Wykorzystanie dźwigarów drewnianych podczas budowy domu

Wykorzystanie dźwigarów drewnianych podczas budowy domu

Dźwigary drewniane to elementy konstrukcyjne wykonane z drewna, które są używane do wsparcia i przenoszenia obciążeń w budynkach. Są one projektowane tak, aby wytrzymać siły skupione na nich, takie jak ciężar dachu, podłogi lub innych elementów konstrukcyjnych. Używane są zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i szkieletowym, najczęściej pełniąc funkcję słupów ścian, belek stropowych lub krokwi. Przyjrzyjmy się bliżej ich zastosowaniu podczas budowy domu.

Jak zbudowane są dźwigary drewniane?

Budowę dźwigarów drewnianych można prześledzić na podstawie wysokiej jakości dźwigarów Dudek I-Beams. Powstały one przez połączenie dwóch półek drewnianych, za pomocą środnika wykonanego z drewnopodobnej płyty OSB. Półki charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, a stworzona z nich drewniana belka dwuteowa, bardzo często stosowana jest przy wznoszeniu budynków energooszczędnych i domów pasywnych. Co istotne, producent daje możliwość wykonania na zamówienie belek z termoizolacją.

Asortyment dźwigarów firmy Dudek I-Beams
Asortyment dźwigarów firmy Dudek I-Beams

Zastosowanie dźwigarów drewnianych w budowie domów

Dźwigary drewniane znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, czego dowodem jest szereg funkcji, jakie mogą spełniać. Są to lekkie elementy, które można łatwo przenosić i samodzielnie montować, bez wykorzystania ciężkiego sprzętu.

Tego typu belki mogą pełnić m.in. rolę słupów ścian. W przypadku wykorzystania dźwigarów Dudek I-Beams inwestor może mieć pewność, że ściany będą wytrzymałe, a do tego będą posiadały znakomite właściwości termoizolacyjne. Wynika to z faktu, że zastosowanie przekroju dwuteowego eliminuje problem liniowych mostków termicznych, często występujących m.in. w popularnym obecnie budownictwie szkieletowym. W przypadku belek Dudek I-Beams istnieje także możliwość wykonania otworów w środniku, co umożliwia dużo łatwiejsze przeprowadzenie instalacji, np. elektryczności, czy kanalizacji.

Z dźwigarów drewnianych budowane są także stropy. Ich wykonanie przy użyciu belek Dudek I-Beams daje możliwość uzyskania dużych rozpiętości pomieszczeń mieszkalnych. Wynika to z dobrego wykorzystania właściwości drewna w kontekście rozciągania. Wysoka sztywność zmniejsza ugięcie belek nawet w przypadku dużych rozpiętości stropu.

Drewniane dźwigary, takie jak belki Dudek I-Beams, mogą z powodzeniem być stosowane jako element konstrukcji dachu, zarówno w budownictwie jedno-, jak i wielorodzinnym. Mają na to wpływ doskonałe parametry wytrzymałościowe oraz izolacyjne, dzięki którym dźwigary dwuteowe okazują się lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne krokwie prostokątne. Dźwigary pozwalają na zastosowanie wyższego przekroju, dzięki czemu nie ma potrzeby montowania pod krokwią dodatkowej izolacji. Ich zaletą jest także i to, że do ich obróbki wykorzystuje się podstawowe narzędzia do przycinania, czyli zazwyczaj piłę mechaniczną lub ręczną.

Wykorzystanie dźwigarów drewnianych do budowy stropów i ścian.

Okna skandynawskie DUDEK H&H

Skoro jesteśmy przy produktach firmy Dudek, nie sposób nie wspomnieć o oknach skandynawskich, perełce w ofercie tego producenta.

Okna skandynawskie są produkowane z drewna klejonego warstwowo, zabezpieczonego przed warunkami zewnętrznymi poprzez impregnację i nanoszenie powłok malarskich. Okna skandynawskie wytwarzane są z wykorzystaniem okuć takich firm jak Spilka As, IPA, Assa Abloy. Wszystkie materiały użyte do produkcji okien skandynawskich są zgodne z odpowiednimi normami europejskimi oraz odpowiednio kontrolowane. Produkcja okien skandynawskich firmy Dudek H&H jest okresowo audytowana przez NDVK a okna Top Swing i drzwi balkonowe posiadają stosowny certyfikat NDVK.


dudek-group.pl

 

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz