Dach wielospadowy - czy to rozwiązanie jest dla Ciebie?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dach wielospadowy - czy to rozwiązanie jest dla Ciebie?

Jeśli posiadamy dużą działkę oraz chcemy mieć większą ilość pomieszczeń w domu to dach wielopołaciowy jest idealnym wyborem. Zastosowanie tego typu dachu wiąże się jednak z większymi kosztami robocizny, co jest spowodowane bardziej skomplikowaną konstrukcją. Przełamania powodują więcej pracy dekarskiej oraz zapotrzebowanie na większą ilość materiału.

Dachy wielospadowe charakteryzują się łączeniem połaci prostszych - dwu- i czterospadowych. Domy z takim dachem najczęściej mają użytkowe poddasze dlatego sprawdzą się w przypadku większych rodzin. Przed zakupem projektu musimy przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub plan z warunkami zabudowy. Gmina może narzucić nam z góry konstrukcję dachu dwuspadowego, ponieważ ma często zaplanowane jaki styl dachu może być w danej okolicy. Decydując się na dach wielospadowy możemy spodziewać się problemów aby ustawić go według wymagań, którym jest, np. ułożenie kalenicy względem drogi.

Konstrukcja dachu wielospadowego

Dom z dachem wielopołaciowym to połączenie w jeden różnych rodzajów dachów, czyli są to częściowo dachy jednopołaciowe, czterospadowe czy mansardowe. Promienie słoneczne docierają do poddasza m.in. przez okna dachowe. Połacie, które przenikają się wzajemnie to zazwyczaj trapezy i trójkąty. Projektanci muszą pamiętać o zachowaniu spójności przestrzeni. Doskonałym przykładem są kalenice na jednej wysokości i połacie w tym samym kącie nachylenia oraz kształcie. Kalenice zazwyczaj zestawia się pod kątem 90°, a okap znajduje się w jednej linii. Tego rodzaju dach jest wspaniałą okazją dla projektantów. Mogą się oni przy tym wykazać swoją twórczością.

Dom w okolicach Maramuresz, panel dachowy REGLE, system rynnowy NIAGARA
Dom w okolicach Maramuresz, panel dachowy REGLE, system rynnowy NIAGARA (fot. Blachy Pruszyński)

Zalety rozwiązania

Dachy wielopołaciowe, pomimo panującej na styl minimalistyczny mody nadal cieszą się popularnością dzięki swoim zaletom. Po pierwsze są niezwykle imponujące wizualnie. Świetnie będą również wyglądać na tradycyjnych domach jak też tych nowoczesnych. Oczywiście jeśli będzie zachowana odpowiednia spójność. Po drugie ogromną zaletą jest możliwość użytkowego poddasza. Dachy te bardzo często urozmaicają lukarny czy tez facjaty. Te poza ładnym wyglądem dobrze doświetlają poddasze. Dachy wielopołaciowe mają niewielki kąt nachylenia. Dzięki temu pomieszczenia na poddaszu są większe oraz bardziej funkcjonalne. Jeśli zdecydowaliśmy się na użytkowe poddasze musimy wspomnieć o tym przy projekcje w celu przygotowania ocieplenia.

Dom w okolicach Staszowa, blachodachówka OPTIMA, system rynnowy NIAGARA
Dom w okolicach Staszowa, blachodachówka OPTIMA, system rynnowy NIAGARA (fot. Blachy Pruszyński)

Wady rozwiązania

Wadą tego typu dachów jest na pewno wysoki koszt wykonania. Niestety im bardziej skomplikowany dach tym więcej pracy trzeba włożyć w wykonanie. Jest tak też w przypadku materiałów. Kiedy podejmiemy decyzje o bardziej wymagającym dachu, materiałów potrzeba będzie więcej, a co za tym idzie - więcej odpadów. Przy tym powinniśmy dobrze zastanowić się nad ekipą. Najlepiej będzie zdecydować się na renomowaną firmę dekarską. Tylko doświadczona ekipa wykona bezbłędnie montaż pokrycia np. blachodachówki Blachy Pruszyński, a także odpowiednio zamontują orynnowanie np. Nowość - rynny kwadratowe Niagara.

Na zdjęciu otwierającym: Bliźniak w Tarnowie, blachodachówka panelowa REN, system rynnowy NIAGARA, fot. Blachy Pruszyński

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Karol_B.

09 Sie 2021, 15:28

Szukam idealnego rozwiązania, ale zastanawiałem się nad dachówką Roben, ktoś może coś o tych produktach powiedzieć?

time image

Gość Marek

30 Sty 2021, 18:22

Świetny artykuł!

time image

05 Cze 2020, 07:38

Do paneli dachowych na rąbek, Blachy Pruszyński wprowadza do sprzedaży wspornik do paneli fotowoltaicznych, za pomocą którego będzie można zainstalować panele na dachu. Poniżej zdjęcia wspornika:     Wspornik na panelu dachowych PD-510 z profilowaniem nano ...

time image

Gość Zbyszek

11 Maj 2020, 11:13

Przy budowie nowego dachu chciałbym na dachu umieścić 20 paneli fotowoltaicznych o powierzchni ca. 40 m .kvadrat. Czy ktoś produkuje takie pokrycia dachu , które dyskretnie wkomponowuje panele , aby stanowiły jedną powierzchnię ?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje