Jak czyścić blachodachówkę?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak czyścić blachodachówkę?

Blachodachówka to pokrycie dachowe bardzo lubiane przez inwestorów, a także wykonawców. Swoją popularność zawdzięcza m.in. wysokiej odporności, trwałości, estetyce, różnym kształtom i fakturom, łatwości montażu oraz, co również ważne, stosunkowo niskiej cenie. Jednak, aby przez wiele lat chroniła nasz dom, musi być odpowiednio pielęgnowana. Nie są to skomplikowane zabiegi. Z powodzeniem możemy wykonać je samodzielnie.

Blachodachówka ułożona prawidłowo na dachu nie wymaga specjalnych prac konserwatorskich. Warunkiem jest także wybór dobrego jakościowo materiału pokryciowego, np. Blachy Pruszyński - firma oferuje blachodachówki najwyższej jakości, które zanim trafią do sprzedaży, a potem na nasze dachy przechodzą restrykcyjne kontrole. Jednak nawet najlepszy materiał brudzi się pod wpływem opadów atmosferycznych czy środków chemicznych, popiołów i dymów.

Ponadto na długo nieczyszczonej połaci bądź umieszczonej w zacienionym miejscu, w bliskiej odległości wysokich drzew mogą pojawić się porosty, mchy i glony. I chociaż deszcz zmywa większość zanieczyszczeń z blachodachówki, a one same zabezpieczone są fabrycznie przed wpływem czynników zewnętrznych, korozją i uszkodzeniami, a także minimalizują osiadanie zanieczyszczeń, to niezbędne jest ich - oprócz bieżących napraw usterek - czyszczenie i mycie.

Dworek Lipowy Most w Supraślu pokryty panelem dachowym REGLE firmy Blachy Pruszyński
Dworek Lipowy Most w Supraślu pokryty panelem dachowym REGLE firmy Blachy Pruszyński

Czyszczenie blachodachówki

Najczęściej wystarczy pokrycie blaszane umyć wodą pod ciśnieniem (myjką ciśnieniową). Wodę rozprowadzamy od kalenic w dół i na boki - zapobiegniemy w ten sposób zamoczeniu termoizolacji. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń możemy użyć miękkiej szczotki i detergentu przeznaczonego do mycia powierzchni powlekanych lub przemywać je ściereczką nasączoną białym alkoholem bądź terpenem pomarańczowym. Sprawdźmy jednak w mało widocznym miejscu, czy nie zniszczą one powłoki ochronnej.

Wystrzegajmy się stosowania agresywnych preparatów chemicznych, które mogą uszkodzić powłoki oraz odbarwić pokrycie. Dobrym sposobem jest umycie dachu za pomocą szamponu samochodowego z woskiem. Pamiętajmy, aby nie szorować powierzchni blaszanych twardą szczotką, ponieważ możemy porysować powierzchnię.

Lakier zaprawkowy firmy Blachy Pruszyński
Lakier zaprawkowy firmy Blachy Pruszyński

Usuwanie rdzy i zielonego nalotu z blachodachówki

Niewielkie ogniska pleśni, porostów i glonów zazwyczaj uda nam się usunąć wodą z detergentem. Aby nie pojawiły się ponownie, dobrze jest pokryć blachodachówkę preparatem biobójczym. Gdy nalot jest już dość duży, należy zastosować specjalistyczne środki chemiczne. Przed nałożeniem niektórych z nich nalot należy wstępnie spryskać i usunąć szczotką. Dostępne są także preparaty, które od razy nanosi się na suche pokrycie blaszane.

Pamiętajmy, że środki grzybo- i glonobójcze to silne chemikalia, dlatego podczas ich aplikacji zachowajmy szczególną ostrożność, a także koniecznie załóżmy okulary i rękawice ochronne. Natomiast małe ślady rdzy usuwamy mechanicznie, a następnie przemywamy te miejsce preparatem antykorozyjnym i malujemy farbą zaprawkową polecaną przed producenta blaszanego pokrycia.

Uwaga! Jeśli będziemy musieli wejść na dach, to załóżmy obuwie na miękkiej podeszwie, koniecznie musi być pozbawione twardych elementów. O ile to możliwe starajmy się jak najmniej chodzić po blaszanym pokryciu (minimalizujemy ryzyko porysowania), a stopę stawiajmy w dnie (zapobiegniemy odkształceniom).

pruszynski.com.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marta

02 Sty 2020, 20:24

Bardzo przydatny artykuł :) Sam mam blachodachówkę Regamet już od kilku dobrych lat, do tej pory czyściłem ją raz. I rzeczywiście, cała procedura wyglądała tak, że przyszli dwaj panowie z „kerszerami” i po niedługim czasie dach wyglądał praktycznie jak nowy. I od razu uprzedzam ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny