Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Obróbki blacharskie - ważny element każdego dachu

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Obróbki blacharskie - ważny element każdego dachu

Myśląc o pięknym dachu skupiamy się na rodzaju pokrycia, kolorze, wielkości przetłoczenia. Mało kto zwraca uwagę na obróbki blacharskie, które - właściwie wykonane - stanowią nie tylko o jego estetyce ale i funkcjonalności.

aktualizacja: 2021-01-04 10:29:49

Obróbki blacharskie to niezmiernie ważny element każdego dachu, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie szczelności całej konstrukcji. Niemniej istotne okazują się walory estetyczne - perfekcyjnie wykonane obróbki są efektownym wykończeniem dachu i od zawsze świadczyły o kunszcie dekarza.

Tradycja tego zawodu często skupia się na rzemieślniczej precyzji przygotowywanych obróbek, prawdziwych cudach z blachy płaskiej, wykonywanych na placu budowy. Do dziś zresztą w Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy to właśnie wirtuozerskie wykonanie tych elementów dachu wyłania zwycięzcę.

Zważywszy jednak na czasochłonność tego rzemieślniczego procesu, obecnie producenci pokryć dachowych, jak choćby firma Blachy Pruszyński, oferują pełen wachlarz gotowych obróbek blacharskich, które dojadą na plac budowy razem z pokryciem. Jest to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim gwarancja, że nie będzie różnic w odcieniach i powłoce.

Panele dachowe na rąbek. Dom jednorodzinny w Bystrzycy (fot. Blachy Pruszyński)
Panele dachowe na rąbek. Dom jednorodzinny w Bystrzycy (fot. Blachy Pruszyński)

Obróbki - wszystko na swoim miejscu

W poszukiwaniu obróbek należy zwrócić uwagę na wszystkie łączenia połaci oraz szczyty i krańce dachu. Najłatwiej w tym kontekście dostrzec kalenice oraz szczytowe obróbki dachu, które zabezpieczają miejsca styku połaci w najwyższych punktach. Gotowe kalenice dostępne są w różnych kształtach, a z uwagi na ich wyeksponowanie na dachu, warto przemyśleć wybór, by pasowały do kształtu blachodachówki.

Kolejnymi na mapie dachowej są pasy podrynnowy i nadrynnowy. Zadaniem pierwszego jest zabezpieczenie deski wieńczącej okap, drugi zaś to swoiste przedłużenie dachu, dzięki któremu woda deszczowa spływa bezpośrednio do rynny. Pas nadrynnowy pełni jeszcze jedną funkcję - zabezpiecza dach przed kroplami wody nawiewanymi przez wiatr.

Na bocznych krawędziach dachu (szczytowych) powinny znaleźć się wiatrownice. Jak sama nazwa wskazuje głównym zadaniem tychże jest ochrona dachu przed wiatrem, a wraz z tym przed deszczem i śniegiem. Co więcej funkcję tę spełniają nie tylko na dachach krytych wszelkimi pokryciami blaszanymi, ale również gontem bitumicznym, a nawet dachówką ceramiczną lub cementową.

Mniej typową obróbką, zależną od kształtu połaci, jest kosz dachowy. Element ten montowany jest na wszystkich połączeniach połaci dachowych, których spadek skierowany jest do wewnątrz, co stanowi o jego szczególnym narażeniu na warunki atmosferyczne. Przeznaczenie to sprawia, ze kosze wykonywane są najczęściej z blachy aluminiowej, tytanowo-cynkowej lub stalowej ocynkowanej i powlekanej.

Pomimo bogatej oferty obróbek nadal to na dekarzu spoczywa właściwe zabezpieczenie takich elementów na dachu jak komin, okna dachowe, czy lukarny. Odpowiednio wygięta i ułożona blacha płaska zabezpiecza te newralgiczne miejsca, odprowadzając wodę i śnieg, zapewniając idealną szczelność pokrycia.

Obróbki dachowe fot. Blachy Pruszyński

Dobra jakość obróbek na długie lata spokoju

Wybierając pokrycie dachowe nie zapominajmy o obróbkach dobrej jakości. Najlepiej gdyby były one zakupione u tego samego producenta, co blachodachówka, gdyż daje to gwarancję zgodności pod względem kolorów i powłok. Dobrze by producent był znaną i funkcjonującą od lat firmą, gdyż nawet najdłuższa gwarancja nic nam nie daje, gdy producent nie ma ugruntowanej, silnej pozycji na rynku, a swą działalność zakończy niedługo po transakcji. Na polskim rynku działa kilka takich uznanych firm z kilkudziesięcioletnią historią, np. Blachy Pruszyński, które mają kompleksową ofertę pokryć dachowych z dedykowanymi obróbkami i systemami rynnowymi w zależności od potrzeb klienta.

Estetyka i funkcjonalność to dwie cechy, które powinny charakteryzować każdy piękny dach. Pamiętajmy, że nawet najlepszy i najdroższy materiał, ułożony niestarannie, nie będzie wyglądał estetycznie. Dlatego zawczasu zadbajmy o jakość obróbek i precyzję wykończenia - decydują one zarówno o późniejszej eksploatacji pokrycia, jak i trwałości całego domu.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jeśli czytasz ten artykuł to sprawdź takźe asortyment firm

Blachy Pruszyński

Blacha dachowa

Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje