Dachówka ceramiczna - jak powstaje ten trwały materiał?

Dachówka ceramiczna - jak powstaje ten trwały materiał?

Produkcja dachówek ceramicznych to proces, który od wieków wykorzystuje naturalną glinę, podobnie jak przy wytwarzaniu cegieł. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dobrze uplastycznionej masy glinianej, która następnie trafia do form, nadających jej odpowiedni kształt.

Jak produkuje się dachówki ceramiczne?

Podstawowym surowcem do wytwarzania dachówki ceramicznej jest glina - podobnie jak w przypadku cegły. Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie dobrze uplastycznionej masy glinianej. Ta trafia do form, które nadają jej kształt.

Dachówki są wytłaczane w formach, albo cięte z pasa uformowanej wcześniej gliny (te nazywa się ciągnionymi). Masa, której nadano kształt dachówki, trafia do suszarni, gdzie traci nadmiar wody.

Po wysuszeniu wyrób jest wypalany w piecu, w temperaturze około 1000°C. Bez dodatkowych zabiegów uzyskuje się dachówkę o naturalnej, ceglanej barwie. Jej kolor zależy od złoża, z którego pochodzi glina, domieszek oraz od temperatury i czasu wypalania. W czasie suszenia i wypalania produkt może się minimalnie odkształcić i mienić wymiary - to cecha wszystkich wyrobów z gliny.

Dachówka ceramiczna bez problemu wytrzyma ponad 100 lat. Producenci dają na nią nawet 50 lat gwarancji. Wyrób jest wyjątkowo odporny na działanie czynników atmosferycznych - promieniowania słonecznego, śniegu, gradu, zmiany temperatury. Ma niską nasiąkliwość, więc woda nie wnika w materiał, co mogłoby prowadzić do jego uszkodzenia podczas mrozów.

Dowiedz się więcej o dachówkach ceramicznych i betonowych ➡️ Beton czy ceramika – jaką dachówkę wybrać?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: CREATON POLSKA

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz