Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

O ile wyższe są koszty budowy domu pasywnego w porównaniu z domem energooszczędnym?
Odpowiedź eksperta: Rozpoczynając analizę różnic w kosztach inwestycyjnych budowy domu energooszczędnego i pasywnego należy zaznaczyć jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma standardami.

Czy strop typu VECTOR będzie lepszy od terivy i monolitu, który został wpisany w projekt?
Odpowiedź eksperta: Wymienione w pytaniu stropy - teriva i monolityczny - należą do technologii poprzedniej epoki. Dziś, w dobie powszechnego pośpiechu, rozwiązania tego rodzaju odchodzą powoli do przeszłości. Z rynku wypierają je innowacyjne stropy, które da się zamontować szybko, łatwo, a przy tym mają doskonałe parametry akustyczne i są przyjazne dla środowiska. Do takich rozwiązań należy również VECTOR.

Dlaczego do izolacji poddasza należy wybrać wełnę mineralną?
Odpowiedź eksperta: Wyroby z wełny mineralnej mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Stosuje się je przede wszystkim do ocieplania ścian, poddaszy, dachów skośnych i stropów. Służą również do wygłuszania sufitów podwieszanych, stropów między piętrami i ścian działowych.

Na co zwrócić uwagę podczas stawiania ścian jednowarstwowych z ceramiki poryzowanej?
Odpowiedź eksperta: Podstawą domu o wysokiej oszczędności energii są ciepłe ściany, które są gwarancją życia w budynku o zdrowym mikroklimacie. Taki komfort zapewniają pustaki z ceramiki poryzowanej, zwanej również ciepłą, które powstają z połączenia naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej i trocin. Wypalone trociny pozostawiają w strukturze cegły mikropory wypełnione powietrzem, które jest bardzo dobrym naturalnym izolatorem ciepła.

Jak wybrać płyty styropianowe do ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą?
Odpowiedź eksperta: Metoda lekka-mokra (ETICS) cieszy się powodzeniem nieprzerwanie od dziesięcioleci. Oferty producentów styropianu - najpopularniejszego składnika systemów dociepleń - ciągle ewoluowały (obecnie na rynku mamy dwie główne grupy fasadowych płyt styropianowych: białą i szarą). Jednakże podstawowe kwestie dotyczące jego właściwego zastosowania nie uległy zmianie. Pierwszą z nich jest odpowiedni dobór grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego.

Jakie cechy powinien mieć materiał do izolacji cieplnej fundamentów?
Odpowiedź eksperta: Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które przenika do gruntu.

Kuchnia otwarta na salon - porady aranżacyjne
Odkąd w aranżacji wnętrz modne stały się otwarte przestrzenie oraz łączenie pomieszczeń o różnych funkcjach, kuchnia coraz częściej przestaje przypominać zwykły pokój do gotowania. Nowoczesna kuchnia pod względem stylistyki tworzy spójną całość z salonem lub jadalnią.

Remont po kosztach - czy to się opłaca?
Remont zawsze równa się odświeżeniu mieszkania. Poszarzałe ściany, stare, brzydkie tapety i inne niedogodności, które pojawiają się w lokalu wraz z upływem czasu, z pewnością nie poprawiają komfortu mieszkańców. Ze względu na czasochłonność i związane z nim koszty, remont nie jest jednak czynnością, którą przeprowadza się co roku. Jak znaleźć skuteczny sposób na jednoczesną poprawę estetyki mieszkania i odżegnanie widma kolejnych napraw?

Konstrukcja i wykonanie tarasu - porady
Tarasy to miejsca reprezentacyjne dla budynków wielorodzinnych ale przede wszystkim miejsca wypoczynku przy budynkach jednorodzinnych. Nader często nie zdajemy sobie sprawy, że te otoczone zielenią części budynków są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami. Wystarczy jednak przeanalizować warunki w jakich pracuje taras, aby zrozumieć jak ważnym jest jego prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie.

Jak zamontować szczelinowy nawiewnik powietrza?
Ważnym warunkiem poprawnego działania okiennego nawiewnika powietrza jest jego prawidłowy montaż do elementów stolarki otworowej.

Otoczenie ma znaczenie - co wziąć pod uwagę, projektując ogród?
Projekt to podstawa zarówno, gdy zlecamy wykonanie ogrodu projektantowi, jak i gdy chcemy zaprojektować go samodzielnie. Aby nie rozminąć się z własnymi oczekiwaniami, uwzględnijmy m.in. warunki otoczenia, poszczególne rozwiązania dostosowując do funkcji, jaką będą pełnić.

Jakie narzędzia warto wymienić na akumulatorowe?
Sezon prac w domu i ogrodzie zaczął się na dobre, ale naprawy starej kosiarki, pilarki czy nożyc do żywopłotu pochłaniają zbyt dużo czasu i pieniędzy? Zamień je na nowoczesne, akumulatorowe. To się opłaci.

Taras z desek, kamienia, płyt betonowych - co wybrać?
Naturalne drewno, bardzo odporny kamień czy może nowej generacji płyty tarasowe? Co wybrać na taras, jakie zalety i wady mają poszczególne materiały do budowy tarasów?