Jak produkuje się dachówki ceramiczne?
Podstawowym surowcem do wytwarzania dachówki ceramicznej jest glina - podobnie jak w przypadku cegły. Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie dobrze uplastycznionej masy glinianej. Ta trafia do form, które nadają jej kształt.
Dachówki są wytłaczane w formach, albo cięte z pasa uformowanej wcześniej gliny (te nazywa się ciągnionymi). Masa, której nadano kształt dachówki, trafia do suszarni, gdzie traci nadmiar wody.
Po wysuszeniu wyrób jest wypalany w piecu, w temperaturze około 1000°C. Bez dodatkowych zabiegów uzyskuje się dachówkę o naturalnej, ceglanej barwie. Jej kolor zależy od złoża, z którego pochodzi glina, domieszek oraz od temperatury i czasu wypalania. W czasie suszenia i wypalania produkt może się minimalnie odkształcić i mienić wymiary - to cecha wszystkich wyrobów z gliny.
Dachówka ceramiczna bez problemu wytrzyma ponad 100 lat. Producenci dają na nią nawet 50 lat gwarancji. Wyrób jest wyjątkowo odporny na działanie czynników atmosferycznych - promieniowania słonecznego, śniegu, gradu, zmiany temperatury. Ma niską nasiąkliwość, więc woda nie wnika w materiał, co mogłoby prowadzić do jego uszkodzenia podczas mrozów.
Dowiedz się więcej o dachówkach ceramicznych i betonowych ➡️ Beton czy ceramika – jaką dachówkę wybrać?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: CREATON POLSKA