Krycie wstępne dachu stromego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2012-09-21 09:12:54
Krycie wstępne dachu stromego

Przyjrzyjmy się kwestii tzw. krycia wstępnego – czyli w pewnym uproszczeniu tego, co dzieje się między krokwiami a powierzchnią dachu.

Jeszcze niedawno do wyboru były w zasadzie dwie opcje: folia wstępnego krycia lub papa na pełnym deskowaniu. Drugie rozwiązanie stosowane było na przykład pod dachówkę przy niskich kątach nachylenia połaci. Był to wybór zapewniający odcięcie (bardzo wrażliwej na zamoknięcie) od wody opadowej nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych, kiedy mocno nachylona dachówka mogła już nie być stuprocentowo szczelna.

 

Wstępne pokrycie musi jednak zagwarantować również doskonałe odprowadzenie pary wodnej. Stąd przy rozwiązaniach z pełnym deskowaniem i papą stosowano tzw. szczelinę wentylacyjną między warstwą izolacji a deskowaniem, zapewniającą schnięcie izolacji termicznej w wypadku jej zawilgocenia. Podobna szczelina wentylacyjna (wysokości 3–4 cm) musiała się pojawić między warstwą wełny mineralnej a folią wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności.

Wentylacja w kalenicy przy podwójnym kryciu
Wentylacja w kalenicy przy podwójnym kryciu

Obecnie bardzo popularne są membrany dachowe. Mogą być:

  • trójwarstwowe – składające się z dwóch warstw włókniny, stanowiącej element nośny i zabezpieczający, oraz filmu funkcyjnego pośrodku;

     

  • czterowarstwowe – znajduje się w nich dodatkowa warstwa zbrojąca, znaczne zwiększająca wytrzymałość mechaniczną. Umożliwia to użycie membran czterowarstwowych na przykład na dachach wymagających pełnego deskowania.

Ogromną zaletą tych produktów w porównaniu z tradycyjnymi powłokami hydroizolacyjnymi, jest fakt, że mogą się one stykać z warstwą izolacji cieplnej. Pozwala na to zwiększenie grubości warstwy wełny mineralnej i znaczące poprawienie parametrów cieplnych dachu, a także zapewnia perfekcyjną szczelność pokrycia bez konieczności deskowania.

Pokrycie na pełnym deskowaniu Pokrycie bez deskowania
Pokrycie na pełnym deskowaniu Pokrycie bez deskowania

Zastosowanie membran jednak ciągle nie odsyła pełnego deskowania do lamusa. Tyle tylko, że nie jest ono już wykonywane z desek, a z płyty OSB. Argumenty za jego wykonaniem mogą być dwojakie. Z jednej strony względy konstrukcyjne – taka powłoka doskonale "spina" i stabilizuje wiązary dachowe i powoduje równomierniejszy rozkład obciążeń. Może więc być wybrana przez konstruktora jako najprostszy i najtańszy element, zapewniający konieczne parametry nośne.

 

Drugim powodem może być planowane pokrycie dachowe. Pełnego deskowania wymaga na przykład krycie dachu za pomocą blach płaskich, ale również gontów bitumicznych i innych materiałów wiotkich.

 

Oczywiście trudno w tak krótkim tekście opisać wszystkie warunki stosowania poszczególnych rozwiązań. Zastanawiając się nad nimi – bezwzględnie należy się skonsultować z projektantem.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Paź 2012, 10:32

Cytat Jak to jest z tym spinaniem dachu przez deskowanie?Spięcie z związanie wiązarów zapewni przecież montaż łat (przy dachówce są co 20 -30cm). Czy to nie wystarczy?. Na to, czy dodatkowe spięcie konstrukcji jest potrzebne ...

time image

Gość Sławek

18 Paź 2012, 09:49

Jak to jest z tym spinaniem dachu przez deskowanie? Spięcie z związanie wiązarów zapewni przecież montaż łat (przy dachówce są co 20 -30cm). Czy to nie wystarczy?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA