Gonty bitumiczne - pokrycie dachu na każdą kieszeń

Gonty bitumiczne - pokrycie dachu na każdą kieszeń

Gonty bitumiczne to wszechstronne i atrakcyjne rozwiązanie pokrycia dachowego. Wykonane z włókna szklanego, pokryte masą bitumiczną oraz posypką mineralną lub ceramiczną.

Jakie zalety mają gonty bitumiczne i jak się je montuje?

Gonty wytwarza się z włókna szklanego, pokrytego masą bitumiczną modyfikowaną elastomerem i posypką mineralną lub ceramiczną w przeróżnych kolorach. Zależnie od odmiany, 1 m2 takiego pokrycia waży 9-12 kg.

Gonty mogą być układane na dachach o nachyleniu połaci od 12° do 90°. Spodnia płaszczyzna jest samoprzylepna na całej powierzchni, a spoina trwale elastyczna.

Pasy gontów formuje się na zakład (na każdym pasie jego szerokość jest wskazana linią) i przybija w wyznaczonych miejscach. Używa się do tego gwoździ papowych ocynkowanych. Zakład wykonuje się tak, aby przykrywał główki gwoździ. Producenci oferują też papy samoprzylepne, do których mocowania nie są potrzebne łączniki ani kleje.

Warstwa samoprzylepna na spodniej części scala gonty ze sobą, uzyskuje się więc jednolitą, elastyczną, ciągłą i wodoszczelną połać. Niekiedy do naprawy starych pokryć stosuje się lepik lub kleje bitumiczne.

Dowiedz się więcej o budowie dachu ➡️ Co to jest gont bitumiczny? Charakterystyka pokrycia dachowego

Redakcja BD
Fot. otwierająca: STEMA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz