpływu procesu produkcji na środowisko, to dziś jedne z najważniejszych priorytetów działalności większości firm produkcyjnych. O podejście do tych kwestii w firmie CREATON, pytamy Mariusza Meissnera, kierownika Działu BHP i Ochrony Środowiska CREATON Polska.

aktualizacja: 2020-03-12 12:04:56

Zrównoważony rozwój czy ograniczenie śladu węglowego dla wielu firm produkcyjnych pozostają niezwykle istotnymi elementami ich działalności. Czy podobnie jest w przypadku firmy CREATON?

Zrównoważony rozwój jest dla naszej firmy bardzo istotny. Prowadzimy niezbędny monitoring wpływu naszej działalności na środowisko poprzez kontrolowanie procesów produkcyjnych. Każdy etap i element produkcji jest przez nas analizowany pod względem środowiskowym, o czym świadczy uzyskany certyfikat ISO 14001:2015. Kwestia ograniczenia śladu węglowego w przedsiębiorstwie jest traktowana jako top one. Powstawanie dachówki ceramicznej jest procesem energochłonnym, dlatego kluczowy dla nas jest nadzór, monitoring i ciągłe doskonalenie w celu minimalizacji ilości wyemitowanego CO2 do atmosfery oraz innych zanieczyszczeń. Wśród lokalnych społeczności nie jesteśmy postrzegani jako "truciciel" środowiska naturalnego.

Jak wygląda kwestia pozyskiwania surowców do produkcji Waszych dachówek? Czy tu też możecie pochwalić się działaniami chroniącymi środowisko naturalne?

Fabryka dachówek ceramicznych zlokalizowana w Widziszewie posiada własną kopalnię gliny, z której pozyskujemy surowiec. Mamy plan przywrócenia tego obszaru do stanu pierwotnego. Założyliśmy sobie, by ten piękny teren został zwrócony naturze i mógł być użytkowany przez przyszłe pokolenia również jako obszar służący produkcji rolniczej. W kopalni wykorzystujemy energię ze źródeł odnawialnych (energia fotowoltaiczna oraz wiatrowa), która zasila potrzebny sprzęt. We wszystkich naszych fabrykach prowadzimy bieżący monitoring urządzeń do pozyskiwania i załadunku surowca, wprowadzamy działania zapobiegające awariom. W naszych fabrykach w Chojnicach i Olkuszu w produkcji stosujemy piasek dostarczany przez zaufanych dostawców, co do których mamy wysokie wymagania.

Podajecie Państwo, że od 2013 roku CREATON zmniejszył ilość odpadów produkowanych w fabryce w Chojnicach o blisko połowę. To świetny wynik! W jaki sposób stało się to możliwe?

Tak, zgadza się. Do sukcesu przyczynili się wszyscy pracownicy firmy. Przede wszystkim zoptymalizowaliśmy proces produkcyjny. Dzięki prowadzonym konsultacjom i współpracy z lokalnymi urzędami udało nam się ponadto uzyskać stosowne decyzje administracyjne pozwalające na osiągnięcie tego wyniku. Warto odnotować, że dachówka cementowa, która nie spełnia norm jakościowych dostaje swoje drugie życie jako element do podbudowy dróg. Natomiast dachówka ceramiczna zawracana jest w procesie produkcyjnym i wykorzystywana po odpowiedniej obróbce jako wkład surowcowy do wytworzenia nowego wyrobu.

Czy Pana zdaniem współcześnie możliwe jest prowadzenie innowacyjnego biznesu produkcyjnego, który nie będzie szkodził naturze, a wręcz ją wspierał?

Każda działalność produkcyjna prowadzona przez człowieka ma wymierny wpływ na środowisko naturalne. To, jaki jest ten wpływ, zależy od odpowiedzialności firmy i adekwatnego reagowania. Nie da się prowadzić biznesu, który nie oddziałuje na środowisko. Przedsiębiorstwo powinno być świadome swoich działań: musi identyfikować zagrożenia, wprowadzać środki zaradcze i kompensacyjne oraz prowadzić ciągły monitoring, a także nieustannie doskonalić się w tym zakresie. Jeżeli ktoś mówi, że jego firma nie wpływa negatywnie na środowisko, ponieważ zastosował innowacyjne metody, jest w błędzie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak produkcja naszych dachówek oddziałuje na środowisko naturalne. Dzięki temu, jako świadomy producent wyrobów pokryć dachowych, przyczyniamy się do minimalizacji i rekompensacji naszego wpływu na nie.

Jakie są najbliższe plany firmy CREATON Polska, jeśli chodzi o dalszy rozwój w duchu zrównoważonego rozwoju?

W roku 2020 dalej będziemy kłaść nacisk na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do powietrza. Mamy już uzgodnione działania zmierzające w tym kierunku dla wszystkich naszych zakładów CREATON w Polsce. Pod względem minimalizacji śladu węglowego podejmiemy również czynności mające wpływ na zmniejszenie emisji w procesie globalnym – są one związane między innymi z energią elektryczną czy ograniczeniem transportu odpadów. Chcemy również skupić się na optymalizacji zagospodarowania odpadów w naszych zakładach w Polsce – ograniczyć ich ilości i zapewnić coraz lepszą selektywność. W planach jest też wydanie broszur kierowanych do naszych klientów, dostawców i pracowników na temat nowych przepisów dotyczących odpadów i ich selektywnego zbierania.

Firma powiązana:
CREATON Polska sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny