Nie ma dachu bez obróbek blacharskich! Co powinno się na nim znaleźć?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nie ma dachu bez obróbek blacharskich! Co powinno się na nim znaleźć?

Niezależnie od tego jakiego rodzaju pokrycia użyjemy na naszym dachu, musimy równocześnie pomyśleć o obróbkach, które najczęściej wykonywane są z blachy. Materiał ten łatwo jest odkształcić i przyciąć na żądaną długość, dlatego doskonale sprawdza się w tej roli. Obróbki blacharskie zapewniają szczelność oraz dopełniają dach, nadając mu elegancji i schludności. Co musimy o nich wiedzieć?

Elementy te mogą być wykonywane na budowie, gdzie arkusze blachy są docinane i doginane do kształtu dachu. Dzięki temu obróbki mogą zostać idealnie dopasowane do kształtu dachu. Jeśli jako pokrycie wybraliśmy blachodachówkę, najlepiej będzie skorzystać z oferty tego samego producenta i również tutaj zamówić materiał z taką samą powłoką lub gotowe już typowe obróbki blacharskie, które są cięte na długość. Jeśli nasz dach ma standardowe kształty, będzie to duża oszczędność czasu. Które wyroby znajdziemy w standardowej ofercie?

Podstawową obróbką każdego dachu są kalenice. Umiejscowione na szczycie dachu spełniają przede wszystkim funkcję uszczelniającą. Dzięki nim wilgoć nie dostaje się pod pokrycie. Prawidłowo zamontowana kalenica powinna umożliwiać również wentylację pokrycia, tak aby ewentualne zawilgocenia miały możliwość odparować. Z łatwością również dobierzemy odpowiedni kształt do naszego pokrycia, gdyż wybór spośród profilowań jest dosyć szeroki.

Blachodachówka REN Blachy Pruszyński z kominami wentylacyjnymi - kolor grafitowy
Blachodachówka REN Blachy Pruszyński z kominami wentylacyjnymi - kolor grafitowy
Blachodachówka TUR Blachy Pruszyński z kominami wentylacyjnymi
Blachodachówka TUR Blachy Pruszyński z kominami wentylacyjnymi

Równie ważne są wiatrownice, które zabezpieczają dach przed zerwaniem pokrycia podczas silnych podmuchów wiatru. Dlatego są umieszczane na skrajnych krawędziach dachu, gdzie jest on najbardziej narażony na działanie wichur. To dzięki nim konstrukcja jest wzmocniona, zabezpieczona i należycie uszczelniona.

Na stykach połaci umieszczamy rynny koszowe, które odprowadzają opady atmosferyczne ze wszystkich miejsc załamań na dachu. To właśnie w takich miejscach istnieje największe ryzyko przeciekania, dlatego ważny jest odpowiedni ich montaż. Warto zainwestować w dodatkowe elementy uszczelniające, które zapewnią funkcjonalny dach bez usterek.

Blachodachówka Regle Blachy Pruszyński
Blachodachówka Regle Blachy Pruszyński

Nie należy zapominać o pasach nad i podrynnowych. Choć są mniej widoczne, to pełnią bardzo ważną rolę. Pas nadrynnowy odprowadza opady prostu do rynny, dzięki czemu nie dostają się one pod okap. Również zapobiega oberwaniu się rynny podczas zsuwania się czap śnieżnych z dachu.  Pas podrynnowy chroni deskę czołową i okap przed zalaniem. Dodatkowo jest elementem widocznym od spodu dachu, więc zasłania ewentualne nieestetyczne łączenia i tworzy ładne wykończenie.

Można wymienić jeszcze kilka obróbek, które są absolutnie niezbędne, takie jak obróbka komina, ogniomuru czy okna połaciowego. Są to jednak elementy, które zazwyczaj przygotowuje się pod wymiar już na budowie. Z pozoru drobne elementy okazują się bardzo ważne, dlatego pamiętajmy o odpowiednim montażu - najlepiej jeśli wykona go specjalista.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje