Pielęgnacja okien dachowych zimą

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pielęgnacja okien dachowych zimą

Okna dachowe, choć wykonane z wysokiej jakości materiałów, wraz z pojawieniem się zimy i występowaniem minusowych temperatur, oblodzeń oraz intensywnych opadów śniegu i jego zalegania na powierzchni, wymagają szczególnej pielęgnacji. Jest to na tyle istotne, by niesprzyjające warunki pogodowe nie wpłynęły niekorzystnie na elementy konstrukcyjne okien. Czasem mimo zimowej aury za oknem, pielęgnacja szyb czy ramy jest koniecznością.

aktualizacja: 2020-01-10 10:22:23

Sposób konserwacji okien zależy od ich modelu, najlepiej więc zapoznać się z instrukcją obsługi, zawierającą szczegółowe informacje na temat ich konserwacji oraz użytkowania. Najczęściej powtarzającą się czynnością przy użytkowaniu okien dachowych jest mycie szyb. Czynność tę ułatwiają specjalne zawiasy umożliwiające obrót skrzydła o 180° oraz blokada tej pozycji za pomocą zasuwki. Zapewnia to wygodny dostęp do zewnętrznej strony szyby (np. modele ISO - okna drewniane, czy IGOV - okna PVC).

W bogatej ofercie marki OKPOL, wyróżnić możemy również okna z funkcją uchylną, umożliwiającą płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30° oraz otwierane do poziomu 62° co pozwala na dokładne umycie całego okna (np. modele ISK - okna drewniane, oraz modele IGKV - okna PVC). Należy pamiętać, że do mycia szyb zawsze powinno się używać miękkich ściereczek lub gąbek, by nie spowodować zarysowań.

W oknach na dach płaski najlepiej sprawdzi się jedyne tego typu na świecie okno z szybą sferyczną, uformowaną na kształt kopuły (PGX B6 SpherLine), która ułatwia odprowadzanie wody, śniegu i zanieczyszczeń z powierzchni szyby tym samym zapewniając lepszy komfort użytkowania.

Do czyszczenia i zabezpieczenia profili okiennych z drewna i z PVC producenci zalecają używanie specjalistycznych preparatów lub gotowych zestawów. Oferta OKPOL również zawiera tego typu preparaty (Windows Care Okpol). Polecane preparaty tworzą na powierzchni profili powłokę ochronną, zabezpieczają przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, ożywiają kolor, a także zabezpieczają przed niszczeniem nawet do 6 miesięcy.

Przed pojawieniem się minusowych temperatur warto skupić się na konserwacji okuć oraz uszczelek. Zapewni to stałą sprawność części ruchomych okna oraz prawidłową sprężystość uszczelek. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku zastosowanie np. gliceryny.

Okno na dach płaski PGX B6 Spherline
Okno na dach płaski PGX B6 Spherline

Sporym udogodnieniem dla właścicieli okien dachowych są gotowe zestawy naprawcze, oferowane przez producentów stolarki okiennej. W zależności od przeznaczenia, mogą one również służyć do usuwania drobnych rys czy zadrapań. Należy pielęgnować i dbać o okna jak również o wyłazy do pomieszczeń nie tylko użytkowych jak również nieużytkowych.

Wyłazy z kołnierzem uszczelniającym oraz zintegrowanym kołnierzem paroprzepuszczalnym (np. IGX F1, WVM+, WVD+, IGWX E2), choć są odporne na działanie ekstremalnych warunków pogodowych, również wymagają całorocznej, a w okresie jesienno-zimowym nawet dokładniejszej konserwacji. Nie wolno przy tym zapominać o kołnierzu wokół okna dachowego, na którym często zalegają kurz oraz liście, dlatego ważne jest jego regularne czyszczenie, by nie zaburzyć prawidłowego odpływu wody deszczowej.

Systematyczne usuwanie pokrywy śniegowej zapobiega jej topnieniu i ponownemu zamarzaniu w przypadku niskich temperatur. Aby radości z inwestycji, jaką był zakup okien dachowych nie przesłoniła, być może, intensywniejsza pielęgnacja ich zimą, niż jak się ma w przypadku okien fasadowych, warto zainwestować w rozwiązania, które zapewnią lepszy komfort w użytkowaniu oraz ułatwią pielęgnację okien w przyszłości.

Na rynku funkcjonuje wiele różnych rozwiązań wspomagających prawidłową pielęgnację i użytkowanie okien. Jednym z nich może być np. montaż rolety zewnętrznej (solarnej ARZS/ARZS1, lub elektrycznej ARZE/ARZE1). Zaciągnięta na okno, doskonale chroni je w przypadku intensywnych opadów deszczu i śniegu, zapobiegając jednocześnie utracie ciepła.

Okpol - logotyp
OKPOL
www.okpol.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny