Jak zadbać o dobry mikroklimat w domu?

Optymalny mikroklimat w domu jest bardzo ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa na komfort, samopoczucie oraz zdrowie jego mieszkańców przez cały rok, nie tylko w sezonie grzewczym. Jak stworzyć przyjazny mikroklimat w domu? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zależy on od odpowiedniej temperatury panującej we wnętrzu, wilgotności i jakości powietrza. Kluczową rolę spełnia tu zastosowanie termoizolacji, zapewniającej ochronę od zewnątrz.

Jak zadbać o dobry mikroklimat w domu?
Termo Organika Styropian
Dane kontaktowe:
12 427 07 40
Bolesława Prusa 33 30-117 Kraków
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy ocieplania i termorenowacji

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Najbardziej przyjazny mikroklimat jest w budynkach energooszczędnych. W tym przypadku wykorzystanie wysokiej jakości materiałów zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności oraz dobrej jakości powietrza za sprawą sprawnej wentylacji.

Dlatego energooszczędny przy małym zużyciu energii zapewnia mieszkańcom wysoki komfort cieplny. Latem jest więc przyjemnie chłodno bez klimatyzacji, a zimą ciepło i to bez ponoszenia wysokich kosztów za ogrzewanie.

Jak wygląda sytuacja w domach jednorodzinnych wybudowanych kilkanaście lat temu, które nie mają warstwy termoizolacji?

Nieocieplony dom vs. dom ocieplony

W obiektach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub bez niej, aby zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń montuje się grzejniki o dużej mocy. Pracują one na pełnych obrotach niemal cały czas, utrzymując wysokie temperatury.

W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania, powietrze stykając się z gorącym grzejnikiem cyrkuluje, transportując kurz, który może zawierać m.in. alergeny i roztocza. Dodatkowo powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami staje się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych.

Właśnie dlatego ochrona cieplna bryły budynku pełni bardzo ważną rolę, ponieważ od niej, w dużej mierze, zależy komfort cieplny budynku i zdrowie mieszkańców. Bardzo ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść termoizolacji są także koszty uzyskania tego komfortu.

Ocieplając dom dobrej jakości styropianem można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 70%. - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki - Obecnie inwestorzy najczęściej wybierają styropiany grafitowe, ponieważ charakteryzują się najkorzystniejszym współczynnikiem lambda. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo płyty naszego styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku lambda 0,031W/mK będą izolować budynek tak jak zwykły biały styropian, ale o grubości aż 28 cm. A jak wiadomo cieńsza izolacja to znacznie mniejsza powierzchnia ościeży okiennych, a co za tym idzie lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, a to również przyczynia się do poprawy mikroklimatu.

Zapewnienie optymalnej temperatury oraz cyrkulacji powietrza ma duży wpływ na kolejny aspekt, którym jest wilgotność. Jeśli w nieocieplonym lub słabo ocieplonym domu jest zbyt ciepło – kaloryfery pracują powyżej 60°C, powietrze jest zbyt suche i może prowadzić m.in. do infekcji dróg oddechowych, alergii itd. Natomiast bardzo duża wilgotność również jest niezdrowa.

Niemniej ważna jest cyrkulacja powietrza. W domu ze złą wentylacją na szybach będzie skraplać się para. I znowu pojawia się problem wilgoci, która może wnikać głęboko w mury i powodować uszkodzenia konstrukcji domu. Tak naprawdę o wszystkich aspektach mających wpływ na mikroklimat wnętrza, takich jak optymalna temperatura, wilgotność, sprawna wentylacji czy oświetlenie, które także ma wpływ na samopoczucie, należy pomyśleć już na etapie projektowania domu, a następnie wykonawstwa.

W przypadku gdy nie ma takiej możliwości, ponieważ dom został wybudowany wiele lat temu, warto przeprowadzić szereg niezbędnych prac mających poprawić jakość użytkowania, w tym np. zastosowanie termoizolacji.

Jakość materiałów i profesjonalne wykonanie

Decydując się na konkretne rozwiązania warto pamiętać, że na polskim rynku budowlanym znaleźć można materiały o różnych właściwościach i jakości. Tak też jest w przypadku styropianu, a eksperci są zgodni, że tylko wysokie parametry jakościowe styropianu i rzetelne wykonanie gwarantują trwałość i stabilność systemu ocieplenia.

W przypadku wyboru styropianu do ocieplenia ścian domu kluczowa jest wartość lambdy, która może wynosić od 0,044 do 0,031 W/mK, a więc deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o 35%! Im niższa lambda, tym lepsza izolacja.

Wybierając styropian, warto sprawdzać wyniki kontroli produktów budowlanych publikowanych na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, aby wykluczyć kupno styropianu lub innego materiału budowlanego od producentów, którzy wypuszczają na rynek niepełnowartościowe produkty.

źródło i zdjęcia: Termo Organika